آریا بانو

آخرين مطالب

عوارض ایمپلنت دندان و نکات منفی آن چیست؟ پزشکي

عوارض ایمپلنت دندان و نکات منفی آن چیست؟

  بزرگنمايي:

آریا بانو - عوارض ایمپلنت دندان مانند هرگونه جراحی دیگر می‌تواند شامل درد، ورم، خونریزی باشد. علاوه بر عوارض جانبی این جراحی، به نکات منفی دیگری از جمله هزینه بالا، عدم پوشش بیمه، الزامی بودن جراحی، احتمال از دست رفتن استخوان می‌توان اشاره کرد.


با وجود پیشرفت‌هایی که در امر مراقبت از دندان‌ها در سال‌های اخیر به وجود آمده است، بسیاری از افراد در ایران و سایر نقاط جهان شاهد از دست رفتن دندان‌هایشان هستند. دلیل عمده آن پوسیدگی دندان، پریودونتیت (پیوره) و یا آسیب به دندان‌هاست. در گذشته تنها درمانی که برای بیماران دارای مشکل از دست رفتن دندان ارائه می‌شد بریج و دندان مصنوعی بود، اما امروزه پروتز دندانی یا ایمپلنت‌ها در دسترس هستند. در ادامه نسبت به عوارض ایمپلنت دندان و نکات منفی این عمل آگاهی بهتری کسب می‌کنید.
پروتز دندانی یا ایمپلنت جایگزینی برای ریشه دندان‌ها هستند. ایمپلنت شامل یک پایه قدرتمند است که به صورت دائم در دندان قرار می‌گیرد. این پایه با یک دندان که قابلیت جابجایی را دارد نصب می‌شود و می‌تواند مانند دیگر دندان‌هایتان عمل کند. این نوع از درمان نیز مانند درمان‌های دیگر عوارض جانبی را با خود دارد که به آن اشاره می‌کنیم.
مهمترین عوارض جانبی ایمپلنت دندان
1. درد و ناراحتی
درد و زخم یکی از اصلی‌ترین عوارض ایمپلنت دندان است. این عارضه معمولا پس از قرار گرفتن تحت هرگونه جراحی پزشکی است. برای مدیریت این عارضه جانبی، بیماران می‌توانند از مسکن‌های گوناگون برای التیام درد بهره گیرند. پس از کاهش تدریجی درد، می‌توانند از مسکن‌هایی که بدون تجویز پزشک نیز در داروخانه‌ها قابل تهیه هستند استفاده کنند. پرهیز از خوردن غذاها و نوشیدنی‌های بسیار سرد و بسیار داغ می‌تواند باعث کاهش حساسیت و احساس ناراحتی شود.
2. کبودی در اطراف دندان جدید
بیماران در روزهای اول ریکاوری ممکن است شاهد ایجاد کبودی در قسمت‌هایی از بافت لثه شوند که در اطراف محل جراحی وجود داشته باشد. این عارضه جانبی نیز یکی از عوارض جانبی معمول ایمپلنت است که می‌تواند تا چند روز ادامه داشته باشد. با این حال بیماران باید شاهد کاهش این کبودی در طول زمان ریکاوری باشند به این صورت که تغییر رنگ ایجاد شده در لثه آنان به مرور زمان و در طول زمان بهبودی بهتر‌شده و به رنگ اصلی بازگردد.
3. ورم صورت و لثه
ورم لثه‌های یکی از عوارض ایمپلنت دندان است که نشانه‌های آن بر ظاهر فرد تاثیر می‌گذارد. کمی ورم در قوس دندانی و قسمتی از صورت و نیز ورم لثه پس از یک جراحی مانند ایمپلنت طبیعی است. خوشبختانه این تورم آن‌چنان مشهود نیست و پس از چند روز به حالت عادی باز می‌گردد. برای بهبود این تورم، بیماران باید از کمپرس سرد بر روی صورتشان استفاده کنند. فراموش نکنید که نباید کمپرس سرد را مستقیما بر روی قسمت جراحی شده لثه بگذارید چرا که این کار موجب می‌شود دردتان شدیدتر شود به خصوص اگر در روزهای اولیه پس از جراحی قرار داشته باشید.
4. خونریزی خفیف پس از جراحی
خونریزی خفیفی از قسمت‌های جراحی شده دهان پس از جراحی قابل پیش‌بینی است. این مشکل نیز باید طی چند روز کاملا مرتفع شود. پیروی از دستورالعمل‌هایی که توسط پزشکتان برای دوران پس از جراحی به شما ارائه شده است به شما کمک می‌کند تا نواحی آسیب دیده را بهداشتی نگه داشته و از ایجاد عفونت پیشگیری کنید.
عوارض ایمپلنت دندان
بهبودی پس از جراحی چقدر زمان می‌برد؟
