آریا بانو

آخرين مطالب

بررسی مشخصات فنی نیسان ایکس تریل و امکانات آن اقتصادي

بررسی مشخصات فنی نیسان ایکس تریل و امکانات آن

  بزرگنمايي:

آریا بانو - نیسان ایکس تریل (X Trail) از جمله خودروهای بزرگ جثه و به اصطلاح شاسی بلند شرکت نیسان محسوب می‌شود که بخت ورود به بازار ایران را یافته است. نیسان ایکس تریل از لحاظ جثه و قامت میان نیسان پت‌فایندر و نیسان قشقایی قرار می‌گیرد. البته به غیر از این خودرو، نیسان جوک هم به‌ عنوان دیگر محصول بزرگ جثه نیسان در ایران شناخته می‌شود.


سرویس خودرو - نیسان ایکس تریل برای نخستین بار حدود 18 سال قبل تولید و وارد بازارهای جهانی شد. اگر دو نام شاسی بلند و نیسان را در کنار هم قرار دهیم، آ‌ن چه بیش از هم در ذهن خودرو دوستان ایرانی نقش می‌بندد خودروی نیسان پاترول است. محصول بزرگ جثه‌ای که توانست در کشور ما نام و نشان ویژه‌ای برای خود دست و پا کند.
شاید سایر محصولات شرکت نیسان نظیر خودروی قشقایی نتوانستند موفقیت، نام و نشان و محبوبیتی هم تراز با خودروی نیسان پاترول در ایران کسب کنند. این موضوع را شاید بتوان در مورد خودروی X Trail نیز عنوان کرد. هر چند که برای قضاوت نهایی در این مورد اندکی زود به نظر می‌رسد.
البته باید به این نکته توجه داشت که خودروی X Trail شرکت نیسان یک خودروی شاسی بلند تمام و عیار به شمار نمی‌رود. این محصول در عمل یک خودروی کراس اور با اندازه‌ی متوسط محسوب می‌شود. خودروی اکس تریل در قالب نسخه‌های مختلفی با گنجایش موتور گوناگون در بازارهای جهانی عرضه شده است. با این حال در بازار خودروی ایران تنها شاهد حضور نسخه‌ی 2.5 لیتری این محصول هستیم. با این توضیحات بد نیست به سراغ مشخصات فنی این خودرو برویم و از چند و چون آن آگاه شویم.

مشخصات فنی خودروی نیسان ایکس تریل
خودروی کراس اور شرکت نیسان در بازارهای جهانی در قالب پنج نسخه‌ی متفاوت عرضه می‌شود که چهار مورد آن از نظر گنجایش موتور با یکدیگر متفاوت هستند. با این حال تمام آنها از وجود چهار سیلندر بهره می‌برند. مدل‌های موجود از این خودرو نسخه‌ی 2 لیتری تنفس طبیعی، نسخه‌ی 2.5 لیتری تنفس طبیعی، نسخه‌ی 1.6 لیتری توربوشارژ و نسخه‌ی 1.6 لیتری توربوشارژ دیزلی را شامل می‌شود.
نسخه‌ی موجود از خودروی نیسان ایکس تریل در بازار خودروی ایران به یک موتور بنزین سوز تنفس طبیعی مجهز است. این موتور از گنجایشی معادل با 2488 سی‌سی برخوردار بوده و یک موتور 4 سیلندر و 16 سوپاپ محسوب می‌شود.
حداکثر توان خروجی موتور به کار رفته در این خودرو 171 اسب بخار با احتساب 6000 دور در دقیقه است و حداکثر گشتاور آن نیز معادل 233 نیوتن متر با احتساب 4000 دور در دقیقه براورد می‌شود. این خودرو به یک جعبه دنده‌ی اتوماتیک مدل CVT Xtronic مجهز است که با توجه به سیستم انتقال نیروی AWD این خودرو، توان موتور را به تمام چرخ‌های آن منتقل می‌کند. بر این اساس می‌توان از کراس اور شرکت نیسان انتظار انجام برخی وظایف مختصر آفرود را نیز داشت.

