آریا بانو

آخرين مطالب

بیماری سفلیس چیست؟ + علائم، علت و راه های درمان پزشکي

بیماری سفلیس چیست؟ + علائم، علت و راه های درمان

  بزرگنمايي:

آریا بانو - بیماری سفلیس یک بیماری مقاربتی بوده که توسط باکتری به نام ترپونما پالیدوم ایجاد می شود. این بیماری دارای چهار مرحله است و علائم آن در هر مرحله متفاوت خواهد بود. سفلیس اولیه و ثانویه را می توان با تزریق پنی سیلین درمان کرد.


بیماری سفلیس نوعی عفونت منتقله از راه جنسی است که توسط باکتری به نام ترپونما پالیدوم ایجاد می‌شود. اولین علامت سفلیس، ایجاد زخمی کوچک و بدون درد بوده که بر روی اندام‌های جنسی، مقعد و یا داخل دهان ظاهر می‌شود. به این زخم شانکر گفته می‌شود.
تشخیص سفلیس می‌تواند دشوار باشد؛ بگونه‌ای که ممکن است فرد بدون بروز هیچ علامتی، برای سال‌ها حامل این بیماری باشد. با این حال تشخیص زودهنگام سفلیس، امری مهم است. اگر این بیماری برای مدت زمان طولانی درمان نشود، می‌تواند باعث آسیب جدی به ارگان‌های مهم مانند قلب و مغز شود.
سفلیس تنها از طریق تماس مستقیم با شانکر سیفلیسی منتقل می‌شود. این بیماری از طریق استفاده از لباس، وسایل و یا غذای دیگر افراد منتقل نمی‌شود.
مراحل عفونت سفلیس
بیماری سفلیس چهار مرحله دارد که عبارتند از:
اولیه ثانویه در حال کمون دوران سوم سفلیس در دو مرحله اول بیشتر مسری و واگیردار است و در مرحله کمون فعال بوده، اما اغلب بدون علائم است. سفلیس در مرحله سوم، بیشترین خطر را برای سلامت فرد دارد.
سفلیس اولیه
سفلیس اولیه حدود سه تا چهار هفته پس از تماس فرد با باکتری ایجاد می‌شود. این مرحله، با بروز زخمی کوچک و دایره‌ای شکل به نام شانکر آغاز می‌شود. شانکر بدون درد بوده، اما بسیار واگیردار و مسری است. این زخم ممکن است در داخل دهان، اندام جنسی یا مقعد ایجاد شود.
به طور معمول، این زخم حدود سه هفته پس از عفونت ظاهر خواهد شد، اما ممکن است بین 10 تا 90 روز نیز طول بکشد. این زخم بین دو تا شش هفته باقی خواهد ماند.
سفلیس از طریق تماس مستقیم با زخم، به ویژه رابطه جنسی منتقل می‌شود.
سفلیس ثانویه
بثورات پوستی و گلودرد ممکن است در مرحله دوم سفلیس ایجاد شوند. این بثورات خارش آور نبوده و ممکن است در هر جایی از بدن، به ویژه در کف دست و پا ظاهر شوند. بعضی از افراد تا زمانی که این بثورات از بین نرفته‌اند، متوجه آن‌ها نخواهند شد.
دیگر علائم سفلیس ثانویه عبارتند از:
سردرد تورم غدد لنفاوی خستگی تب کاهش وزن ریزش مو درد مفاصل این علائم، با درمان یا بدون درمان از بین خواهند رفت. هرچند بدون درمان، فرد همچنان به سفلیس مبتلا خواهد بود. سفلیس ثانویه اغلب با دیگر بیماری‌ها اشتباه گرفته می‌شود.
بیماری سفلیس
سفلیس نهفته
سومین مرحله، نهفته یا در حال کمون است. علائم سفلیس اولیه و ثانویه از بین می‌روند و در این مرحله علائم قابل توجهی وجود نخواهند داشت. با این حال، باکتری در بدن باقی خواهد ماند. این مرحله می‌تواند سال‌ها باقی بماند قبل از آنکه وارد دوران سوم سفلیس شود.
دوران سوم سفلیس
آخرین مرحله عفونت، دوران سوم نامیده می‌شود. طبق آمار، حدود 15 تا 30 درصد از افرادی که سفلیس را درمان نمی‌کنند، وارد این مرحله خواهند شد. این مرحله می‌تواند سال‌ها پس از تماس با عفونت اولیه ایجاد شود. این مرحله می‌تواند مرگ آور باشد و عوارض آن عبارتند از:
کوری ناشنوایی بیماری روانی از دست دادن حافظه تخریب بافت‌های نرم و استخوان‌ها اختلالات عصبی مانند سکته مغزی یا مننژیت بیماری قلبی نوروسفلیس که عفونت مغز و نخاع است
بیماری سفلیس
نحوه تشخیص بیماری سفلیس