عوارض ایمپلنت دندان معمولا بین یک تا دو هفته محو می‌شوند. البته فراموش نکنید که این عدد بین بیماران متفاوت است. به مانند زمان لازم برای ایمپلنت که حدود چند ماه است، بهبود کامل آن نیز همین زمان را نیاز دارد. زمان طولانی که برای این روند تعریف می‌شود به خاطر این است که پیوند استخوانی زمان‌بر است. زمانی که پیوند استخوانی به خوبی انجام می‌شود یعنی پروتز دندانی می‌تواند جایگزین روکش، بریج و دندان مصنوعی شود.
نکات منفی پروتز دندانی یا ایمپلنت
با همه ویژگی‌های مثبتی که پروتز دندانی و یا ایمپلنت برای بیماران دارد، نکات منفی نیز وجود دارد که پیش از شروع فرآیند جراحی باید به آن توجه کرد.
1. هزینه بالا
یکی از مهمترین نکات منفی راجب پروتز دندانی یا ایمپلنت این است که این عمل قیمت نسبتا بالایی دارد. یکی از سوالاتی که همیشه توسط بیماران پرسیده می‌شود، هزینه‌های جراحی به خصوص در مواردی مانند پیوند استخوان و یا کاشت ایمپلنت و ... است. در واقع هزینه جراحی‌ها از یک بیمار تا بیمار دیگر متفاوت است و به سختی و سنگینی روند درمانی بستگی دارد. این روند درمانی باید توسط متخصصانی صورت گیرد که سابقه طولانی در جراحی دارند. از این رو، شما باید درباره دندانپزشکی که تحت نظر او قرار است جراحی پروتز درمانی انجام شود، تحقیق کنید.
2. عدم پوشش بیمه
عموما بیمه‌های درمانی، پروتز دندانی یا ایمپلنت را تحت پوشش خود قرار نمی‌دهند. در واقع بیمه‌های درمانی که دندانپزشکی را تحت پوشش قرار می‌دهند، محدودیت‌های بسیاری دارند و یکی از این محدودیت‌ها جراحی ایمپلنت است.
3. الزامی بودن جراحی دهان برای پروتز دندانی
ایمپلنت نیاز به اتصال به استخوان دارد و به همین دلیل برای جراحی برای ایمپلنت دندانی لازم و ضروریست. هرگونه جراحی میزانی از خطر و ریسک را به همراه خود دارد. عوارض این جراحی به طور میانگین 5 تا 10 درصد است. خطر و ریسک جراحی می‌تواند عفونت، خونریزی طولانی‌مدت، آسیب عصبی، تأخیر در بهبود استخوان، شکستگی فک و ... باشد.
عوارض ایمپلنت دندان
4. از دست رفتن استخوان
نکته منفی دیگر راجع به پروتز دندانی یا ایمپلنت این است که شاید در طول زمان شاهد از دست رفتن استخوان خود باشید. به همین دلیل است که توصیه می‌شود حتما پروتز دندانی را با یک جراح ماهر پیش ببرید. همچنین همگرایی استخوان و جوش‌خوردگی آن نیز بعد از جراحی ایمپلنت زمان‌بر خواهد بود.
کلام آخر
ویژگی‌های مثبت این جراحی از جمله کارایی طولانی، ایجاد ظاهر زیبا، عدم ایجاد ناراحتی پس از دوره درمان، بهبود سلامت دهان، بهبود کلام، افزایش عزت نفس، میل‌کردن راحت‌تر مواد غذایی و ... باعث می‌شود که عوارض جانبی ایمپلنت دندان و نکات منفی این جراحی کمتر به چشم بیاید و بیماران با خیال راحت‌تری وارد این روند درمان شوند.
نکته مثبت جراحی پروتز دندانی این است که تقریبا همه افراد می‌توانند این تحت این جراحی قرار گیرند. شرایط این جراحی شرایطی عمومی است. به عنوان مثال بیماران باید لثه سالم داشته و استخوان کافی را برای نگهداری از پروتز دندانی دارا باشند. آن‌ها همچنین باید سلامت عمومی داشته و تحت نظارت مداوم پزشکان قرار گیرند. افرادی که سیگار زیاد می‌کشند و یا از بیماری‌های مزمن غیر قابل کنترل مانند دیابت و یا ناراحتی قلبی رنج می‌برند و نیز افرادی که تحت رادیوتراپی گردن و یا سر قرار می‌گیرند باید به طور اختصاصی مورد ارزیابی قرار گیرند. اگر احساس می‌کنید که نیاز به ایمپلنت دارید باید با پزشکتان صحبت کنید و ببینید که آیا برای شما این جراحی مناسب است یا خیر.

