آریا بانو

آخرين مطالب

راهنمای کامل آموزش و رشد نوزاد یازده ماهه خانواده

راهنمای کامل آموزش و رشد نوزاد یازده ماهه

  بزرگنمايي:

آریا بانو - رشد نوزاد یازده ماهه سرشار از فعالیت‌های جدید و شگفتی آور برای شماست. او می‌تواند به تنهایی بایستد و در میان گفتگو‌های شما، اظهار نظر کند! در خانه مشغول اکتشافات جدید است و موقع غذا خوردن، همه جا را کثیف می‌کند. او دارای شخصیتی منحصر به فرد با علایق مشخص است.


سرویس مادر و کودک - کودک شما اکنون در حال گذار از نوزادی به کودکی نوپاست. اگر کودک زمان بیشتری صرف ایستادن می‌کند ممکن است رفتار او شبیه یک کودک نوپا شود و احساس بزرگی کند. او خیلی دوست دارد به شما کمک کند و یک همنشین شاد برای شما خواهد بود.
در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست زیر، به موضوع دلخواه خود برسید:
رشد ذهنی رشد نوزاد حرکتی رشد مهارت‌های دستی رشد اجتماعی نشانه‌های تاخیر در رشد! بازی‌های نوزاد یازده ماهه
رشد نوزاد یازده ماهه از لحاظ ذهنی
کودک شما می‌تواند یک کلمه قابل فهم به زبان بیاورد. او ممکن است چیز‌هایی را در کتاب‌ها به شما نشان دهد، ولی برای مدت زیادی تمرکز ندارد. او دایما اسباب‌بازی‌هایش را از کالسکه به بیرون پرتاب می‌کند، دنبال آن‌ها می‌گردد و از شما می‌خواهد که آن‌ها را بردارید. او به تدریج مفهوم داخل و خارج، اینجا و آنجا را می‌فهمد.
فعالیت‌هایی در جهت رشد ذهنی
کتاب‌ها و مجلات مختلف را برایش بخوانید. سعی کنید میزان تمرکز او را با تعریف کردن یک قصه ساده و کوتاه در مورد چیزی که به آن نگاه می‌کنید افزایش دهید. بازی "دس دسی" را انجام دهید و به او یاد بدهید چگونه دست بزند. دائما رابطه علت و معلولی را به او نشان دهید. ستونی از مکعب‌ها را واژگون کنید و بگویید "همشون می‌افتند". تمرین
به اشکال و اشیا اشاره کنید. چند شکل موجود در یک صفحه کتاب یا مجله را نام ببرید. دست کودک خود را بگیرید و به اشیای مختلف اشاره کنید. آن‌ها را نام ببرید و تکرار کنید. بیشتر بخوانید: دیر حرف زدن کودک؛ نشانه های هشدار دهنده را بشناسیم
رشد نوزاد یازده ماهه از لحاظ جابجایی حرکتی
در این سن کودک شما علاوه بر اینکه در حالت نشسته کاملا حرکت می‌کند. چهار دست و پا نیز به همه جا می‌رود. او می‌تواند وقتی ایستاده است پای خود را از زمین بلند کند.
فعالیت‌هایی در جهت رشد جابجایی حرکتی
کار‌هایی را در مورد رشد نوزاد ده ماهه گفته شده است انجام دهید. او را در حالت چهار دست و پا قرار دهید و تشویقش کنید مسافت‌های کوتاهی را طی کند. برای اینکه قدم برداشتن را به او یاد دهید، در حالتی که ایستاده یکی از زانوهایش را خم کنید و پایش را از زمین بلند کنید. وقتی این کار را کرد بگویید "آفرین عزیزم". برای اینکه او را وادار کنید به دو طرف خود بچرخد یک اسباب بازی را در پشت او و جایی که مجبور باشد برای رسیدن به آن بچرخد، قرار دهید. وقتی می‌چرخد کمکش کنید تا نیفتد. تمرین
کمکش کنید بایستد. انگشتان خود را به کودکتان بدهید تا بتواند خود را بالا بکشد. با لبخند زدن به او و تشویق‌هایی مانند "آفرین" گفتن و دست زدن، کاری کنید که از موفقیت خود احساس غرور کند. بیشتر بخوانید: نکاتی مهم درباره چهار دست و پا رفتن نوزادان
قاشق را به دست کودک بدهید
رشد نوزاد یازده ماهه از لحاظ مهارت‌های دستی
کودک شما می‌تواند به سادگی اشیا را رها کند و می‌تواند مدت زیادی را صرف گذاشتن چیز‌های مختلف در داخل ظروف و درآوردن آن‌ها کند. اگر دست خود را به طرف او دراز کنید، چیزی را که در دست دارد به سوی شما می‌گیرد. او دوست دارد بازی‌های دست زدنی مثل "دس دسی" را انجام دهد.
