آریا بانو

آخرين مطالب

بررسی یک موضوع اجتماعی از سوی پژوهشگران؛

نوجوانان چه درکی از بارداری خود دارند؟ اجتماعي

نوجوانان چه درکی از بارداری خود دارند؟

  بزرگنمايي:

آریا بانو - مطالعات مختلفی در مورد پیامدهای جسمی و فیزیولوژیک بارداری در سنین نوجوانی انجام شده ولی در خصوص درک این نوجوانان از «بارداری» اطلاعات کمی وجود دارد. نتایج یک تحقیق نشان داد بارداری برای برخی مادران نوجوان منفی و چالش برانگیز و برای برخی دیگر مثبت و بهبود دهنده‌ زندگی است.

به گزارش ایسنا، بارداری در دوره‌ نوجوانی به دلیل تاثیرات منفی که بر سلامت مادر و نوزاد دارد، به عنوان یک رویداد منفی شناخته می‌شود. بارداری نوجوانان اولین دلیل مرگ دختران سن 15 تا 19 سال محسوب می‌شود. 95 درصد از نوزادان مادران نوجوان در کشورهای با درآمد کم و متوسط متولد می‌شوند.
ایران جمعیت نوجوان زیادی دارد و چند سالی است که سیاست جمعیتی ایران از «کاهش» به سمت «افزایش» تغییر جهت داده است. برای همین پیش‌بینی می‌شود که میزان باروری نوجوانان ایرانی تا سال 2025 بیشتر شود. نرخ باروری در استان‌های مختلف ایران متفاوت است. سیستان و بلوچستان بیشترین و گیلان کم‌ترین نرخ باروری نوجوانان را دارند.
به خاطر بافت مذهبی و فرهنگی ایران، زنان پس از ازدواج زایمان می‌کنند برای همین مادران نوجوان با ازدواج، بارداری و مادر شدن و ورود به بزرگسالی همزمان مواجه می‌شوند. بارداری در نوجوانان فرصت‌های شغلی و تحصیلی را کم می‌کند. همچنین احتمال مرگ ناگهانی نوزادان این مادران بیشتر است. مطالعات نشان داده که بارداری در نوجوانی تنها بر زندگی نوجوان و خانواده‌های آن‌ها تاثیر منفی ندارد بلکه حتی برای دستگاه‌های مراقبت‌های عمومی کشور نیز چالش بزرگی است.
محققان معمولا به پیامدهای فیزیولوژیک بارداری نوجوانی توجه دارند و خطرات جسمی بارداری و کنترل آن‌ها را مورد مطالعه قرار می‌دهند. مطالعات جهانی نیز معمولا به تجربه‌ بارداری نوجوانان خارج از روابط زناشویی تمرکز دارند و به ابعاد روانی و درک نوجوانان از این موضوع کمتر توجه شده است.
به همین منظور دکتر فرخنده امین‌شکروی و مریم مریدی پژوهشگران گروه آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت دانشگاه تربیت مدرس، نگرش و درک مادران نوجوان را نسبت به موضوع بارداری نوجوانان مورد بررسی قرار دادند. چرا که داشتن اطلاعات در خصوص درک و واکنش آن‌ها نسبت به این موضوع می‌تواند به طراحی برنامه‌های بهبود سلامت جسمی و روانی متناسب با نیازهای این نوجوانان کمک کند.
برای انجام این مطالعه تعدادی از زنان نوجوان باردار و تازه زایمان کرده‌ شهرها و روستاهای استان گیلان که به مراکز بهداشت مراجعه کرده‌بودند، شناسایی شدند. شرکت‌کنندگان در این تحقیق14 تا 18 سال داشتند. برای جمع‌آوری اطلاعات با 24 نفر از این زنان مصاحبه‌هایی صورت گرفت و پژوهشگر در مورد تجربه‌ آن‌ها از بارداری و احساسشان در زمان اطلاع از بارداری، سوالاتی پرسید.
یافته‌های این پژوهش نشان داد که مادران نوجوان ایرانی برداشت متضادی نسبت به بارداری داشتند و درک آن‌ها از مثبت تا منفی متفاوت بود. برای بعضی بارداری هویت و خودباوری‌شان را تقویت می‌کرد و زندگی آن‌ها بعد از بارداری بهتر شده بود ولی برخی دیگر با بارداری دچار چالش، احساسات منفی و محدودیت شده بودند.
درک منفی که مادران نوجوان این پژوهش در مورد بارداری مطرح کردند «انزوای اجتماعی»، «ناتوانی در انجام نقش مادری»، «ترس از عواقب بارداری» و «ترس از ننگ» بود.
درک مثبتی این مادران به بارداری ناشی از «احساس استقلال و اعتماد به نفس»، «بهتر شدن زندگی زناشویی»، «تغییرات بنیادی در زندگی» و «از بین بردن تنهایی» پس از بارداری بود .
به طور کل مادرهای نوجوانی درک بهتری نسبت به بارداری داشتند که از سمت همسر پذیرفته شده بودند، خانواده از آن‌ها حمایت کرده بود، از زندگی زناشویی‌شان رضایت داشتند و در مورد بچه‌دار شدن برنامه‌ریزی کرده‌بودند.
نتایج این تحقیق در فصل‌نامه‌ی بین‌المللی «باروری و ناباروری» وابسته به پژوهشگاه به چاپ رسیده است. بررسی درک نوجوانان باردار از بارداری نشان داد که آن‌ها درک یکسانی نسبت به این مسئله ندارند. برای بعضی همراه با پیامدهای مثبت بود و برای برخی دیگر پیامدهای منفی داشت. سیاست‌گذاران و ارائه‌دهندگان خدمات سلامت باید با شناخت بیشتر احساسات این مادران نسبت به مسئله‌ی بارداری، حمایت کاملی از این نوجوانان به عمل بیاورند و خدمات جامعی بر اساس نیازهای این افراد طراحی کنند تا کیفیت زندگی آن‌ها و نوزادانشان پس از این اتفاق ناخواسته، بهتر شود.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

