آریا بانو

آخرين مطالب

راهنمای کامل آموزش و رشد نوزاد یازده ماهه خانواده

راهنمای کامل آموزش و رشد نوزاد یازده ماهه

  بزرگنمايي:

آریا بانو - رشد نوزاد یازده ماهه سرشار از فعالیت‌های جدید و شگفتی آور برای شماست. او می‌تواند به تنهایی بایستد و در میان گفتگو‌های شما، اظهار نظر کند! در خانه مشغول اکتشافات جدید است و موقع غذا خوردن، همه جا را کثیف می‌کند. او دارای شخصیتی منحصر به فرد با علایق مشخص است.


سرویس مادر و کودک - کودک شما اکنون در حال گذار از نوزادی به کودکی نوپاست. اگر کودک زمان بیشتری صرف ایستادن می‌کند ممکن است رفتار او شبیه یک کودک نوپا شود و احساس بزرگی کند. او خیلی دوست دارد به شما کمک کند و یک همنشین شاد برای شما خواهد بود.
در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست زیر، به موضوع دلخواه خود برسید:
رشد ذهنی رشد نوزاد حرکتی رشد مهارت‌های دستی رشد اجتماعی نشانه‌های تاخیر در رشد! بازی‌های نوزاد یازده ماهه
رشد نوزاد یازده ماهه از لحاظ ذهنی
کودک شما می‌تواند یک کلمه قابل فهم به زبان بیاورد. او ممکن است چیز‌هایی را در کتاب‌ها به شما نشان دهد، ولی برای مدت زیادی تمرکز ندارد. او دایما اسباب‌بازی‌هایش را از کالسکه به بیرون پرتاب می‌کند، دنبال آن‌ها می‌گردد و از شما می‌خواهد که آن‌ها را بردارید. او به تدریج مفهوم داخل و خارج، اینجا و آنجا را می‌فهمد.
فعالیت‌هایی در جهت رشد ذهنی
کتاب‌ها و مجلات مختلف را برایش بخوانید. سعی کنید میزان تمرکز او را با تعریف کردن یک قصه ساده و کوتاه در مورد چیزی که به آن نگاه می‌کنید افزایش دهید. بازی "دس دسی" را انجام دهید و به او یاد بدهید چگونه دست بزند. دائما رابطه علت و معلولی را به او نشان دهید. ستونی از مکعب‌ها را واژگون کنید و بگویید "همشون می‌افتند". تمرین
به اشکال و اشیا اشاره کنید. چند شکل موجود در یک صفحه کتاب یا مجله را نام ببرید. دست کودک خود را بگیرید و به اشیای مختلف اشاره کنید. آن‌ها را نام ببرید و تکرار کنید. بیشتر بخوانید: دیر حرف زدن کودک؛ نشانه های هشدار دهنده را بشناسیم
رشد نوزاد یازده ماهه از لحاظ جابجایی حرکتی
در این سن کودک شما علاوه بر اینکه در حالت نشسته کاملا حرکت می‌کند. چهار دست و پا نیز به همه جا می‌رود. او می‌تواند وقتی ایستاده است پای خود را از زمین بلند کند.
فعالیت‌هایی در جهت رشد جابجایی حرکتی
کار‌هایی را در مورد رشد نوزاد ده ماهه گفته شده است انجام دهید. او را در حالت چهار دست و پا قرار دهید و تشویقش کنید مسافت‌های کوتاهی را طی کند. برای اینکه قدم برداشتن را به او یاد دهید، در حالتی که ایستاده یکی از زانوهایش را خم کنید و پایش را از زمین بلند کنید. وقتی این کار را کرد بگویید "آفرین عزیزم". برای اینکه او را وادار کنید به دو طرف خود بچرخد یک اسباب بازی را در پشت او و جایی که مجبور باشد برای رسیدن به آن بچرخد، قرار دهید. وقتی می‌چرخد کمکش کنید تا نیفتد. تمرین
کمکش کنید بایستد. انگشتان خود را به کودکتان بدهید تا بتواند خود را بالا بکشد. با لبخند زدن به او و تشویق‌هایی مانند "آفرین" گفتن و دست زدن، کاری کنید که از موفقیت خود احساس غرور کند. بیشتر بخوانید: نکاتی مهم درباره چهار دست و پا رفتن نوزادان
قاشق را به دست کودک بدهید
رشد نوزاد یازده ماهه از لحاظ مهارت‌های دستی
کودک شما می‌تواند به سادگی اشیا را رها کند و می‌تواند مدت زیادی را صرف گذاشتن چیز‌های مختلف در داخل ظروف و درآوردن آن‌ها کند. اگر دست خود را به طرف او دراز کنید، چیزی را که در دست دارد به سوی شما می‌گیرد. او دوست دارد بازی‌های دست زدنی مثل "دس دسی" را انجام دهد.