فعالیت‌هایی در جهت رشد مهارت‌های دستی
رها کردن آسان اشیا حرکتی است که تسلط بر آن و کنترل آن برای مغز دشوار است و به تمرین زیاد احتیاج دارد. مقدار زیادی چیز‌های کوچک برای او فراهم کنید تا داخل ظروف بگذارد و از آن‌ها بیرون آورد. بازی دادن اشیا به یکدیگر و پس گرفتن آن‌ها را بدون اینکه او را مجبور به رها کردن کنید، انجام دهید. بازی‌هایی انجام دهید که شامل حرکات نوسانی مکرر و موزون هستند. تمرین
او را در رها کردن اشیا تمرین دهید. به او چند قوطی و یک جعبه، چند مکعب و یک سبد، یا چند قاشق چوبی و یک کاسه پلاستیکی بدهید تا داخل گذاشتن و بیرون آوردن اشیا را تمرین کند.
رشد نوزاد یازده ماهه از لحاظ اجتماعی
کودک شما نام خود را می‌داند و "نه" را می‌فهمد. او حس شوخ طبعی دارد و خیلی دوست دارد شما را بخنداند. او با فشردن سر و صورت خود به صورت شما محبت زیادش را نشان می‌دهد. او بعضی از تشریفات اجتماعی مثل بای بای کردن و بوسیدن را بلد است. اگر اسباب بازی او را بگیرید خشمگین می‌شود.
فعالیت‌هایی در جهت رشد اجتماعی
رضایت خود را از هر چیز با خندیدن نشان دهید. در لابه‌لای بازی‌ها و داستان‌ها بخندید و با او شوخی کنید تا حس شوخ طبعی او را در برخورد‌های اجتماعی پرورش دهید. او را با کودکان دیگر آشنا کنید و گاهی او را با پرستار بچه و سایر اشخاصی که خوب نمی‌شناسد تنها بگذارید. اگر مراقب دیگری در کار نباشد، کودک به یک شخص وابسته می‌شود و هنگام جدایی احساس ناامنی می‌کند. تمرین
تشریفات اجتماعی را نشان دهید. هنگام خروج از منزل، حتما او را ببوسید و برایش دست تکان دهید. در ورود به منزل با او جداگانه سلام و احوال پرسی کنید.
رها کردن اجسام را با کودک تمرین کنید
مراقب باشید!
وجود هر یک از نشانه‌های زیر هشداری برای تاخیر در رشد نوزاد یازده ماهه است. در صورت مشاهده هریک از موارد زیر با پزشک کودک خود مشورت کنید.
نوزاد سینه خیز یا چهار دست و پا نمی‌رود. با حمایت شما هم قادر به ایستادن نیست. قادر به گفتن هیچ کلمه‌ای نیست. به دستور‌های ساده شما پاسخ نمی‌دهد. هماهنگی میان دست‌ها، چشم‌ها و دیگر حواسش بسیار ضعیف است.
بازی‌های مناسب رشد نوزاد یازده ماهه
جعبه پست. جعبه‌های پست (همان جعبه‌هایی که می‌تواند چیزی را در آن بیندازد) باید محکم و با اشکالی که می‌خواهد در آن‌ها بیندازد، هماهنگ باشد. دقت کنید این اشکال آنقدر ریز نباشد که او بتواند آن‌ها را در دهان بگذارد. کتاب‌های مقوایی. مجموعه‌ کتاب‌های مختلف به کودک نگاه جدیدی از جهان می‌دهد. از کتاب‌هایی که از دوام کافی برخوردار است و تصاویر روشن و واضحی دارند، استفاده کنید. اگر اوقاتی در روز را که هر دوی شما آرام هستید به کتاب خوانی اختصاص دهید، مطالعه به بخشی از زندگی روزانه او تبدیل خواهد شد. تلفن اسباب بازی. کودک از اسباب بازی‌های تقلیدی مثل تلفن – مخصوصا آن‌هایی که صدا دارند – لذت می‌برد. تقلید از شما اولین گام کودک به سوی تخیل است. سعی کنید یک تلفن بی خطر و خوب برایش بخرید.
بازی با جعبه پست
به خاطر داشته باشید هر کودکی شخصیتی منحصر به فرد دارد و با سرعت خاصی رشد می‌کند و مهارت‌هایش را توسعه می‌بخشد. با انجام بازی‌ها و فعالیت‌های گفته شده، می‌توانید این سرعت را بهبود ببخشید، اما در نظر داشته باشید که هیچ فشار و اجباری در کاری نباشد. بازی با کودک بایستی موجب شادی و لذت شما و دلبندتان شود.
برگرفته از: momjunction ، همه کودکان تیزهوشند اگر / دکتر میریام استاپرد، کودک از شش تا دوازده ماهگی / تریسی گادریج
لیدا محمودی