خودروی نیسان ایکس تریل به کمک بهره‌مندی از مشخصات فنی یاد شده قادر است در مدت زمانی حدود 10.3 ثانیه از حالت سکون و سرعت صفر به سرعت 100 کیلومتر در ساعت دست یابد. حداکثر سرعت قابل دست‌یابی توسط این خودرو نیز رقمی در حدود 185 کیلومتر در ساعت خواهد بود. این اعداد و ارقام برای یک خودروی کراس اور نه چندان پر مدعا کم و بیش قابل قبول به نظر می‌رسد.
از نظر متوسط میزان مصرف سوخت نیز می‌توان به خودروی نیسان ایکس تریل نمره‌ی قبولی داد. متوسط میزان مصرف سوخت این خودرو در حالت سیکل ترکیبی حدود 8.3 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت است. البته این رقم در حالت جاده‌ای و فضای برون شهری (در سرعت‌های بالاتر از 100 کیلومتر در ساعت) به رقم 6.6 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت کاهش می‌یابد.
به کمک وجود آپشن‌های ایمنی و پایداری مختلف، این خودرو از نظر ایمنی نیز بسیار موفق ظاهر شده است. به گونه‌ای که سازمان معتبر ایمنی یورو ان سی ای پی هر 5 ستاره‌ی ممکن را به این خودرو به لحاظ رعایت موارد ایمنی اهدا نموده است.
در جمع‌بندی نهایی می‌توان نتیجه گرفت که مشخصات فنی خودروی نیسان ایکس تریل برای یک محصول کراس اور با سایز متوسط کاملا بهینه و مناسب است. سایر مشخصات فنی مربوط به این خودرو را نیز می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

مشخصات فنی خودروی نیسان ایکس تریل
طول خودرو 4640 میلی ‌متر
عرض خودرو 1820 میلی ‌متر
ارتفاع خودرو 1715 میلی ‌متر
گنجایش موتور خودرو 2488 سی‌ سی
حداکثر توان خروجی موتور خودرو 171 اسب بخار با احتساب 6000 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور خروجی موتور خودرو 233 نیوتن متر با احتساب 4000 دور در دقیقه
نوع جعبه دنده‌ی خودرو خودکار مدل CVT XTRONIC
گنجایش مخزن سوخت خودرو 60 لیتر
متوسط میزان مصرف سوخت خودرو در حالت چرخه‌ی ترکیبی 8.3 لیتر به ازای پیمودن هر صد کیلومتر مسافت
متوسط میزان مصرف سوخت خودرو در حالت برون شهری 6.6 لیتر به ازای پیمودن هر صد کیلومتر مسافت
شتاب صفر تا صد خودرو 10.3 ثانیه


امکانات و قابلیت‌های خودروی نیسان ایکس تریل
خودروی نیسان ایکس تریل در مجموع به شش عدد کیسه هوای ایمنی مجهز است که دو کیسه هوای ایمنی در بخش جلو، دو کیسه هوای ایمنی در بخش کنار و دو کیسه هوای ایمنی پرده‌ای را در بر می‌گیرد. کیسه‌های هوای پرده‌ای این خودرو تا صندلی‌های ردیف دوم آن امتداد یافته‌اند و از راننده و سرنشینان این اتومبیل در برابر ضربه‌های احتمالی وارد آمده از بخش جلو و بخش جانبی آن محافظت می‌کنند.
یکی دیگر از امکانات به کار رفته در این محصول وجود سیستم هشدار رانندگی در بین خطوط است. اگر این خودرو خارج شدن شما از خطی که در آن مشغول حرکت هستید را تشخیص دهد، سیستم هشدار رانندگی بین خطوط به شکل صوتی و تصویری این موضوع را به شما هشدار خواهد داد. این سیستم به صورت کاملا هوشمند طراحی شده است و هنگامی که چراغ‌های راهنما را روشن کنید هشدار را متوقف خواهد کرد.
از دیگر قابلیت‌های به کار رفته در خودروی نیسان ایکس تریل سیستم هشدار نقطه‌ی کور است. اگر توسط این سیستم خودروی دیگری در محدوده‌ی نقطه کور شناسایی شود، هشدار مربوط به آن روی در سمت راننده یا روی در سمت سرنشین صندلی جلو و همچنین بر نمایشگر این خودرو نمایان می‌شود. هنگامی که راننده‌ی خودرو چراغ‌های راهنما را روشن کند، یک نشانگر شروع به چشمک زدن کرده و همراه با صوت مکمل خود به راننده در این رابطه هشدار می‌دهد.‌
این خودرو همچنین از توانایی شناسایی اجسام متحرک نیز برخوردار است. هنگامی که سیستم نمایشگر دید 360 درجه‌ای این خودرو در حال استفاده باشد و جسم متحرکی توسط خودرو شناسایی شود، هشدار صوتی و تصویری مربوط به آن پخش خواهد شد.
خودروی نیسان ایکس تریل علاوه بر امکانات متعدد از وجود دکمه‌ی فشاری استارت هم بهره می‌برد. به کمک این قابلیت تنها با لمس کردن کلید هوشمند استارت این خودرو به ‌سادگی و بدون هیج گونه مشکلی می‌توان موتور خودرو را روشن کرده و آن را به حرکت درآورد.

