آریا بانو

آخرين مطالب

اقتصاد ترکیه چگونه آشفته شد؟ اقتصادي

اقتصاد ترکیه چگونه آشفته شد؟

  بزرگنمايي:

آریا بانو - تعرفه‌های سنگین وضع شده از سوی امریکا و کاهش ارزش لیر، سرمایه گذاران در بازارهای نوظهور در دیگر کشورهای جهان از جمله آرژانتین و افریقای جنوبی را نیز نگران کرده است؛ کشورهایی که افزایش هزینه قرض‌های خود و بدهی‌های‌شان مشابه با نمونه ترکیه را می‌بینند و نگران هستند. ارزش روپیه هند در برابر دلار کاهش یافته و کشورهای دیگر نیز نگران وضعیت ارزهای خود هستند. واقعیت آن است که امروز با تصمیمات امریکا خطر گسترش چالش‌های مالی به دیگر بازارهای نوظهور و بانک‌های اروپایی نیز وجود دارد.
در ماه‌های اخیر تنش در روابط واشنگتن و آنکارا رو به افزایش بود. زندانی شدن یک شهروند آمریکایی در ارتباط با کودتای 2016 علیه اردوغان این اختلافات را به نقطه اوج رساند. در هفته‌های اخیر تنش در روابط دو کشور باعث تحریم‌ها و وضع تعرفه‌های سنگین امریکا علیه واردات از ترکیه شده است. این مسائل اقتصادی ترکیه را به بحران کشانده است.
همزمان با بحران در اقتصاد ترکیه، نشریه "فارین پالسی" به طرح پنج پرسش در مورد این بحران و پیامدهای احتمالی آن برای اقتصاد جهانی پرداخته است.
1-چگونه به این نقطه رسیدیم؟
ترامپ رییس جمهوری امرکیا هفته گذشته اعلام کرد که تعرفه الومنییوم و فولاد ترکیه را دو برابر افزایش خواهد کرد؛ موضوعی که بازارهای بین المللی را تکان داد و تاثیری منفی بر ارزش لیر ترکیه گذاشت. با این حال، ریشه بحران اقتصادی کنونی در ترکیه را باید در مدت‌ها پیش جستجو کرد. اردوغان رییس جمهوری ترکیه در طول مدت ریاست جمهوری خود از رشد اقتصادی قابل ملاحظه‌ای بهره برده است؛ آن هم به دلیل رشد ساخت و ساز و افزایش سرمایه‌گذاری خارجی.
با این حال، افزایش نرخ بهره جهانی همراه با بدهی‌های ترکیه بیش از میزان بدهی‌های امریکا و کاهش ارزش لیر ترکیه باعث می‌شود هزینه‌های بیشتری بر اقتصاد ترکیه تحمیل شود. به گفته "آرون اشتاین" یکی از اعضای ارشد شورای اتلانتیک، انتصاب داماد اردوغان به عنوان وزیر اقتصاد آن کشور پیام اشتباهی از سوی او بود. همچنین او این پیام را به بازار داد که در قبال فروپاشی ارزش لیر نرخ بهره را افزایش نخواهد داد.
2-واکنش اقتصاد جهانی چگونه است؟
تعرفه‌های سنگین وضع شده از سوی امریکا و کاهش ارزش لیر، سرمایه گذاران در بازارهای نوظهور در دیگر کشورهای جهان از جمله آرژانتین و افریقای جنوبی را نیز نگران کرده است؛ کشورهایی که افزایش هزینه قرض‌های خود و بدهی‌های‌شان مشابه با نمونه ترکیه را می‌بینند و نگران هستند.
ارزش روپیه هند در برابر دلار کاهش یافته و کشورهای دیگر نیز نگران وضعیت ارزهای خود هستند. واقعیت آن است که امروز با تصمیمات امریکا خطر گسترش چالش‌های مالی به دیگر بازارهای نوظهور و بانک‌های اروپایی نیز وجود دارد.
این موضوع می تواند به اقتصاد امریکا و جایگاه جهانی آن کشور نیز آسیب برساند؛ چرا که متحدان امریکا را نسبت به آن کشور بی اعتماد می کند. بحران کنونی برای ترکیه که سال‌ها متحد غرب بوده، ممکن است متحدان سنتی دیگر امریکا را نیز تشویق کند که به دنبال یافتن شریکی قابل اعتماد دیگری در تجارت باشند و به کشورهایی چون چین و روسیه برای خروج از کارزار فشار اقتصادی امریکا روی آورند.
3-چه تهدیدی از سوی واشنگتن وجود دارد؟
