آریا بانو

آخرين مطالب

نوشته ای از فرزانه ابراهیم‌زاده :

وقتی موج جای واقعیت را می‌گیرد مقالات

وقتی موج جای واقعیت را می‌گیرد

  بزرگنمايي:

آریا بانو-«قرار نیست همه كارشناس تاریخ و حقوق سیاسی باشند و حتما عهدنامه تركمانچای را خوانده باشند. همه می‌دانیم كه این عهدنامه ننگین‌ترین اتفاق تاریخ ایران است.»

این پاسخ یكی از چهل و چند نفری است به سوالی ساده درباره خواندن متن عهدنامه تركمانچای. یكی از آن چهل و چند نفری كه كامنت گذاشته یا چند صد نفری كه لایك كرده بودند و به اشتراك گذاشتند بدون اینكه به خود زحمت گوگل كردن واژه عهدنامه تركمانچای را بدهند. واقعیت این است كه این روزها بعد از گذشت 190 سال از امضای عهدنامه تركمانچای، تشبیه امضای كنوانسیون خزر با تركمانچای، شایعه‌هایی اینترنتی را مبنی بر 100 ساله بودن این عهدنامه و باطل شدن آن بعد از صد سال مطرح كرده‌اند؛ شایعه‌ای كه قبل از استناد به آن كافی است متن این عهدنامه را به زبان‌های مختلف سرچ كنید و بخوانید تا ببینید در هیچ‌یك از شانزده بند آن و مقدمه و موخره‌اش نیامده است و این عهدنامه در بخش مرزهای ایران یك ماجرای مادام‌العمر است و نقض آن جز حمله نظامی به شیوه قدیم ممكن نیست.

اما چرا نمی‌خواهیم این واقعیت را باور كنیم؟ چون این بخشی از فرهنگی است كه این روزها در جامعه مانند یك اپیدمی عجیب و غریب در حال گسترش است و از چهره‌های فرهنگی و اجتماعی تا پایین‌ترین طبقات جامعه را در برگرفته و هر از چند گاهی با موج‌های جامعه ایران كه این روزها به خاطر شرایط سیاسی و اقتصادی با آشفتگی‌های فراوانی روبه‌رو است شدت می‌گیرد و وضعیت اجتماعی را با تلاطم‌های پیچیده‌ای مواجه می‌كند. فرهنگی كه با گسترش شبكه‌های اجتماعی و در فقدان رسانه‌های مستقل و ممیزی در عرصه خبر و كانالیزه و فیلتر كردن اخبار و اطلاعات و در نهایت پایین آمدن اعتماد عمومی از حاكمیت و رسانه‌ها به وجود آمده و باعث در هم آمیخته شدن اخبار و اطلاعات با شایعات و اطلاعات غلط است و پذیرفتن آنها به جای واقعیت‌ها است. واقعیت‌های جعلی كه اگر به عنوان شخصی مطلع از اصل واقعیت، بخواهیم آن را تصحیح كنیم با واكنش‌های تند و برخوردهای عصبی مواجه می‌شویم و از خیر روشنگری می‌گذریم.

اگر به عنوان رسانه بخواهیم با خود صادق باشیم در سال‌هایی كه ما به دلیل باقی‌ نگه‌داشتن رسانه‌ها یا هر مصلحت دیگری تلاش كردیم تا فیلترهای مشخص و غیر مشخصی را در رسانه‌های خود رعایت كنیم و بخش روزنامه‌نگاری پژوهشی‌ و تحقیقی نیز به دلیل خط قرمزهای متعدد كمرنگ شد بازی را در رقابت با رسانه‌های تازه از راه رسیده یعنی شبكه‌های اجتماعی كه فیلترهای حكومتی را نداشت از دست دادیم. این واقعیت درباره تاریخ نیز صدق می‌كند. تاریخ رسمی در ایران تابع حاكمیت‌ها بوده است و همین باعث شده تا با وجود برخی نقدهایی كه به روایت‌های تاریخی می‌شود مردم براساس همان روایت‌های حكومتی قضاوت می‌كنند و كمتر كسی هم سعی می‌كند تا آن را تصحیح كند. پس اگر فرهنگی فرهنگ غالب شده نباید گناهش را به گردن مردم انداخت كه خودمان مقصریم.

فراموش ‌نكنیم یكی از خصوصیات ما ایرانی‌ها این است كه به هر دلیلی كمتر به سراغ منابع اصلی می‌رویم و روحیه كنكاش و در اثر سال‌ها هدایت فكر و ذهن‌شان اتكا به قول‌های شفاهی و روایتی است كه مخالف روایت‌های رسمی و روایت‌های حكومتی شده است. در چنین فضایی است كه هر كسی با رسانه‌های تازه شخصی می‌تواند منبع باشد. متاسفانه در این میان حجم زیادی از اطلاعات نادرست و اشتباه براساس همان روایت‌های شفاهی دست به دست شده و جای واقعیت‌ها را می‌گیرد؛ اشكالاتی كه در موج‌های جامعه می‌تواند نقش مهمی را ایفا كند.

یكی از این موج‌ها همین روزها همزمان با ماجرای امضای كنوانسیون خزر میان ایران و چهار كشور حوزه بزرگ‌ترین دریاچه جهان جامعه ناآرام ایران را با اضطراب مواجه كرد.

