آریا بانو

آخرين مطالب

افسردگی قبل از قاعدگی؛ علائم، عوامل و راه‌های درمان پزشکي

افسردگی قبل از قاعدگی؛ علائم، عوامل و راه‌های درمان

  بزرگنمايي:

آریا بانو - افسردگی قبل از قاعدگی که به آن اختلال ناخوشی پیش از قاعدگی نیز گفته می‌شود، نسخه شدیدتر سندروم پیش از قاعدگی است. این بیماری به دلیل ایجاد واکنش غیر طبیعی مغز نسبت به تغییرات هورمونی زنان اتفاق می‌افتد و به روش‌های طبیعی و شیمیایی درمان می‌شود. این بیماری بر خلاف سندروم پیش از قاعدگی می‌تواند زندگی فرد را مختل کند.

بین 20 تا 40 زنان سطوح متوسط تا شدیدی از علائم سندروم پیش‌قاعدگی را در خود مشاهده می‌کنند. این بیماری در بین 3 تا 8 درصد از این افراد به گونه‌ایست که فرد را از انجام کار‌های روزمره نیز باز می‌کند. این نوع افسردگی پیش قاعدگی را اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی می‌نامند. در ادامه به دلایل ایجاد بیماری، علائم، تشخیص و گزینه‌های درمانی در دسترس برای افراد مبتلا به اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی یا افسردگی قبل از قاعدگی اشاره خواهد شد. در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست موضوعی زیر به موضوع دلخواه خود برسید.
علائم بیماری علت‌ها تشخیص درمان
تفاوت بین ا ختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی و سندروم پیش‌قاعدگی این است که اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی شدید‌تر و ناتوان‌کننده تر است. افسردگی قبل از قاعدگی شامل مشکلات فیزیکی و روانشناختی است که بر روی زندگی روزانه افراد تأثیر می‌گذارد و سلامت روانی آن‌ها را تهدید می‌کند. این نوع افسردگی یک بیماری مزمن است که حتما به درمان نیاز دارد. از جمله درمان‌هایی که برای بیماری در نظر گرفته می‌شود تغییر سبک زندگی و مصرف داروهای مخصوص است.
علائم بیماری
علائم افسردگی قبل از قاعدگی در مقایسه با سندروم پیش قاعدگی شدید‌تر و سخت‌تر است. علائم بیماری در طول‌هفته‌ها پیش از قاعدگی نمایان می‌شود و در طول روزهای اول پس از شروع قاعدگی از بین می‌رود. افرادی که به اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی مبتلا می‌شوند، نمی‌توانند عملکرد طبیعی خودشان را در زندگی داشته باشند. همچنین این بیماری می‌تواند بر روی ارتباطات عاطفی افراد تأثیر بگذارد و از انجام کارهای معمول در خانه و محل کار جلوگیری کند. علائم اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی چه به صورت معمول و چه به صورت نادر بدین شرح است:
خستگی شدید نوسانات روحی شامل کج‌خلقی، عصبانیت، افسردگی و اضطراب گریه و حساسیت عاطفی عدم تمرکز تپش قلب پارانویا و مشکلاتی در خویشتن بینی عدم هماهنگی اعضای بدن فراموشی نفخ معده، افزایش اشتها و ناراحتی دستگاه گوارش سردرد کمردرد اسپاسم عضله، بی حسی و مورمور شدن آنها به صورت شدید گرگرفتگی بدن سرگیجه غش بی‌خوابی تغییرات دید و ایجاد مشکل در چشم مشکلات تنفسی مانند آلرژی و عفونت قاعدگی دردناک حساسیت بالا
افسردگی قبل از قاعدگی
یکی دیگر از علائم افسردگی قبل از قاعدگی احتباس مایعات است که می‌تواند باعث حساسیت سینه، کاهش تولید اوره، ورم دست، پا و زانو و نیز افزایش موقت وزن شود. اختلال ناخوشی پیش قاعدگی همچنین می‌تواند بر روی سلامت پوست نیز تأثیر بگذارد و باعث ایجاد مشکلاتی مانند آکنه، التهاب و تبخال شود. بیشتر علائم یاد شده در قسمت بالا مرتبط با اضطراب و مشکلات روانی هستند.
علت بیماری
دلیل اصلی ایجاد سندروم پیش قاعدگی و یا اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی (افسردگی قبل از قاعدگی) هنوز مشخص نیست. با این حال گفته می‌شود که اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی از واکنش غیرعادی مغز نسبت به تغییراتی که در هورمونهای طبیعی زنان در طول چرخه پیش‌قاعدگی به وجود می‌آید نشأت می‌گیرد. نتیجه این مشکل ایجاد کمبود و کاهش در انتقال‌دهنده های عصبی سروتونین است. احتمال ابتلای برخی زنان به اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی بیش از بقیه است. این زنان کسانی هستند که سابقه خانوادگی افسردگی پس از زایمان، اختلالات روحی و یا به طور کلی افسردگی را دارند.