برگرفته از: drsunildental و webmd و amgsmile
محمد علی ارشدی
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قطره کتورولاک و درمان خارش چشم

چربی پوست چیست و چه فواید و عوارضی دارد؟

بوی بد بدن کودکان، دلایل، پیشگیری و راه‌های درمان

آیا استفاده از گیره کوچک کننده بینی موثر است؟

به کودکان زیر 2 سال استامینوفن ندهید

ترس از آمپول چیست؟

بالا نگاه کردن نوزاد؛ فرایند طبیعی رشد یا نشانه اوتیسم؟

روش جراحی بینی استخوانی و مراقبت‌ های بعد از آن

علت کسلی صبح ها وقتی از خواب بیدار می شویم

آنچه باید درباره پرکاری و کم کاری تیروئید بدانید

پوشیدن جوراب واریس؛ خوب یا بد؟

6 علامتی که باید در کودکان توجه کرد / 8 نشانه اتیسم

تغییر شکل عجیب صورت نوزاد پس از عمل جراحی! + عکس

عوارض خود ارضایی چیست؟

از حاملگی پوچ چه می‌دانید؟

امراض پاییزی در راه است

حمله قلبی در زنانِ جوان شایع‌تر است

معرفی دو نمونه شربت سرماخوردگی نوزادان

معرفی پماد برای خارش واژن

آروغ گرفتن نوزاد با 3 روش موثر

عمل لازک چشم چیست و چگونه انجام می‌شود؟

درمان ریزش مو سکه‌ ای با روش‌های دارویی و طبیعی

استفاده از زالو در پزشکی؛ زالو در درمان چه بیماری‌هایی موثر است؟

سونوگرافی غربالگری، روش تشخیص سندرم داون

طرز صحیح ایستادن، راه رفتن و نشستن برای سلامت بدن

تزریق ژل و بوتاکس تا جراحی‌های پیشرفته با چاشنی باورهای غلط

برای از بین بردن جای جوش چکار کنیم؟

فواید و مضرات دوغ چیست؟

آشنایی با پماد چشمی اریترومایسین و چگونگی مصرف آن

عمل کورتاژ؛ انواع، مراحل و مراقبت های پس از آن

نکات اساسی در مورد مانیکور ناخن در بارداری

سرخجه در نوزادان و کودکان، علائم و راه‌ های درمان

قرص ال دی چیست؟ + عوارض ال دی و نحوه مصرف

ماسک نمک دریایی؛ اسکراب، لایه بردار و ضد جوش

طب سنتی | توصیه به نوشیدن 8 لیوان آب در روز هیچ مستند علمی ندارد

شربت دیفن هیدرامین کامپاند، دارویی موثر برای درمان سرفه و گلو درد

پزشکی شخصی چیست/ درمان بیماران با استفاده از نقشه ژنتیکی

پیشگیری از دیابت با رژیم لاغری

چرا 10 درصد افراد دچار قند خون کور می‌شوند

قرص دپاکین و درمان اختلالات روانی

خواص پای مرغ در بارداری چیست؟

آیا پرپشت شدن مو با سس مایونز امکان‌پذیر است؟

معرفی انواع داروی گیاهی جایگزین امپرازول

وقتی مایع دور جنین زیاد می‌شود

این اختلال در مادران باردار شایع است

احتمال بارداری بعد از پریود چقدر است؟

یائسگی مردانه را چطور می توان به تعویق انداخت؟

تأثیر کمبود ویتامین D در دوران بارداری

شربت تئوفیلین جی چیست؟ (موارد مصرف + عوارض)

آشنایی با قرص اکسی متولون و موارد استفاده آن