اینكه این كنوانسیون چه ابعادی داشت و چه تاثیری بر مالكیت ایران بر آن داشت موضوعی است كه در تخصص این بحث و این یادداشت نیست، آنچه آن را مرتبط می‌سازد به برخوردی باز می‌گردد كه جامعه با انتشار اولین خبرها درباره این كنوانسیون با آن داشت؛ برخوردی به‌شدت احساسی كه نه فقط در دل جامعه كه از میان چهره‌های شناخته‌شده از نماینده مجلس گرفته تا چهره‌های سیاسی، فرهنگی و سلبیریتی‌های فضاهای مجازی روی آن موج‌سواری كردند و نظرات‌شان در میان جامعه دست به دست شد و همه از امضای یك تركمانچای دیگر با روس‌ها و هبه كردن سهم ایران به روسیه گفتند. بدون اینكه بخواهند نظر كارشناسان را در این باره بدانند یا بخوانند و ببینند كه آیا تقاضای ایران برای گرفتن سهم مساوی با چهار كشور از دریای خزر درست و منطقی است یا نه. نماینده حقوقدان مجلس بدون مطالعه كنوانسیون‌های قدیمی در توییترش با هشدار به مردم از اتفاقات پشت پرده و خبرنداشتن مجلس یك موج به وجود آورد. كارگردان سینمایی با بیش از 300 هزار دنبال‌كننده بعد از یك مصاحبه خبری در یك شبكه خبری خارج از كشور بدون اینكه منتظر نظر مراجع داخلی باشد نفت تازه‌ای در این آتش ریخت و از ضعف دولت ابراز انزجار كرد. بدون اینكه بعد از اینكه همان رسانه بی‌اساس بودن حرف‌های كارشناسی مدعی را منتشر كرد از مردم بابت اشتباه در قضاوت عذرخواهی كند؛ قضاوت‌هایی كه در نهایت ماجرایی را پیش آورد كه به نظر نمی‌شود آن جامعه را درباره واقعیت اصلی قانع كرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شنیدن صدای هیچ!

«اشتغال زنان» تاثیری در آمار طلاق و فرزندآوری دارد؟

ضرورت تبلیغ "حجاب" با تأکید بر ابعاد حیات‌بخش و روح‌بخش

روابط پیچیده انسانی؛ از عشق تا تنهایی / بازآفرینی نمایشنامه‌ای که چخوف معتقد بود نیاز به تغییرات دارد / نمایش "مرغ دریایی من" به روایت کیومرث مرادی، شبنم مقدمی و امیرحسین فتحی

جهان‌های موازی موسیقی و شیوه‌ نگارش واژگان تخصصی در یک کتاب

آموزش تکنیک زیر لعابی در مرکز معماری اسلامی

کودک آزاری یا مدلینگ؟

ویژگی های همسر از نگاه قرآن و عترت

در صورت مفقود شدن مدارک چه کنیم؟

چگونه درباره مرگ با کودکان حرف بزنیم؟

انتخاب همسر از بین چند خواستگار خوب

قانون آینه چیست و چطور در رفتار با اطرافیان به ما کمک می کند

زوج‌ درمانی چیست و چه زمانی به زوج درمانی نیاز هست؟

عناوین روزنامه های امروز شنبه 98/4/15

آسیب‌های تک فرزندی چیست؟

به این خواسته‌های همسرتان «نه» بگویید

5 عادت که جلوی پیشرفت زنان در کار را می‎گیرد

پاگشا کردن عروس و داماد بعد از ازدواج چیست و چگونه برگزار می شود؟

خانم‌ها همیشه نگران خوب نیفتادن‌ عکس هایشان هستند!

بچه هایی که شبیه عروسک شان هستند

5 تابلویی که دنیای هنـــر رابه هم ریخت!

تاراج گیسو؛ موهایی که برای گذران زندگی کوتاه می‌شوند

می پرسی خوشبختی چیست؟

حبس‌زدایی با «مهریه» زنان؟

تاراج گیسو؛ موهایی که برای گذران زندگی کوتاه می‌شوند!

حکم مراجعه زنان به پزشک مرد چیست؟

پیشنهاداتی برای تابستان بچه ها تا از تکنولوژی دور شوند

"سلفیِ کمتر، واقعیتِ بیشتر"

چطور دختر 5 ساله‌ام را مهیای آمدن بچه جدید کنم؟

دختر یا پسر؟ انتخاب با شماست!

با چشمان بسته این نمایش را تماشا کنید / نگاهی به نمایش "است" به کارگردانی پرنیا شمس

همه چیز درباره فرش ماشینی

سه عامل «خشن شدن» یک جامعه را بشناسید

سنت های قبل از ازدواج در ایران

کیمونو و تاریخچه آن

سنگینی سایه طلاق آسان بر ازدواج دشوار

دلایل "واپس زدگی" ازدواج در جوانان

با این ترفندها سیگار را ترک کنید

مقرراتی برای مشاجره

سولوگامی یا ازدواج کردن با خود چیست؟

فاصله با مرگ تنها یک قدم در حوادث هولناک

خصوصیات عجیبی که به ارث می‌برید

مهریه‌های سنگین چه نسبتی با تحکیم خانواده‌ دارد؟

آیا راهکار قانونی برای کاهش اختلافات مهریه وجود دارد؟

سنت های قبل از ازدواج در ایران

خواستگارم که زن و بچه دارد می خواهد که عقد دائم کنیم!

محبت به همسر از دیدگاه آیات و روایات

زنانی که سینما و ادبیات را پیوند دادند!

بازگشت ستاره‌ها به تلویزیون

اذن ولی در نفوذ نکاح دختر چه اثراتی دارد؟