برخی از تحلیلگران باور دارند که رویکرد تهاجمی ترامپ در قبال ترکیه به عنوان یکی از اعضای ناتو نتیجه معکوس خواهد داشت. امریکا پایگاه هوایی اینجرلیک را در جنوب ترکیه دارد که که برای مقابله با تهدیدات متوجه از جانب داعش در عراق و سوریه برای امریکا حیاتی بود و همچنین برای ذخیره کردن بمب‌های اتمی بی 61 که به عنوان یک سلاح بازدارنده هسته‌ای در اروپا عمل می‌کرد. ارتش ترکیه و نیروهای مورد حمایت آن در گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه اکنون در حال انجام عملیات در شمال شرقی سوریه در نزدیکی استان ادلب بوده‌اند. پنتاگون اخیرا اعلام کرد که امریکا و ترکیه به زودی گشت‌های مشترکی را در شمال سوریه در نزدیکی منبج آغاز خواهند کرد. تنش‌های اخیر اما می‌تواند باعث لغو این همکاری‌های مشترک نظامی شود.
فراتر از سوریه، موقعیت جغرافیایی ترکیه در جنوب ناتو امر منحصر فردی را برای فشار بر روسیه به ارمغان می آورد. واقعیت آن است که موقعیت ترکیه برای امریکا منحصر بفرد و ارزشمند است. تصمیم ترامپ برای خودداری از انتقال 100 فروند جنگنده اف-35 به ترکیه، ضربه دیگری به آنکارا است و می‌تواند مسائل مربوط به اوضاع منطقه‌ای را نیز پیچیده‌تر سازد.
4-استراتژی ترکیه چیست؟
در سال‌های اخیر، ترکیه به سوی رقبای استراتژیک امریکا از جمله ایران و روسیه نزدیک‌تر شده است. این کشور با هر دوکشور در زمینه استراتژی در سوریه همکاری کرده و سیستم موشکی اس -400 را از مسکو خریداری کرده است.
اردوغان رییس جمهوری ترکیه در یادداشتی در روز جمعه در روزنامه "نیویورک تایمز" هشدار داد در صورتی که امریکا نگرانی‌های ترکیه را درک نکند ممکن است ترکیه به دنبال یافتن دوستان و متحدان تازه‌ای باشد. با این حال، برخی از ناظران این تهدید اردوغان را یک بلوف می‌دانند و تلاشی برای قرار دادن ابرقدرت‌ها در مقابل یکدیگر و امتیاز گرفتن از آنان.
با این حال، برخی دیگر معتقدند که آنکارا در عمل وارد درگیری با غرب خواهد شد. "ایکان اردمیر" یکی از اعضای سابق پارلمان ترکیه که اکنون با بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها همکاری می‌کند می‌گوید که تنش و منازعه میان ترکیه و امریگا عمیق‌تر از صرف زندانی‌شدن کشیش امریکایی است.
او می‌افزاید:"ترکیه مدت‌ها است که از اتحاد ترنس اتلانتیک و کشورهای غربی دور شده و به روسیه و ایران نزدیک شده است". اردمیر معتقد است که بیش از گذشته از امریکا و اتحادیه اروپا دور خواهد شد و قدرت خود را در داخل ترکیه تحکیم خواهد کرد.
5-آیا اردوغان و ترامپ می‌توانند سیاست‌شان را پیش ببرند؟
در این بحران دو رهبر سیاسی با غرور و خودشیفتگی زیادی رفتار می‌کنند و حتی تلاش می کنند تا آتش عداوت را شعله‌ورتر سازند. ترامپ به دنبال بهره برداری از مشکلات اقتصادی ترکیه برای آزاد کردن کشیش زندانی امریکایی است که متهم به کمک به مخالفان اردوغان در تلاش برای کودتای 2016 میلادی شده است.
کاخ سفید ادعا می‌کند که برونسون قربانی کارزار سیاسی غیرمنصفانه و غیرعادلانه‌ای شده است. گفته شده که ماه گذشته ترامپ با اردوغان موافقت کرد که برونسون آزاد شود و در مقابل اسرائیل یک زن ترک که متهم به تامین مالی برای حماس شده بود را آزاد کند.
گفته شده که "ابرو اوزاکان" در تاریخ 16 جولای ازاد شد. با این حال، برونسون در بازداشت خانگی باقی مانده است. در تاریخ 8 آگوست، مذاکرات میان مقام‌های آمریکایی و ترک در واشنگتن پس از آن که هیئت ترکی خواستار معافیت برای یک بانک ترکیه ای مورد تحریم قرار گرفته شده بود، متوقف شد. دو روز بعد ترامپ با انتشار توئیتی دو برابر شدن تعرفه الومینیوم و فولاد را برای ترکیه اعلام کرد و نوشت که ارزش لیر به سرعت در برابر دلار بسیار قوی ما (امریکایی‌ها) در حال کاهش است.
منبع: آفتاب