غرق‌شدن جوان 30ساله در یکی از سدهای شهرستان طارم

آقای وزیر حاضری فرزندت یک روز در این مدرسه درس بخواند؟!

حرکات نمایشی کاروان عروسی فاجعه به بار آورد!

نکات طلایی برای داشتن یک مراسم عقد بی‌نظیر

این وسایل را حتما از حمام حذف نمایید!

وضعیت مصدومان تصادف مرگبار اتوبوس و تریلی

امکان نوبت گیری پزشکی با موبایل در کشور

نگاهی به حسینیه شیعیان در مدینه

وضعیت وخیم متروی نیویورک پس از بارش باران!

آتن لرزید

چه عواملی مانع ازدواج می‌شود؟

پاک کردن لکه‌های لباس کودکان در یک چشم بر هم زدن

معروفترین خواهران جهان

وضعیت قرمز در هند

تصاویری از برگزاری دعای کمیل در مدینه

حکایت دوربین‌های کنترل سرعت در جاده های کشور

روایت یک عضو شورای شهر از آتش‌سوزی حسن‌آباد

آماری از وضعیت سلامت حجاج در عربستان

وضعیت مصدومان تصادف مرگبار کامیون و تریلی

زمین‌گیر شدن یک فروند هواپیمای حجاج

انفجاری مهیب در یکی از تأسیسات گازی مرکز چین

پسر تک چرخ زد مادر زیر اتوبوس لِه شد!

نویسنده‌ معروفی که در دادگاه نجفی حاضر بود

عطش ایرانیان برای رفتن به زیرتیغ جراحان زیبایی

چگونه شخصیتی باوقار و متین داشته باشیم؟

روش‌هایی آسان برای داشتن گونه‌های برجسته و صورت تپل

احتمال ریزش بنای تاریخی میدان حسن‌آباد

ماجرای خلبانِ ایرانی‌ که دنیا را شگفت‌زده کرد

دعوای خانوادگی در رستوران

خبر خوب برای زلزله‌ زده‌های مسجد سلیمان

بی‌احتیاطی پرخون در جاده‌های گلستان

چرا آتش‌نشانی ایستگاه حسن‌آباد از ماجرای حریق انبار باخبر نشد؟

تب کریمه کنگو جان 5 نفر را گرفت؛ مردم از ذبح خانگی احشام پرهیز کنند

16 کشته و زخمی با ریزش ساختمانی در نیجریه

دستگیری عامل آتش‌سوزی اراضی ملی

٥ نفر زیر چرخ‌های پراید دیوانه

میزان خسارات آتش سوزی در میدان حسن آباد به بافت تاریخی

حرفهای درد آور منتظر المهدی؛ از لزوم "بغل درمانی" تا رواج "پدیده پدران غایب"

فرود اضطراری هواپیمای حاجیان استان گلستان

حمید مشکی به دام افتاد

آخرین وضعیت ترافیکی جاده‌ها

مسکن مهر در ترکیه

سرعت زیاد کار دست عروس و داماد داد

پدیده عجیب در تاکسیرانی

برخورد وحشتناک اتوبوس با تریلر

مردی با 100 دختر معلول

وداع باشکوه مردم قم با پیکر مرحوم حائری

ماجرای غم‌انگیز فوت پسر 6 ساله در جشن عروسی

بررسی نامگذاری روز کوروش در وزارت کشور

جزئیات عجیب‌ترین بخشش قاتل از طناب دار