آریا بانو

آخرين مطالب

افسردگی قبل از قاعدگی؛ علائم، عوامل و راه‌های درمان پزشکي

افسردگی قبل از قاعدگی؛ علائم، عوامل و راه‌های درمان

  بزرگنمايي:

آریا بانو - افسردگی قبل از قاعدگی که به آن اختلال ناخوشی پیش از قاعدگی نیز گفته می‌شود، نسخه شدیدتر سندروم پیش از قاعدگی است. این بیماری به دلیل ایجاد واکنش غیر طبیعی مغز نسبت به تغییرات هورمونی زنان اتفاق می‌افتد و به روش‌های طبیعی و شیمیایی درمان می‌شود. این بیماری بر خلاف سندروم پیش از قاعدگی می‌تواند زندگی فرد را مختل کند.

بین 20 تا 40 زنان سطوح متوسط تا شدیدی از علائم سندروم پیش‌قاعدگی را در خود مشاهده می‌کنند. این بیماری در بین 3 تا 8 درصد از این افراد به گونه‌ایست که فرد را از انجام کار‌های روزمره نیز باز می‌کند. این نوع افسردگی پیش قاعدگی را اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی می‌نامند. در ادامه به دلایل ایجاد بیماری، علائم، تشخیص و گزینه‌های درمانی در دسترس برای افراد مبتلا به اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی یا افسردگی قبل از قاعدگی اشاره خواهد شد. در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست موضوعی زیر به موضوع دلخواه خود برسید.
علائم بیماری علت‌ها تشخیص درمان
تفاوت بین ا ختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی و سندروم پیش‌قاعدگی این است که اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی شدید‌تر و ناتوان‌کننده تر است. افسردگی قبل از قاعدگی شامل مشکلات فیزیکی و روانشناختی است که بر روی زندگی روزانه افراد تأثیر می‌گذارد و سلامت روانی آن‌ها را تهدید می‌کند. این نوع افسردگی یک بیماری مزمن است که حتما به درمان نیاز دارد. از جمله درمان‌هایی که برای بیماری در نظر گرفته می‌شود تغییر سبک زندگی و مصرف داروهای مخصوص است.
علائم بیماری
علائم افسردگی قبل از قاعدگی در مقایسه با سندروم پیش قاعدگی شدید‌تر و سخت‌تر است. علائم بیماری در طول‌هفته‌ها پیش از قاعدگی نمایان می‌شود و در طول روزهای اول پس از شروع قاعدگی از بین می‌رود. افرادی که به اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی مبتلا می‌شوند، نمی‌توانند عملکرد طبیعی خودشان را در زندگی داشته باشند. همچنین این بیماری می‌تواند بر روی ارتباطات عاطفی افراد تأثیر بگذارد و از انجام کارهای معمول در خانه و محل کار جلوگیری کند. علائم اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی چه به صورت معمول و چه به صورت نادر بدین شرح است:
خستگی شدید نوسانات روحی شامل کج‌خلقی، عصبانیت، افسردگی و اضطراب گریه و حساسیت عاطفی عدم تمرکز تپش قلب پارانویا و مشکلاتی در خویشتن بینی عدم هماهنگی اعضای بدن فراموشی نفخ معده، افزایش اشتها و ناراحتی دستگاه گوارش سردرد کمردرد اسپاسم عضله، بی حسی و مورمور شدن آنها به صورت شدید گرگرفتگی بدن سرگیجه غش بی‌خوابی تغییرات دید و ایجاد مشکل در چشم مشکلات تنفسی مانند آلرژی و عفونت قاعدگی دردناک حساسیت بالا
افسردگی قبل از قاعدگی
یکی دیگر از علائم افسردگی قبل از قاعدگی احتباس مایعات است که می‌تواند باعث حساسیت سینه، کاهش تولید اوره، ورم دست، پا و زانو و نیز افزایش موقت وزن شود. اختلال ناخوشی پیش قاعدگی همچنین می‌تواند بر روی سلامت پوست نیز تأثیر بگذارد و باعث ایجاد مشکلاتی مانند آکنه، التهاب و تبخال شود. بیشتر علائم یاد شده در قسمت بالا مرتبط با اضطراب و مشکلات روانی هستند.
علت بیماری
دلیل اصلی ایجاد سندروم پیش قاعدگی و یا اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی (افسردگی قبل از قاعدگی) هنوز مشخص نیست. با این حال گفته می‌شود که اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی از واکنش غیرعادی مغز نسبت به تغییراتی که در هورمونهای طبیعی زنان در طول چرخه پیش‌قاعدگی به وجود می‌آید نشأت می‌گیرد. نتیجه این مشکل ایجاد کمبود و کاهش در انتقال‌دهنده های عصبی سروتونین است. احتمال ابتلای برخی زنان به اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی بیش از بقیه است. این زنان کسانی هستند که سابقه خانوادگی افسردگی پس از زایمان، اختلالات روحی و یا به طور کلی افسردگی را دارند.