اگر فکر می‌کنید که به سفلیس مبتلا هستید، فورا به پزشک مراجعه کنید. پزشک از شما نمونه خون گرفته و شما را معاینه فیزیکی خواهد کرد. اگر دچار زخم شده باشید، برای تشخیص باکتری سفلیس، از آن نمونه برداری خواهد شد.
اگر پزشک به علائم عصبی مرحله سوم مشکوک شود، ممکن است از شما نمونه مایع نخاعی گرفته شود.
اگر باردار هستید، پزشک از شما آزمایش سفلیس خواهد گرفت تا جنین، مبتلا به سفلیس مادرزادی نشود. این نوع سفلیس می‌تواند باعث ایجاد آسیب‌های جدی به نوزاد شده و حتی مرگبار باشد.
درمان بیماری سفلیس
سفلیس اولیه و ثانویه را به آسانی می‌توان با تزریق پنی سیلین، درمان کرد. پنی سیلین معمولا در درمان سفلیس موثر است. افرادی که به پنی سیلین حساسیت دارند، می‌توانند از آنتی بیوتیک‌های دیگر استفاده کنند، مانند:
داکسی سایکلین آزیترومایسین سفتریاکسون اگر به نوروسفلیس مبتلا باشید، دوز روزانه پنی سیلین را به صورت تزریقی دریافت خواهید کرد. در این شرایط نیاز خواهد بود که در بیمارستان بستری شوید. متاسفانه آسیب ناشی از سفلیس پیشرفته قابل درمان نخواهد بود. در این حالت، باکتری از بین خواهد رفت اما شیوه درمان بیشتر به تسکین درد و ناراحتی خواهد پرداخت. در طول درمان و تا زمانی که زخم‌های بدن بهبود پیدا نکرده‌اند، از تماس جنسی با دیگران خودداری کنید.
بیماری سفلیس
پیشگیری از ابتلا به بیماری سفلیس
بهترین راه برای جلوگیری از سفلیس، داشتن رابطه جنسی سالم است. در حین رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید. علاوه بر این موارد زیر را در نظر داشته باشید:
هنگام رابطه جنسی دهانی از کاندوم استفاده کنید آزمایش‌های مرتبط با عفونت‌های منتقله جنسی را انجام دهید سفلیس از طریق سوزن آلوده نیز منتقل می‌شود. بنابراین از سوزن‌های مشترک استفاده نکنید.
عوارض ناشی از بیماری سفلیس
مادران باردار و نوزادان
مادران مبتلا به سفلیس، در معرض خطر سقط جنین و یا زایمان زودرس قرار می‌گیرند. همچنین این احتمال وجود دارد که این بیماری به جنین منتقل شود که به آن سفلیس مادرزادی گفته می‌شود. سفلیس مادرزادی می‌تواند مرگبار باشد. نوزادان مبتلا به سفلیس مادرزادی می‌توانند علائم زیر را نیز داشته باشند:
نقص عضو تاخیر در رشد تشنج بثورات تب تورم کبد یا طحال کم خونی زردی زخم‌های عفونی اگر کودک به سفلیس مادرزادی مبتلا باشد و این موضوع تشخیص داده نشود، ممکن است کودک به مرحله پیشرفته این بیماری مبتلا شود. این حالت می‌تواند به اندام‌های زیر آسیب برساند:
استخوان‌ها دندان‌ها چشم‌ها گوش‌ها مغز
بیماری سفلیس
اچ آی وی
افراد مبتلا به سفلیس، بیشتر در معرض ابتلا به HIV قرار می‌گیرند. زخم‌های ناشی از سفلیس، ورود ویروس ایدز به بدن را تسهیل می‌کنند. توجه داشته باشید، افرادی که به HIV مبتلا هستند، علائم سفلیس در آن‌ها متفاوت با دیگر افراد خواهد بود.
چه زمانی باید برای بیماری سفلیس آزمایش داد؟
سفلیس اولیه می‌تواند به راحتی تشخیص داده نشود. علائم سفلیس ثانویه ممکن است با دیگر بیماری‌ها اشتباه گرفته شود. بنابراین در موارد زیر، بهتر است آزمایش سفلیس را انجام دهید:
داشتن رابطه جنسی با افراد مبتلا به سفلیس در دوران بارداری اگر در زندان هستید داشتن رابطه جنسی با افراد مختلف اگر جواب آزمایش‌ها مثبت باشد، مهم است که دوره درمان را کامل کنید. مصرف آنتی بیوتیک را تا آخر ادامه دهید. از رابطه جنسی خودداری کنید. بهتر است برای بیماری ایدز نیز آزمایش دهید.
برگرفته از: healthline.com
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شربت دیفن هیدرامین کامپاند، دارویی موثر برای درمان سرفه و گلو درد

