آریا بانو

آخرين مطالب

دورهمی آسیایی ها در اسکار فرهنگي

دورهمی آسیایی ها در اسکار

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
کشورهای مختلف جهان آثارشان برای بخش اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را معرفی کرده‌اند و نودویکمین دوره مراسم آکادمی 24 فوریه 2019 برگزار‌‌‌ می‌شود. البته نام پنج نامزد نهایی 22 ژانویه اعلام‌‌‌ می‌شود و قبل از آن در دسامبر،9 فیلم نهایی مشخص می‌شوند.
از ایران« بدون تاریخ، بدون امضا »راهی اسکار شده است. در ادامه بعضی از نمایند‌گان سینمایی کشورهای آسیایی و آفریقایی توسط میزخبر تارنمای فیلم مرور شده‌اند.
بنگلادش: عرفان‌خان نقش اصلی بستری از گل‌های رز نیست را بازی کرده است و همین نکته، توجه‌ها را در دو کشور هند و بنگلادش معطوف فیلم کرده است. او فیلمساز مشهوری است که با بحران میانسالی روبه‌رواست و رویارویی با دوست دوران کودکی دخترش، این بحران را عمیق‌تر و یک رسوایی ملی خلق‌‌‌ می‌کند. مصطفی سرورفاروقیِ کارگردان، فیلمنامه را بر اساس یک ماجرای واقعی نوشته و دبورا یانگ منتقد «هالیوود ریپورتر» فیلم را بسیار پسندیده است. از سال 2002 که بنگلادش فیلم‌هایش را برای آکادمی می‌فرستد، هنوز نامزدی‌ای به دست نیاورده است.
قرقیزستان: حادثه شبانه (تمیربک بیرنظرف) مرد سالخورده‌ای را در راس داستان خود دارد که به دنبال کشتن کسی است که باعث از هم پاشیدن خانواده و نابودی زندگی‌اش است. او در جریان انتقام‌جویی با دختری در جاده تصادف‌‌‌ می‌کند و این اتفاق، کل زندگی و هدفش را تغییر می‌دهد. برخی منتقدان فیلم را اثری کمیاب و غیرمتعارف از آسیای مرکزی ارزیابی کرده‌اند که به شکلی شاعرانه عواطف ساده بشری را به نمایش‌‌‌ می‌گذارد. فیلمنامه با نگاهی به داستان کوتاهی از تالیپ ابرایموف نوشته شده است. این یازدهمین باراست که قرقیزستان از زمان استقلال خود در 1991 نماینده‌اش را به اسکار معرفی می‌کند.
عراق: سفر چهارمین فیلم محمد الدراجی، زن جوانی را دنبال‌‌‌ می‌کند که بمب‌گذار انتحاری است و مقصدش ایستگاه قطار بغداد. منتقدان از شخصیت محوری داستان به عنوان روح زخمی جمعیت جنگ‌زده عراق یاد‌‌‌ کرده‌اند. «سفر» اولین فیلم صنعت سینمای عراق در 27 سال اخیراست که در سینماهای این کشور روی پرده رفته است. باید دید نهمین نماینده عراق از سال 2005 می‌تواند اولین نامزدی اسکار را کسب کند یا نه.