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چطور برای شوهرمان یک زن نمونه و استثنایی باشیم؟

عاقبت تنها گذاشتن بچه با پدرش!

به خاطر اذیت های شوهرم غذا نخوردم و 11 کیلو لاغر شدم!

هیچ زن و شوهری حق ندارند بستر خوابشان را از هم جدا کنند!

زناشویی موفق| کارهایی که برای شوهرتان نباید انجام بدهید

چگونه بدون دلخوری از همسرم انتقاد کنم؟

مراقبت از حرف‌های درگوشی خانواده

راهکارهای تبدیل کودکان به افرادی نابغه

واکنش زن در برابر شوهر بی مسئولیت

8 دلیل بی قراری نوزاد در خواب

اصول رفتار با شوهر بداخلاق

راهکار های تبدیل کودکان به افرادی نابغه

چگونه از رابطه جنسی لذت بیشتری ببریم

با اضطراب روزهای آخر دوران نامزدی چگونه کنار بیاییم؟

نیازهای عاطفی سالمندان را چگونه بر طرف کنیم؟

سه باور غلط که باعث می‌شود همسرتان از شما فاصله بگیرد

چگونه دختران مجرد را تشخیص دهیم؟!

6 راه برای خوشحالی در زندگی اگر هنوز ازدواج نکرده اید

عروس ها و مادر شوهر ها

انواع روش های بغل کردن همسر و تکنیک های آن

زنان استرسی دختردار می شوند یا پسردار؟!

10 راه برای داشتن یک زندگی با دوام

زیبایی مرد چقدر در ازدواج مهم است؟

ارتباط کلامی غلط و جایگزین صحیح آن با کودک

12 اشتباه دخترانه در زمان ازدواج!

ایده‌هایی جذاب برای توانمندسازی مادران جوان به بهانه اکران یک مستند موفق

اصولی‌ترین شیوه رفتار با کودک کار به بهانه روز جهانی مبارزه با کار کودکان

4 اشتباه رایج زنان در برابر خشونت همسرانشان

بایدها و نبایدهای ازدواج در دوران سالمندی

افراد قرمز در ازدواج را بشناسید

جدا خوابیدن زن و شوهر

5 عامل طلاق‌زا!

مراسم عقد و عروسی ایرانیان

به جای امر و نهی، هوشمندانه حق انتخاب دهید

5 توصیه به مادران برای چگونگی کنار آمدن با بی نظمی کودک

بسته حقوقی برای پایان دادن به یک دعوای خانوادگی

چطور به عنوان پدر یا مادر بین زندگی و کارتان تعادل برقرار کنید؟

پیامدهای اختلاف نظر والدین و مشاجره آنها در حضور فرزند

چگونه با خانواده همسر ارتباط خوب داشته باشیم؟

چند راهکار برای پرورش مسئولیت‌پذیری در کودکان

معیارهای زنان برای ازدواج در سنین متفاوت

مهریه‌ام را ببخشم، حق طلاق بگیرم؟

رایج ترین اشتباهات در برنامه ریزی های روزانه

چگونه همسرتان در خانه کمک شما باشد؟

ازدواج با فامیل یا غریبه ؟ مسئله این است !

آیا افراد مبتلا به سندرم داون نیاز و احساس جنسی دارند؟

ازدواج در سالمندی مانع افسردگی می‌شود

می‌دانم مناسب یکدیگر نیستیم ولی به او قول ازدواج داده‌ام!

13 عادت یک خانواده موفق

سریال جایگزین برادر جان مشخص شد