پزشکی شخصی چیست/ درمان بیماران با استفاده از نقشه ژنتیکی

پیشگیری از دیابت با رژیم لاغری

چرا 10 درصد افراد دچار قند خون کور می‌شوند

قرص دپاکین و درمان اختلالات روانی

خواص پای مرغ در بارداری چیست؟

آیا پرپشت شدن مو با سس مایونز امکان‌پذیر است؟

معرفی انواع داروی گیاهی جایگزین امپرازول

وقتی مایع دور جنین زیاد می‌شود

این اختلال در مادران باردار شایع است

احتمال بارداری بعد از پریود چقدر است؟

یائسگی مردانه را چطور می توان به تعویق انداخت؟

تأثیر کمبود ویتامین D در دوران بارداری

شربت تئوفیلین جی چیست؟ (موارد مصرف + عوارض)

آشنایی با قرص اکسی متولون و موارد استفاده آن

تاثیر دود سیگار بر جنین، تخریب ریه های جنین پیش از تولد

شب ادراری‌هایی که باید جدی گرفت

استفاده از بتادین برای زخم چه مضراتی دارد؟

روشهای تشخیص وجود پرده ی بکارت

عفونت هایی که باعث ناباروری میشود کدامند؟

هر چیزی درباره زنان و رابطه جنسی می دانید اشتباه است

بهترین روش لیفتینگ صورت چیست؟

خواص و عوارض صابون زردچوبه چیست؟

تمرینی برای رهایی از زود انزالی

آشنایی با خواص آب پنیر

آیا نگهداشتن ادرار به مدت زیاد در مثانه ممکن است باعث سنگ مثانه شود؟

تست خطر حمله قلبی؛ آیا در معرض حمله قلبی قرار دارید؟

راز افزایش لذت جنسی در رابطه زناشویی

داروهایی که می توانید در دوران بارداری مصرف کنید

هشدار درباره مصرف 7 دارو برای کودکان + جزئیات

کپسول فروفورت گاین و درمان کم خونی

رفع مشکلات ارگاسم

زنگ خطر مصرف قلیان در زنان / کاهش "تخمک‌گذاری" به دلیل دخانیات

مصرف لبنیات نشان دهنده چیست

نکات مهم برای سالمندان عازم اربعین/دو نوشیدنی اصلی در مسیر راهپیمایی/دفترچه بیمه همراه ببرید

خواص دمنوش قره قاط چیست؟

نکاتی که قبل از بارداری باید بدانیم

قرص آریپیپرازول چیست و در چه مواردی تجویز می شود؟

کارهایی که قبل از بارداری باید انجام دهید!

تست بارداری و تشخیص جنسیت جنین با نمک

قرص لومیدکس (Lomidex) چیست و مصرف آن چه عوارضی دارد؟

قرص پنتوکسی فیلین و درمان ناباروری مردان

آمپول کورتیران چیست و در چه مواردی تجویز می شود؟

آیا کپسول پرولیو باریج برای درمان کبد چرب موثر است؟

معرفی چند غذا برای معده درد

بعد از رابطه زناشویی چه کنیم؟

قرص زاکسیم چیست؟ آشنایی با موارد مصرف و عوارض آن

خواص عرق اسطوخودوس چیست؟

قرص ولبان چیست و مصرف آن چه عوارضی دارد؟

درمان ریزش مو در زنان با استفاده از دارو و تغییر سبک زندگی