به موجب وجود سیستم تهویه هوای دوگانه‌ی اتوماتیک، سرنشینان این خودرو بنا به میل و بر حسب نیاز خود می‌توانند به طور مستقل دمای هوای هر قسمت از خودرو را به صورت سرد یا گرم تنظیم کنند. صندلی‌های جلو و عقب این خودرو نیز هر کدام به قابلیت ویژه‌ای مجهز هستند. در صندلی‌های جلو وجود قابلیت گرم‌‌کن بیش از همه جلب توجه می‌کند. صندلی‌های عقب این خودرو نیز در قالب کلاس A و به صورت کاملا قابل انعطاف طراحی شده‌اند. این صندلی‌ها به راحتی به طرف جلو خم شده و محفظه‌ی بار وسیع‌تر و فضای پای گسترده‌تری را در اختیار سرنشینان این خودرو قرار می‌دهد. علاوه بر آن صندلی‌های عقب خودروی کراس اور نیسان از امکان تا شدن نیز بهره می‌برند. درب عقب این خودرو نیز از قابلیت باز شدن با زاویه‌ای حدود 80 درجه برخوردار است و ابتکار عمل مناسبی را برای جابه‌جا کردن بار فراهم می‌کند.
البته قابلیت‌ها و امکانات موجود در این خودرو فراتر از مواردی است که به آنها اشاره شد. در قالب لیست زیر می‌توانید برخی از این آپشن‌ها را مشاهده نمایید.
مجهز به سیستم‌های مکمل ABS و EBD و ESP برخورداری از سیستم ضد سرقت ایموبیلایزر پشتیبانی از هندزفری بلوتوث در کنار امکان پخش موسیقی با بلوتوث و وجود درگاه USB و AUX بهره‌مندی از سیستم کنترل شاسی فعال وجود سیستم توزیع متغیر گشتاور مجهز به سیستم نگهدارنده‌ی خودرو در سطوح شیب‌دار برخورداری از رادار شناسایی اشیاء متحرک بهره‌مندی از سیستم نمایشگر دید 360 درجه AVM مجهز به قابلیت کروز کنترل وجود نمایشگر چند منظوره‌ی پشت آمپر برخورداری از چراغ‌های ال ای دی دوگانه و سیستم نوربالای خودکار بهره‌مندی از سان‌روف پانوراما وجود چراغ‌های روشنایی روز ال ای دی برخورداری از آینه‌های جانبی جمع‌شونده‌ی برقی که دارای چراغ راهنما هستند مجهز به سنسور نور و باران وجود چراغ‌های ال ای دی در بخش جلو که مجهز به چراغ‌شوی هستند بهره‌مندی در عقب خودرو از خصلت برقی و برقی Motion Detection برخورداری از رینگ آلومینیومی 18 اینچ اسپورت در مجموع می‌توان گفت که خودروی کراس اور شرکت نیسان از امکانات و قابلیت‌های بسیار مناسبی بهره می‌برد.