مصر: ابوبکر شوقی با یوم‌الدین شخصیت‌هایش را راهی سفری در خاک مصر‌‌‌ می‌کند. چند یتیم که در جست‌وجوی خانواده‌‌‌های‌شان هستند، سفری ادیسه‌وار را در پیش‌‌‌ می‌گیرند. شوقی مصری/ اتریشی است و بعد از اتمام تحصیلات هنری، به کشورش برگشت تا فیلمسازی را در مصر ادامه دهد؛ کشوری که از 1958 نمایندگانش را به اسکار معرفی می‌کند و بزرگ‌ترین صنعت سینمای جهان عرب را داراست. با این وجود، هنوز نامزدی اسکار را تجربه نکرده است!
هند: ستاره‌های راک دهکده (ریما داس) درباره دختری جوان در روستایی دورافتاده است که در کنار مبارزه با فقر و گرسنگی،‌‌‌ می‌خواهد رویای هنری‌اش را برآورده کند. او‌‌‌ می‌خواهد گیتاری بخرد و گروه راک خودش را تشکیل دهد. حضور فیلم در بیش از 70 جشنواره بین‌المللی و چند جایزه‌ای که گرفته، امید درخشش در اسکار را هم در دل سازندگانش به وجود آورده است.
تایوان: کمدی سیاه بودای بزرگ اولین فیلم داستانی بلند هوانگ سین‌یائو مستندساز کهنه‌کار تایوانی است و داستان یک نگهبان شب که راز سیاه رییس کارخانه را‌‌‌ می‌داند و قصد بهره‌برداری از آن را دارد. منتقدان فیلم را بیانیه‌ای محکم درباره ارزش‌‌‌های اخلاقی روبه‌زوال در جامعه شلوغ معاصر ارزیابی کرده‌اند.
هنگ‌کنگ: دانته لم نامی شناخته‌شده در هنگ‌کنگ است و اکشن نظامی‌اش عملیات دریای سرخ غوغایی در گیشه سینماهای چین و هنگ‌کنگ به‌پا کرد اما اکشنی که در چین بالای 580 میلیون دلار فروخته است،‌‌‌ می‌تواند توجه اعضای اسکار را به خود جلب کند؟
آفریقای جنوبی: زمستان را به پوست من بدوز جمیل اِکس. تی. کوبکا‌‌‌ می‌تواند موفقیت توتسی (گاوین هود) را تکرار کند؟ پانزدهمین نماینده آفریقای جنوبی از 1989 حماسه‌ای وسترن‌گونه است درباره جان کپه؛ یک شورشی و نماد دوران پیش از آپارتاید.
نپال: پانچایات تلاش‌‌‌های دختری جوان در رویارویی با برخی تابوهای اجتماعی است. شیوام آدیکاری با فیلمش نشان‌‌‌ می‌دهد که چه‌گونه زنان و دختران هندو سعی دارند در خانه و اجتماع، خود را به اثبات برسانند و با سنت‌‌‌های غلط قدیمی مبارزه‌‌‌ می‌کنند. داستان در دهه 1970 اتفاق‌‌‌ می‌افتد اما انگار داستان همین روزگاراست. اکران فیلم در نپال جنجال‌برانگیز شد اما منتقدان و تماشاگران از آن استقبال کردند.
مراکش: فرسودگی زندگی چند آدم با پس‌زمینه‌‌‌های متفاوت را به نمایش‌‌‌ می‌گذارد. نورالدین لخماری برای فیلمش کازابلانکا را به عنوان لوکیشن اصلی انتخاب کرده است و داستان سه نفر را هم‌زمان پیش‌‌‌ می‌برد: کارگری 13‌ساله که‌‌‌ می‌خواهد برای مادرش هدیه‌ای باارزش بخرد، یک دانشجوی پزشکی که درگیر یکی از مشتریانش است و راننده جگواری که از دست زنش به‌شدت شاکی است. چهارمین فیلم نورالدین لخماری خواننده و موسیقیدان، با همکاری مالی نروژی‌‌‌ها ساخته شده است.