تشخیص بیماری
علائم اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی مانند دیگر بیماری‌ها به وسیله متخصصان و به کمک انجام آزمایشات فیزیکی، بررسی سابقه پزشکی و ارائه آزمایشات دیگر تشخیص داده می‌شود. جامعه روانپزشکی آمریکا معتقد است علائم اختلال ناخوشی پیش قاعدگی باید حداقل در دو چرخه قاعدگی تشخیص داده شود.
بر اساس دستورالعملی که جامعه روانشناسی آمریکا ارائه کرده است، علائم باید:
یک تا دو هفته قبل از شروع قاعدگی نمایان شوند پس از شروع و یا در روزهای آغازین قاعدگی پایان یابند در زندگی نرمال انسان اختلال ایجاد کنند. برای تشخیص اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی، یک بیمار باید حداقل 5 نوع از علائم بیماری را تجربه کند. این 5 نشانه عبارتند از:
احساس ناراحتی و ناامیدی احساس اضطراب و یا افسردگی تغییرات روحی و افزایش حساسیت عصبانیت و کج‌خلقی درمان بیماری
دو نوع درمان است که می‌تواند به افراد مبتلا به اختلال ناخوشی پیش قاعدگی و یا افسردگی پیش‌قاعدگی کمک کند:
درمانی که در تخمک‌گذاری تأثیر می‌گذارد درمانی که در سیستم عصبی مرکزی تأثیر می‌گذارد از داروهایی مانند داروهای زیر برای درمان این بیماری استفاده می‌شود:
داروهای ضد افسردگی بازدارنده‌های بازجذب سروتونین مانند فلوکستین ، سرترالین ، پاروکستین و سیتالوپرام داروهای ضدبارداری شامل دروسپیرنون و اتینیل استرادیول داروهای آزادکننده گونادروپین مانند لوپرورلین، نافارلین و گوسرلین دانازول درمان شناختی برای کسانی که دچار سندروم پیش قاعدگی هستند می‌تواند کمک کند. این روش درمانی به کمک دارو می‌تواند برای بیمارانی که مبتلا به اختلال ناخوشی پیش قاعدگی هستند نیز مفید باشد.
افسردگی قبل از قاعدگی
سایر درمان‌های شناخته شده به شرح زیر است:
1. مکمل‌ها
انواع گوناگونی از مکمل‌ها را می‌توان برای درمان مشکلات پیش قاعدگی استفاده کرد اما مطالعات هنوز نتوانستند تأثیر و امنیت بلندمدت آن را تضمین کنند.داز جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
عصاره پنج انگشت برای بهبود علائم فیزیکی پامچال شب اکسید منیزیوم مکل غذایی شامل کلسیوم، ویتامین B6، مگنزیوم و ویتامین E البته فراموش نکنید که این مکمل‌ها به صورت علمی به اثبات نرسیده‌اند و ممکن است مصرف آن نتیجه دلخواه شما را در پی نداشته باشد.
افسردگی قبل از قاعدگی
2. درمان جایگزین
درمان‌های مناسب جایگزین که می‌توانند به بهبود سندروم پیش قاعدگی و یا اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی (افسردگی قبل از قاعدگی) کمک کنند شامل موارد زیر می‌شود:
انجام چند حرکت ساده یوگا انرژی درمانی درمان به کمک زعفران تحریک نوری طب سوزنی با این که گفته می‌شود این روش‌ها موثر هستند اما تحقیقات بیشتری برای اثبات آنها لازم است.
3. ورزش و تغذیه
برای این که بتوانید شاهد بهبود وضعیت خود در افسردگی قبل از قاعدگی باشید باید تغییراتی در عادات غذایی خود به وجود بیاورید. این تغییرات شامل این موارد هستند:
کاهش مصرف شکر، نمک، کافئین و الکل افزایش جذب پروتئین و کربوهیدرات‌های پیچیده ورزش و تکنیک‌های مدیریت استرس می‌توانند شما را در کنترل بیماری یاری کنند.
نکات پایانی
روزهایی که نزدیک به قاعدگیتان است را استراحت کنید با یک دوست و یا با شریک زندگیتان صحبت کنید به دنبال فعالیت‌های آرامش بخشی باشید که بتوانند اضطراب شما را کاهش دهند. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به مطالعه، تماشای فیلم، پیاده‌روی، حمام و ... اشاره کرد. در صورتیکه شاهد علائم اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی بودید حتما با یک متخصص صحبت نمایید. از آنجایی که علائم بیماری اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی (افسردگی پیش‌قاعدگی) ممکن است تا زمان طولانی وجود داشته باشد، بهتر است هرچه سریع‌تر به دنبال درمان آن باشید.
افسردگی قبل از قاعدگی
آیا شما اختلال ناخوشی پیش از قاعدگی یا افسردگی قبل از قاعدگی را تجربه کرده‌اید؟ چگونه به درمان این مشکل پرداختید؟ تجربیات خود را در انتهای همین صفحه در قسمت "ارسال نظر" با مخاطبان ستاره درمیان بگذارید.
برگرفته از: medicalnewstoday