تشخیص بیماری
علائم اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی مانند دیگر بیماری‌ها به وسیله متخصصان و به کمک انجام آزمایشات فیزیکی، بررسی سابقه پزشکی و ارائه آزمایشات دیگر تشخیص داده می‌شود. جامعه روانپزشکی آمریکا معتقد است علائم اختلال ناخوشی پیش قاعدگی باید حداقل در دو چرخه قاعدگی تشخیص داده شود.
بر اساس دستورالعملی که جامعه روانشناسی آمریکا ارائه کرده است، علائم باید:
یک تا دو هفته قبل از شروع قاعدگی نمایان شوند پس از شروع و یا در روزهای آغازین قاعدگی پایان یابند در زندگی نرمال انسان اختلال ایجاد کنند. برای تشخیص اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی، یک بیمار باید حداقل 5 نوع از علائم بیماری را تجربه کند. این 5 نشانه عبارتند از:
احساس ناراحتی و ناامیدی احساس اضطراب و یا افسردگی تغییرات روحی و افزایش حساسیت عصبانیت و کج‌خلقی درمان بیماری
دو نوع درمان است که می‌تواند به افراد مبتلا به اختلال ناخوشی پیش قاعدگی و یا افسردگی پیش‌قاعدگی کمک کند:
درمانی که در تخمک‌گذاری تأثیر می‌گذارد درمانی که در سیستم عصبی مرکزی تأثیر می‌گذارد از داروهایی مانند داروهای زیر برای درمان این بیماری استفاده می‌شود:
داروهای ضد افسردگی بازدارنده‌های بازجذب سروتونین مانند فلوکستین ، سرترالین ، پاروکستین و سیتالوپرام داروهای ضدبارداری شامل دروسپیرنون و اتینیل استرادیول داروهای آزادکننده گونادروپین مانند لوپرورلین، نافارلین و گوسرلین دانازول درمان شناختی برای کسانی که دچار سندروم پیش قاعدگی هستند می‌تواند کمک کند. این روش درمانی به کمک دارو می‌تواند برای بیمارانی که مبتلا به اختلال ناخوشی پیش قاعدگی هستند نیز مفید باشد.
افسردگی قبل از قاعدگی
سایر درمان‌های شناخته شده به شرح زیر است:
1. مکمل‌ها
انواع گوناگونی از مکمل‌ها را می‌توان برای درمان مشکلات پیش قاعدگی استفاده کرد اما مطالعات هنوز نتوانستند تأثیر و امنیت بلندمدت آن را تضمین کنند.داز جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
عصاره پنج انگشت برای بهبود علائم فیزیکی پامچال شب اکسید منیزیوم مکل غذایی شامل کلسیوم، ویتامین B6، مگنزیوم و ویتامین E البته فراموش نکنید که این مکمل‌ها به صورت علمی به اثبات نرسیده‌اند و ممکن است مصرف آن نتیجه دلخواه شما را در پی نداشته باشد.
افسردگی قبل از قاعدگی
2. درمان جایگزین
درمان‌های مناسب جایگزین که می‌توانند به بهبود سندروم پیش قاعدگی و یا اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی (افسردگی قبل از قاعدگی) کمک کنند شامل موارد زیر می‌شود:
انجام چند حرکت ساده یوگا انرژی درمانی درمان به کمک زعفران تحریک نوری طب سوزنی با این که گفته می‌شود این روش‌ها موثر هستند اما تحقیقات بیشتری برای اثبات آنها لازم است.
3. ورزش و تغذیه
برای این که بتوانید شاهد بهبود وضعیت خود در افسردگی قبل از قاعدگی باشید باید تغییراتی در عادات غذایی خود به وجود بیاورید. این تغییرات شامل این موارد هستند:
کاهش مصرف شکر، نمک، کافئین و الکل افزایش جذب پروتئین و کربوهیدرات‌های پیچیده ورزش و تکنیک‌های مدیریت استرس می‌توانند شما را در کنترل بیماری یاری کنند.
نکات پایانی
روزهایی که نزدیک به قاعدگیتان است را استراحت کنید با یک دوست و یا با شریک زندگیتان صحبت کنید به دنبال فعالیت‌های آرامش بخشی باشید که بتوانند اضطراب شما را کاهش دهند. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به مطالعه، تماشای فیلم، پیاده‌روی، حمام و ... اشاره کرد. در صورتیکه شاهد علائم اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی بودید حتما با یک متخصص صحبت نمایید. از آنجایی که علائم بیماری اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی (افسردگی پیش‌قاعدگی) ممکن است تا زمان طولانی وجود داشته باشد، بهتر است هرچه سریع‌تر به دنبال درمان آن باشید.
افسردگی قبل از قاعدگی
آیا شما اختلال ناخوشی پیش از قاعدگی یا افسردگی قبل از قاعدگی را تجربه کرده‌اید؟ چگونه به درمان این مشکل پرداختید؟ تجربیات خود را در انتهای همین صفحه در قسمت "ارسال نظر" با مخاطبان ستاره درمیان بگذارید.
برگرفته از: medicalnewstoday