تونس: دلبر و سگ‌‌‌ها در یک شب روی می‌دهد. زن جوانی در یک مهمانی دانشجویی با غریبه‌ای آشنا می‌شود و نمی‌داند که این شب برایش تبدیل به یک کابوس خواهد شد. کوثر بن‌یحیی مستندساز بر اساس ماجرای تلخ تجاوز دسته‌جمعی چند پلیس به یک زن جوان که تونس را تکان داد، فیلم داستانی‌اش را ساخته است. او باید خاموش بماند یا جنایت را گزارش دهد؟ فاجعه آن‌جاست که او باید برای اجرای عدالت دست‌به‌دامان کسانی شود که همکار مجرمان هستند. نام فیلم کنایه‌ای به افسانه کلاسیک دیو و دلبر است.
اندونزی: منتقدان به مارلینا: قاتلی در چهار پرده لقب یک نئووسترن فمینیستی داده‌اند. بیوه جوانی که قربانی حمله سارقان بوده، در یک سفر نه‌چندان طولانی از متجاوزانش انتقام‌‌‌ می‌گیرد. طبیعی است که کارگردان فیلم باید یک زن باشد! این سومین فیلم مولی سوریاست.
تایلند: ملیله: گل وداع انتخاب جسورانه سینمای تایلند، دوستی دو مرد را به نمایش‌‌‌ می‌گذارد که یکی‌شان روبه‌مرگ است. آنوچا بونیاواتانا سال قبل جایزه بهترین کارگردان جشنواره بین‌المللی سنگاپور را گرفت.
انتخاب جسورانه سینمای تایلند، دوستی دو مرد را به نمایش‌‌‌ می‌گذارد که یکی‌شان روبه‌مرگ است. آنوچا بونیاواتانا سال قبل جایزه بهترین کارگردان جشنواره بین‌المللی سنگاپور را گرفت.
لبنان: کفرناحوم بهار امسال جایزه هیات داوران جشنواره کن را گرفت و نادین لبکی هم برای اسکار‌ شناخته‌شده است و هم برای تماشاگران غیرلبنانی. او که کلیپ‌‌‌هایی برای نانسی عجرم ساخته بود، در حال حاضر مطرح‌ترین فیلمساز لبنانی است. درام تازه لبکی با حضور نابازیگرها ساخته شده است و داستانی عجیب‌وغریب دارد: یک بچه علیه والدینش شکایت حقوقی‌‌‌ می‌کند!
پاکستان: کیک درام خانوادگی عاصم عباسی، درباره نگهداری از والدین سالخورده است. با وخیم شدن حال پدر و مادر یک خانواده، خواهر دوم که خارج از کشور است به پاکستان برمی‌گردد تا به خواهرش در مراقبت از والدین کمک کند. عباسی فیلمش را انعکاسی از گرایش جدید فیلمسازان وطنی‌‌‌ می‌داند و اظهار امیدواری‌‌‌ می‌کند هنرمندان بومی جسارت طرح داستان‌‌‌های بومی را داشته باشند.
الجزایر: یاسمین شویخ در تا آخر زمان سراغ داستانی درباره بیوه‌ای رفته که در دام عشق یک گورکن‌‌‌ می‌افتد. این دومین باراست که فیلمی از یک فیلمساز زن الجزایری به اسکار فرستاده‌‌‌ می‌شود. سال 2002 رشیده ساخته مادر همین فیلمساز یمینه بشیر شویخ نماینده الجزایر بود. این کشور آفریقایی تا حالا 20 بار فیلم‌‌‌هایش را به اسکار فرستاده است و در 1969 برای زِد کوستا گاوراس تندیس طلایی بهترین فیلم خارجی‌زبان را برنده شد!