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برای ورزش کردن چه کفشی مناسب است؟

چرا صبحانه خوردن انقدر مهم است؟

باید‌ و نباید‌های استفاده از ماسک صورت

طبی که اضطراب را با فشار بیرون می‌راند

زردچوبه شما را از سرطان معده نجات می‌دهد!

از این توده خوش‌خیم غافل نشوید!

5 میوه تابستانی برای کنترل فشار خون

نوشیدن بیش از حد آب هنگام ورزش مرگبار است!

افراد با گروه خونی AB چه ویژگی‌هایی دارند؟

حقایقی درباره چای سبز که نمی‌دانستید!

چرا برآمدگى پشت گوش بوجود می آید و درمان آن چیست؟

وقتی رنگ سفیدی چشم تغییر می کند

نشانه هایی که خبر از التهاب معده می دهد

اختلال تومور شبکیه در کودکان

بهترین سبزی ها برای دیابت نوع 2

چه کنیم تا سنگ کلیه نگیریم؟

بی حسی صورت نشانه چه بیماری است؟

آیا هر روز حمام رفتن برای سلامتی مضر است؟

آیا پیشگیری از هموفیلی ممکن است؟

گام های طلایی برای کنار آمدن با درد آرتروز

طرز تهیه ماسک جلبک و خواص آن برای سلامت پوست

رژیم غذایی که مانع از پرخوری می‌شود

بهترین ساعت برای صرف شام چه زمانی است؟

چطور موهای خود را دیتاکس کنیم تا از شر چربی، پوسته و شوره خلاص شویم؟

علائم و روش‌های درمانی مسمومیت غذایی

افسانه‌‍ زیبایی که زنان آفریقایی را به مرز طاسی رسانده!

وحشتناک‌ترین بیماری‌های انسان؛ یکی از یکی عجیب‌تر!

دستور ابن سینا برای داشتن پوستی سالم و زیبا

پروتئین می‌تواند کلیه‌ها را تخریب کند!

نقش تغذیه در پیشگیری از بیماری‌ها

کارمندان پشت میز نشین بخوانند!

ارتباط باورنکردنی و عجیب طبیعت با بدن انسان

اثر فشارخون بر رابطه جنسی

علت سرگیجه در بارداری و راههای درمان آن

ضرورت مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج

7 روش برای سالم نگه‌داشتن کلیه‌ها

پرقندترین و کم‌قندترین میوه‌ها را بشناسید

اگر می‌خواهید چاق نشوید، برای دریافت کالری ساعت کوک کنید!

خوراکی‌های زرد رنگ؛ علاج افسردگی!

قبل از ورزش، قهوه را فراموش نکنید!

احساس ضعف و بی‌حسی در صورت را جدی بگیرید

خونریزی نشانه کمبود کدام ویتامین در بدن است؟

صوت/ به کمک این 10 روش‌ می‌توانید خواب بهتری داشته باشید

9 آجیل کم کربوهیدرات که برای رژیم‌های غذایی مناسب‌اند

چطور از شر جوش‌های سرسفید خلاص شویم؟

فرمول غذایی عالی برای داشتن لثه و دندان سالم

7 نشانه‌ای که می‌گویند آلرژی دارید حتی اگر خودتان اینطور فکر نمی‌کنید!

روش‌های مراقبت از پوست صورت قبل از خواب

فواید «آب لیمو» برای پوست و بیماری‌های پوستی

کاری که «شکلات» با مغز شما می‌کند!