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شیاف پروژسترون در بارداری

تست تحمل گلوکز (GTT) دربارداری چیست؟

همه راه‌های درمان نازایی

آیا امکان بارداری بدون دخول وجود دارد؟

فواید کدو تنبل برای خانم های باردار

اگر همسرتان در زمان رابطه جنسی درد دارد باید چکار کنید

خطرهای زمستانی برای سالمندان

آیا بعد از نزدیکی سردرد دارید؟ / بررسی علل سردرد بعد از رابطه جنسی

مصرف روغن کرچک برای زایمان

تقویت نعوظ با 7 کاری که می توانید در طول روز انجام دهید

ترشحات زایمان تا کی ادامه دارد؟

8 خاصیت جالب چای کیسه‌ای برای دور چشم

بیماری هیدروسل (آب آوردن بیضه) در بالغین

مواد شیمیای برخی ضد آفتاب ها موجب ناباروری می شود

مواد شیمیای برخی ضد آفتاب ها موجب ناباروری می شود

نوعی ایمپلنت‌ سینه سرطان‌ نادر در زنان به وجود می آورد

علت و درمان ورم پا در بارداری

با وجود عفونت مخمری واژن می توان رابطه جنسی داشت؟

سفر در بارداری وچند هشدار

تاثیر مخدرهای سنتی و صنعتی بر دندان‌ها

از عوارض تا شیوه‌های درمان مصرف «الکلی‌ها»

یبوست در بارداری

پیش بینی جنسیـت جنین؛ واقعیت یا رؤیا؟

علل درد دنده در بارداری + روش های درمان

نکات کاربردی در رابطه با مسائل جنسی همسران

رابطه جنسی بدون ارگاسم یا کارزا karezza چیست؟

افسردگی در دوران حاملگی

هیپوکندریا یا توهم بیماری چیست؟

رابطه مجهول ال آرژنین و افزایش قد!

علت لکنت زبان در کودکان چیست و چگونه درمان می‌شود؟

قرص استیل سالیسیلیک اسید چیست؟

عوارض خوردن ماست و ماهی با همدیگر چیست؟

انحراف بینی در نوزادان و کودکان، علت، علائم و راه‌ های درمان

قرص بزرگ کننده ران و باسن

پودر سوربیتول موثر در درمان یبوست

سونوگرافی سه بعدی چیست؟ + مزایا و معایب سونوگرافی 3 بعدی

8 ماده غذایی که باعث تشدید بوی دهان می‌شوند

پیش‌بینی ابتلا به سرطان پوست با توجه به نوع پوست

تست پاپ اسمیر برای دختران باکره

مصرف ژلوفن و باروری

قرص تیاگریکس (تادالافیل) و درمان ناتوانی جنسی

خواص سرکه سیب؛ سرکه ای معجزه گر

بهترین قرص تاخیری فوری؛ معرفی قرص های تاخیری شیمیایی و گیاهی

پماد زایلاپی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

ترک ترامادول؛ چگونه مصرف ترامادول را ترک کنیم؟

خواص جینسینگ؛ 20 خاصیت شگفت انگیز جینسینگ برای سلامتی

با این حرکات ورزشی نفخ شکم را از بین ببرید

روغن سیاه دانه و دستگاه تناسلی

آشنایی با شربت زیتروماکس و موارد مصرف آن

ابتلا به سرخجه در بارداری چه خطراتی را برای جنین به دنبال دارد؟