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مجموعه تلویزیونی «سلام آقای مدیر» در سال 98 به روی آنتن می‌رود

فیلم کارگردان زن ایرانی در نپال جایزه گرفت

«برونو گانز» بازیگر نقش هیتلر درگذشت

اکران فیلمی با بازی نوید محمدزاده از اسفند/ ماجرای یک قاتل فراری

احسان علیخانی از «ماه عسل» می‌رود؟

نویسنده‌ پیام روز جهانی تئاتر در جشنواره سی و هفتم

یک کلیپ رسانه‌ای، تبلیغاتی و شعاری / نگاهی به نمایش خیابانی "اخطار به مشترک پر مصرف" به نویسندگی و کارگردانی حسنا قبادی

حضور وزیر ارشاد در سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

"واژه‌های هم‌معنا" برنده خرس طلای جشنواره برلین شد

چرا تماشاگران بازیگر زن «شبی که ماه کامل شد» را نشناختند؟

چالش مستندمسابقه «خانه ما» برای خانواده‌ها/ مدیریت مالی کنید

تصویربرداری «مر قانون» از نیمه گذشت

اولین برندگان جشنواره برلین معرفی شدند

فیلم ژاپنی در برلین خریدار پیدا کرد/ اثری که همه را به گریه انداخت

آکادمی اسکار به طور کامل عقب نشست/ پخش زنده تمامی جوایز

موسیقی راک با رنگ‌وبوی سنتی

میزبانی فرانسوی‌ها و لبنانی‌ها در ششمین روز از جشنواره تئاترفجر

شیراز 10 روز میزبان گروه‌های موسیقی فجر است

تمدید نمایش موی سیاه خرس زخمی در تالار حافظ/ سالن سینما و تئاتر کودک باغ کتاب تهران افتتاح شد/ بازگشت "هامان کشان" به صحنه/ "سالگشتگی" امیررضا کوهستانی به صحنه می‌رود

اکران اینترنتی فیلم "نجف دریابندری، یک دور تمام" / رونمایی از کتاب "یک گفت‌وگو"

"سالانه هنرهای تجسمی ایران" توسط انجمن‌های هنری در تهران و سایر استان‌ها بر گزار می‌شود

هفتمین دوسالانه ملى هنرهاى تجسمى "آفرینش" به ایستگاه پایانی رسید

ترجمه رمان مرداک منتشر شد

سرگشتگی نشانه‌ها / نگاهی به نمایش "دخترِ سطلی" به کارگردانی فاتح بادپروا

ترجمه آثار کودک و نوجوان به 5 زبان زنده دنیا

سه شهر فارس در جمع نامزدهای اصلی پایتختی کتاب ایران

برگزاری شب رشیدالدین میبدی در یزد

"بی‌صدا" در موزه سینما روی پرده می‌رود / آغاز اکران از اول اسفند

فراخوان انتخاب شعار سی‌‌ودومین نمایشگاه کتاب تهران / انتخاب مشاور قائم مقام نمایشگاه کتاب

"مولانا" از روی فیلمنامه‌ای نوشته ژان کلود کریر ساخته می‌شود

استقبال از "مگرالن" در جشنواره برلین

برونو گانتس بازیگر فیلم "سقوط" درگذشت

معرفی نامزدهای "لاک‌پشت پرنده"

فرم کهن و اجرای تازه‌ مجید کیانی

بحران میان‌سالگی با اثری از فلوریان زلر در جشنواره تئاتر فجر / تئاتر در گیلان مخاطبان زیادی دارد / روایت مجید کاظم‌زاده مژدهی از نمایش "مادر"

اجرای گروه رستاک گرمابخش روز سوم جشنواره موسیقی فجر شد

محمدمهدی احمدی: کتاب باید به فضیلت و برند علمی تبدیل شود

غائله در ساربان برپا شد

مارکوس زونر یا زبان جهانی تئاتر / جُستاری پیرامون حضور کارگردان‌های به نام در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

رونمایی از چهار کتاب رضا اسکندری آذر

اجرایی چندگانه و شلوغ / نگاهی به نمایش "شفیره" به نویسندگی و کارگردانی مهدی شاه‌پیری

سریال خانگی نهنگ آبی هم سانسور شد!

عکس قدیمی و دیده نشده از بهنوش بختیاری و الناز شاکردوست

تفاوت پیام تسلیت آناهیتا همتی برای یک تروریست و شهدای حادثه زاهدان

عکس قدیمی شبنم قلی‌ خانی وقتی اِپُل و فوکول مد بود!

مجریان معروف تلویزیون برنامه ها را با چه جمله ای شروع می کنند؟

سومین شب از سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر

ستاره «آکوامن» در نقش استاد شمشیرباز/ «تل‌ماسه» یکی دیگر از بازیگرانش را شناخت

گلایه وحید تاج از مسئولان موسیقی فجر/ نام مرا حذف کردند

استقبال مخاطبان فجر از کنسرت گروه آهنگ / از "سر سودا" تا "مطرب مجلس"