مشخصات ظاهری خودروی نیسان ایکس تریل
خوشبختانه نسخه‌ی موجود از خودروی نیسان ایکس تریل در بازار ایران به نسل سوم این محصول تعلق دارد. بر همین اساس مشخصات ظاهری این خودرو کاملا به روز بوده و برخلاف نسل‌های گذشته‌ی این محصول از شکل و شمایل قدیمی برخوردار نیست.
نمای جلو
در نمای جلوی این خودرو شاهد وجود چراغ‌های کشیده‌ای با زوایای نوک تیز هستیم. این چراغ‌ها توسط بخش جلو پنجره‌ی این خودرو که حالتی کمان مانند با قوس ناچیز دارد به یکدیگر متصل شده‌اند. در وسط بخش جلو پنجره حالتی فلزی و U شکل مشاهده می‌شود که توانسته است در بهتر جلوه دادن نمای جلوی این خودرو بسیار موفق عمل کند. افزون بر آن جزییاتی نظیر نوع طراحی چراغ‌های جلو در کنار وجود خطوط حجم دهنده‌ی روی کاپوت و همچنین سپر نسبتا قطور این خودرو موجب شده است تا چهره‌ی آن از حالتی خشن، جدی و مطمئن برخوردار گردد.

نمای کنار
در نمای کناری کراس اور خوش خط و خال نیسان دو خط حجم دهنده‌ی موازی مشاهده می‌شود. خطوطی که بخش‌های بالا و پایین بدنه‌ی این خودرو را به طور کامل به خود اختصاص داده و در طول بدنه‌ی آن امتداد یافته‌اند. وجود این خطوط حجم دهنده در کنار نوار کرومی که دور قاب پنجره‌ها مشاهده می‌شود توانسته است در جلوه بخشیدن به نمای کناری این خودرو بسیار موفق عمل نماید.

نمای عقب
کیفیت طراحی ظاهر در نمای عقب خودروی نیسان ایکس تریل نیز بسیار بالا به نظر می‌رسد. وجود اسپویلر عقب توانسته است کمک فراوانی به تاثیرگذاری شکل ظاهری نمای پشتی این خودرو نماید. این تاثیرگذاری در نوع طراحی چراغ‌های عقب این محصول نیز مشاهده می‌شود. در طراحی چراغ‌های عقب این خودرو هم مانند چراغ‌های جلوی آن از زوایای تیز و برنده استفاده شده است. از دیگر جزییاتی که موجب تاثیرگذاری هر چه بیشتر نمای عقب خودروی کراس اور نیسان شده است وجود پستی و بلندی‌های فراوان بر پیکر این محصول است. پستی و بلندی‌هایی که توسط خطوط حجم دهنده‌ی فراوان ایجاد شده‌اند. نوع طراحی سپر عقب این خودرو نیز در راستای همین تاثیرگذاری بیشینه صورت گرفته است.

نمای داخلی
پس از توصیف نمای خارجی به توضیح در رابطه با نمای داخلی خودروی نیسان ایکس تریل می‌پردازیم. کیفیت طراحی نمای داخلی این خودرو نیز مانند نمای خارجی آن بسیار بالا است. برای شکل دادن به بخش‌های مختلف موجود در فضای کابین این خودرو از وجود چرم استفاده شده است. این موضوع حتی در شکل دادن به قسمتی از بدنه‌ی داشبورد نیز مشاهده می‌شود. در کنار آن استفاده از کروم و فلز هم برای انجام این کار صورت گرفته است.
نوع طراحی کنسول میانی این خودرو هم قابل قبول جلوه می‌کند و در مجموع فضای داخل کابین این خودرو از طراحی شیک و چشم‌نوازی بهره می‌برد. به طور کل می‌توان ادعا کرد که شکل ظاهری خودروی نیسان ایکس تریل چه در نمای داخلی و چه در نمای خارجی آن کاملا زیبا و تاثیرگذار طراحی شده است.

قیمت خودروی نیسان ایکس تریل
در حال حاضر و در لحظه‌ی نوشته شدن متن پیش رو مدل 2017 خودروی نیسان ایکس تریل از متوسط قیمتی در حدود 510 میلیون تومان برخوردار است. مدل 2018 این خودرو نیز هم اکنون با متوسط قیمتی در حدود 565 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. با این اوصاف این خودرو نیز مانند بسیاری از محصولات کراس اور و شاسی بلند خارجی موجود در بازار ایران از دسترس بسیاری از خریداران دور خواهد بود.
با این حال اگر کسی توان خرید این خودرو را داشته باشد می‌تواند از وجود یک خودروی کراس اور سایز متوسط با کیفیت مناسب بهره‌مند گردد. در پایان این مطلب شما را به مشاهده‌ی ویدیویی از نقد و بررسی این خودرو دعوت می کنیم.