فعالیت‌هایی در جهت رشد مهارت‌های دستی
رها کردن آسان اشیا حرکتی است که تسلط بر آن و کنترل آن برای مغز دشوار است و به تمرین زیاد احتیاج دارد. مقدار زیادی چیز‌های کوچک برای او فراهم کنید تا داخل ظروف بگذارد و از آن‌ها بیرون آورد. بازی دادن اشیا به یکدیگر و پس گرفتن آن‌ها را بدون اینکه او را مجبور به رها کردن کنید، انجام دهید. بازی‌هایی انجام دهید که شامل حرکات نوسانی مکرر و موزون هستند. تمرین
او را در رها کردن اشیا تمرین دهید. به او چند قوطی و یک جعبه، چند مکعب و یک سبد، یا چند قاشق چوبی و یک کاسه پلاستیکی بدهید تا داخل گذاشتن و بیرون آوردن اشیا را تمرین کند.
رشد نوزاد یازده ماهه از لحاظ اجتماعی
کودک شما نام خود را می‌داند و "نه" را می‌فهمد. او حس شوخ طبعی دارد و خیلی دوست دارد شما را بخنداند. او با فشردن سر و صورت خود به صورت شما محبت زیادش را نشان می‌دهد. او بعضی از تشریفات اجتماعی مثل بای بای کردن و بوسیدن را بلد است. اگر اسباب بازی او را بگیرید خشمگین می‌شود.
فعالیت‌هایی در جهت رشد اجتماعی
رضایت خود را از هر چیز با خندیدن نشان دهید. در لابه‌لای بازی‌ها و داستان‌ها بخندید و با او شوخی کنید تا حس شوخ طبعی او را در برخورد‌های اجتماعی پرورش دهید. او را با کودکان دیگر آشنا کنید و گاهی او را با پرستار بچه و سایر اشخاصی که خوب نمی‌شناسد تنها بگذارید. اگر مراقب دیگری در کار نباشد، کودک به یک شخص وابسته می‌شود و هنگام جدایی احساس ناامنی می‌کند. تمرین
تشریفات اجتماعی را نشان دهید. هنگام خروج از منزل، حتما او را ببوسید و برایش دست تکان دهید. در ورود به منزل با او جداگانه سلام و احوال پرسی کنید.
رها کردن اجسام را با کودک تمرین کنید
مراقب باشید!
وجود هر یک از نشانه‌های زیر هشداری برای تاخیر در رشد نوزاد یازده ماهه است. در صورت مشاهده هریک از موارد زیر با پزشک کودک خود مشورت کنید.
نوزاد سینه خیز یا چهار دست و پا نمی‌رود. با حمایت شما هم قادر به ایستادن نیست. قادر به گفتن هیچ کلمه‌ای نیست. به دستور‌های ساده شما پاسخ نمی‌دهد. هماهنگی میان دست‌ها، چشم‌ها و دیگر حواسش بسیار ضعیف است.
بازی‌های مناسب رشد نوزاد یازده ماهه
جعبه پست. جعبه‌های پست (همان جعبه‌هایی که می‌تواند چیزی را در آن بیندازد) باید محکم و با اشکالی که می‌خواهد در آن‌ها بیندازد، هماهنگ باشد. دقت کنید این اشکال آنقدر ریز نباشد که او بتواند آن‌ها را در دهان بگذارد. کتاب‌های مقوایی. مجموعه‌ کتاب‌های مختلف به کودک نگاه جدیدی از جهان می‌دهد. از کتاب‌هایی که از دوام کافی برخوردار است و تصاویر روشن و واضحی دارند، استفاده کنید. اگر اوقاتی در روز را که هر دوی شما آرام هستید به کتاب خوانی اختصاص دهید، مطالعه به بخشی از زندگی روزانه او تبدیل خواهد شد. تلفن اسباب بازی. کودک از اسباب بازی‌های تقلیدی مثل تلفن – مخصوصا آن‌هایی که صدا دارند – لذت می‌برد. تقلید از شما اولین گام کودک به سوی تخیل است. سعی کنید یک تلفن بی خطر و خوب برایش بخرید.
بازی با جعبه پست
به خاطر داشته باشید هر کودکی شخصیتی منحصر به فرد دارد و با سرعت خاصی رشد می‌کند و مهارت‌هایش را توسعه می‌بخشد. با انجام بازی‌ها و فعالیت‌های گفته شده، می‌توانید این سرعت را بهبود ببخشید، اما در نظر داشته باشید که هیچ فشار و اجباری در کاری نباشد. بازی با کودک بایستی موجب شادی و لذت شما و دلبندتان شود.
برگرفته از: momjunction ، همه کودکان تیزهوشند اگر / دکتر میریام استاپرد، کودک از شش تا دوازده ماهگی / تریسی گادریج
لیدا محمودی