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پشت صحنه اقتصادی سایت «سینماتیکت»

ماجرای کسر 400 هزار تومان از حقوق اردیبهشت فرهنگیان

قیمت شکر در روزهای آینده تغییری خواهد کرد؟

حقوق سربازان افزایش یافت

بخشندگی یک میوه فروش را ببینید

انهدام شرکت هرمی در شهریار

افزایش 18 درصدی حقوق سربازی

برقراری سهمیه مستمری برای 16هزار خانوار سیل‌زده/10هزار نفر پشت نوبت

واریز «وام ازدواج»20 میلیونی به حساب فرزندان بازنشستگان تا عید فطر

علت سقوط ناگهانی قیمت دلار |تحولات نرخ ارز در چند روز آینده + جزئیات

ایده‌های محرومیت زدایی خود را در اختیار کمیته امداد قرار دهید

عواقب حذف پایه بیمه درمان اعتیاد در بودجه 98

برنامه خوب تولیت آستان قدس رضوی برای درآمد حاصل از صرفه‌جویی‌

قیمت بسته‌ های اینترنت ثابت گران شد!

شرط استفاده از رمز دوم‌ ایستا کارت های بانکی اعلام شد!

اعلام جزئیات همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری!

فروش فوری ایران خودرو از امروز آغاز شد + جزئیات

کاهش سهم زنان در مشاغل و پست‌های مدیریتی

نکات مهمی که پیش از شروع کسب و کار باید بدانید

برپایی بازارچه بانوان توانمند در سرای محله سنایی

استقبال بانوان از طرح”میز خدمت” در منطقه 18

جزئیات جدید از افزایش حقوق بازنشستگان کشوری در سال 98

تامین اجتماعی یک ماه حقوق به مستمری‌بگیران نپرداخته؟

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان کشوری در سال 1398

واریز سبد کالای نقدی رمضان به حساب بیش از 2 میلیون خانوار

آغاز واریز سود سهام عدالت کارکنان دولت! + جزئیات

تمدید مهلت ثبت‌نام وام 20میلیونی ازدواج فرزندان بازنشستگان تا پایان امروز

تغییر ساعت فعالیت مراکز معاینه فنی تهران در ماه رمضان 98 + جدول

زمان پرداخت مابه‌التفاوت افزایش حقوق مستمری‌بگیران تامین‌اجتماعی اعلام شد

بهره‌مندی مددجویان کمیته امداد از خدمات بیمه سلامت از اول خرداد

اعلام رسمی میزان و زمان واریز افزایش حقوق بازنشستگان!

اطلاعیه مهم بانک مرکزی درباره پایان اعتبار رمز دوم کارت‌ های بانکی!

دلایل افزایش چند برابری قیمت خرما در آستانه ماه مبارک رمضان!!

جزئیات توافق تازه دولت و مجلس بر سر قیمت بنزین درسال 98!

آخرین قیمت اقلام اساسی در سفره افطاری ماه رمضان 98 ! + جدول

اعلام قیمت زولبیا و بامیه در ماه رمضان 98!!

بانک‌ها کارت یارانه‌ را به عنوان ضمانت بازپرداخت «وام ازدواج» نمی‌پذیرند

11 انتظار شریعتمداری از تامین اجتماعی

مهارت زندگی/ ایده‌های سرمایه گذاری هوشمندانه

زدا: بودجه تامین اجتماعی امسال 122 هزار میلیارد تومان است

تعیین میزان افزایش حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی در سال 98!

جدیدترین پیش بینی درباره میزان نرخ تورم در ایران در سال 98!!

توزیع «سبد کالا» بین مددجویان در ماه رمضان

نسخه واحدی برای تعیین شهریه مهدهای کودک وجود ندارد

علت گرانی برنج، شکر و خرما در بازار چیست؟

تورم و قیمت های عجیب و باورنکردنی در بازار خودرو در کشور!!

جذب 200 هزار حامی برای ایتام در جشن رمضان/ایجاد مراکز نیکوکاری جدید با کمک اصناف

پرداخت افزایش حقوق مستمری‌بگیران تامین‌اجتماعی در انتظار دستور دولت

حراج اموال تامین‌اجتماعی مقرون به صرفه نیست/ تکلیف مدیریت سازمان مشخص شود

تعمیر و ساخت مسکن مددجویان سیل‌زده ظرف 3 تا 9 ماه آینده