رضا حسینی
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جاماندگان دریافت بسته‌های حمایتی چه کنند؟

ژاپن دوباره از ایران نفت خواهد خرید

بندپی، سرپرست سازمان تامین اجتماعی شد

گلایه حبیب‌زاده از عدم پرداخت مطالبات 400 کارگر بازنشسته اتوبوسرانی

تدابیر شرکت‌های تابعه صندوق بازنشستگی برای عبور از تحریم‌ها

توزیع چند مرحله‌ای «سبدهای حمایت غذایی» تا پایان سال + مبلغ پرداختی

اطلاعیه وزارت رفاه درباره سامانه پیامکی " 5000499"

لزوم تخصیص سهمی از نفت و گاز به بانوان و خانواده

افزایش صادرات کفش ایران/ مشکل در واردات مواد اولیه

افزایش حقوق‌کارمندان در سال 98 بیشتر از سالهای قبل

معرفی برلیانس h220 و نقاط قوت و ضعف این خودرو

روبان، فروشگاه آنلاین محصولات آرایشی و بهداشتی

رشد غیرمنطقی ضایعات صنعت پوشاک در خدمت نظام‌­های اقتصادی

با حرف خانم ابتکار زندانی‌های مهریه آزاد نمی‌شوند

بیمه‌ها ارتودنسی را دریابند/ هزینه ارتودنسی دولتی چقدر است

تعریف اکانت ارزی سوئیفت و هر آنچه از سوئیفت باید بدانید

بررسی مشخصات پژو 207 جدید + امکانات و قیمت

بانک ها ضرورت وام زنان سرپرست خانوار را درک نکرده اند

شارژ کارت یارانه مددجویان تا 300 هزار تومان

معرفی ام جی 3 و بررسی مشخصات فنی این خودرو

راهنمای خرید تبلت های جدید 2015 بر اساس قیمت و کیفیت

توزیع بسته غذایی 200 هزارتومانی بین اقشار کم بضاعت آغاز شد

التیام آسیب های اجتماعی با بهره گیری از ظرفیت وقف

جزئیات اجرای مرحله اول طرح «حمایت از اقشار کم درآمد» اعلام شد

جزئیات حذف دفترچه بیمه سلامت از 70روز دیگر/خدمات ‏بیمه با کارت و شماره ملی

دستگیری 130 دلال ارز+ اجرای طرح «کاهش» در تهران

بسته حمایتی دولت به کارمندان+ حقوق آبان

جزئیات مرحله نخست طرح حمایتی از اقشار کم درآمد اعلام شد

معرفی و تاریخچه شرکت خودروسازی کیاموتورز

چرا ریتارگتینگ کسب و کار شما را متحول می‌کند؟

کمیته امداد برای زلزله‌زدگان کرمانشاه چه کرد؟

زنان کارآفرین و نقش آفرینی در حرکت چرخ های اقتصادی کشور

تصاویر میلیونرها قبل و بعد از پولدار شدن

طلب 15 هزار میلیاردی تامین‌اجتماعی از بیمه‌شدگان

دستگاهها شاغلان ایثارگر را تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار دهند

ارزش سهام عدالت به 14میلیون تومان رسید

خسارت 199000 میلیاردی موادمخدر بر اقتصاد ایران

مخدر ال اس دی چیست و مصرف آن چه اثراتی دارد؟

پرداخت تسهیلات بانکی با سود کم به طرح‌های اقتصادی زنان

توزیع «بسته حمایتی» کارمندان با حقوق ماه جاری

دوران تحریم از منابع خارجی استفاده خواهیم کرد/ارزش سهام عدالت به 14میلیون تومان رسید

نگاهی به نسل سوم خودروی بی ام و x3

وزیر اقتصاد: قراری برای افزایش قیمت بنزین نداریم

سایپا بخشنامه تحویل پراید به جای ساندرو را پس گرفت

احداث 2500 مسکن روستایی در مناطق زلزله زده کرمانشاه

ضرورت شناسایی دغدغه‌های مددکاران اجتماعی

نگاه تجاری دختران به مهریه ناشی از نظام ناقص تأمین اجتماعی است

ازدواج با یک نان آور خانواده

خانواده ایثارگران دارای معلول یارانه می گیرند

افزایش 20 درصدی خدمات رفاهی بازنشستگان کشوری