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روش های مدیریت درگیری در رابطه

نکاتی که شما را خوشبخت می کند

از ازدواج سنتی تا وصلت‌های تلگرامی

چرا مادر‌ها احساس تنهایی می‌کنند؟

چگونه به کودکان آموزش دهیم که به دیگران احترام گذارند؟

شوهر کشی به خاطر بد زبانی!

خواهر داشتن یعنی خوشبختی!

راهکارهایی برای ارتباط برقرار کردن با سالمندان

افکاری که باعث نابودی زندگی مشترک می‌شود!

بهترین سن باروری در خانم ها و آقایان

سیاست های زنانه ی یک عروس باهوش که معجزه می کند

با این ایده ها مدرسه را برای بچه ها جذاب تر کنید

زنان توانمند و قوی این 4 کار را انجام می‌دهند

راهکارهای کلیدی برای ازدواج مجدد خانم ها

با این ویژگی ها برترین و قوی ترین زن شوید

در آغوش کشیدن کودک بدون رضایتش؛ یک اشتباه بزرگ!

چگونه بد دلی شوهر را از بین ببریم؟

چطور بعد از طلاق به زندگی عادی برگردیم؟

با دشمنان زندگی زناشویی آشنا شوید

عادات مخرب ازدواج‌ها

غم‌انگیز مثل بدون اجازه بزرگ‌ترها

برنامه ریزی و مدیریت زمان در ایام نوروز

پسرعمویم تمایلی به ازدواج فامیلی ندارد!

نحوه‌ی برخورد با سالمند پرخاشگر| علل و درمان پرخاشگری سالمندان

مهارت زندگی/ راهکارهایی برای شروع یک روز خوب

مهارت زندگی/ راهکارهایی برای دور شدن از فشار روانی در تعطیلات

می‌ترسم همیشه مجرد بمانم!

آموزش ارزش های اخلاقی به کودکان امکان پذیر است؟

چگونه برای همسرمان جشن تولد سورپرایزی بگیریم و عاشقانه تبریک بگوییم؟

چرا از نظر مردها زنان مسن تر قوی تر هستند؟

عشق های خیابانی، اشک های پشیمانی

آیا لازم است روابط پیش از ازدواج را با همسر در میان گذاشت؟

چگونه رابطه بهتری با خانواده همسرمان داشته باشیم؟

مرد‌ها آرزوی چه همسری را دارند؟

لذت بردن بامزه کودک!

شجاعت پدر در بزرگ‌ترین تصمیم زندگی

چرا نباید برای فرزندتان ساعت هوشمند بخرید؟

نظم در خانه را از کجا شروع کنم؟

چطور همسر اجباری خود را دوست داشتنی کنید؟

می خواهید از همسرتان جدا شوید؟دست نگه دارید!

عشق‌تان را این گونه به آقایان نشان دهید

با اختلافات خانوادگی و استرس در تعطیلات چه کنیم؟

زمانی ویژه برای شما 2 نفر بدون فرزند!

فواید سلامتی رابطه جنسی چیست؟

نکات طلایی برای تربیت کودک شاد

اهمیت ویتامین برای تغذیه کودکان

رفتار‌های اشتباه والدین و تاثیر آن‌ها در بزرگسالی کودک!

8 راهکار برای افزایش «نشاط» در زندگی که با شادی متفاوت است!

زن و شوهرها از هم چه می خواهند؟

شوهرم مثل نقل و نبات فحش می دهد!