آریا بانو

آخرين مطالب

روشن شدن پوست به کمک روش های طبیعی پزشکي

روشن شدن پوست به کمک روش های طبیعی

  بزرگنمايي:

آریا بانو - روشن شدن پوست نقش مهمی در زیبایی پوست ایفا می‌کند و از همین رو بسیار مورد توجه کسانی قرار دارد که به این امر اهمیت می‌دهند. البته باید گفت که روشن شدن پوست یا تیره ماندن آن بیشتر موضوعی است که به سلیقه‌ی افراد مختلف بستگی دارد و یک حکم کلی نیست. به هر حال در مطلب پیش رو به چند و چون این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت.


سرویس آرایش و زیبایی - روشن شدن پوست این روزها توسط روش‌های مختلفی انجام می‌شود و موارد متعددی در آن تاثیرگذار است. در این مطلب به نه روشی که می‌توان از طریق آن به این امر کمک کرد خواهیم پرداخت. البته همواره باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر دارای پوست تیره‌ای هستید، نمی‌توانید آن را از حد معینی روشن‌تر نمایید. بنابراین باید در این زمینه کاملا منطقی عمل کنید. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که روش‌های آمده در این متن کاملا طبیعی بوده و در آنها از مواد مصنوعی یا شیمیایی استفاده نشده است.

روشن شدن پوست از طریق مراقبت از آن
یکی از راحت‌ترین اعمالی که می‌تواند به روشن شدن پوست منجر شود مراقبت از آن در برابر اشعه فرابنفش خورشید است. همان گونه که می‌دانید یکی از روش‌های مرسوم برای تیره کردن پوست یا به قول معروف برنزه کردن آن قرار دادن سطح پوست در برابر نور مستقیم خورشید است. بنابراین اگر میانه‌ی چندانی با تیره شدن پوست خود ندارید بهتر است تا حد امکان از تابش مستقیم نور خورشید بر آن بپرهیزید. برای این کار می‌توانید در فصل‌هایی که شدت تابش آفتاب بیشتر است، کمتر در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرید. همچنین بهتر است همیشه از کرم‌های مخصوص ضد آفتاب به هنگام ترک منزل استفاده کنید.

لایه برداری
یکی از روش‌هایی که می‌توان از طریق آن به روشن شدن پوست کمک کرد، لایه برداری آن است. برای لایه برداری پوست روش‌های مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال دستگاه‌هایی برای انجام این کار طراحی شده است که از طریق آنها می‌توانید پوست خود را لایه برداری کنید. البته بدون استفاده از دستگاه و توسط ابزارهای دم دستی نیز می‌توان این کار را انجام داد. به عنوان نمونه می‌توان از انواع و اقسام برس برای لایه برداری پوست نقاط مختلف بدن استفاده کرد. معمولا اگر این کار را توسط دستگاه انجام دهید، لایه برداری پوست به شکل عمیق‌تری انجام می‌شود. بنابراین آن دسته از کسانی که پوست حساس‌تر و نازک‌تری دارند، بهتر می‌توانند به کمک ابزارهای دم دستی پوست خود را لایه برداری کنند. توسط لایه برداری پوست بخش مرده‌ از آن جدا شده و سلول‌های زنده امکان تنفس بیشتری می‌یابند. همچنین پوست بدن شفافیت بیشتری پس از انجام این کار می‌یابد.

روشن شدن پوست توسط ماسک لایه بردار ماست و شیر
علاوه بر دستگاه لایه بردار یا ابزارهایی نظیر برس می‌توان از ماسک‌های لایه بردار نیز به منظور لایه برداری پوست بدن استفاده کرد. از جمله ماسک‌های لایه بردار مفید و نسبتا کم خرج برای انجام این کار ماسک ماست یا ماسک شیر است. برای تهیه کردن این ماسک باید ابتدا شیر یا ماست را با بلغور جو آمیخته و مخلوط حاصل را روی پوست صورت خود بمالید. این ماسک باید حدود بیست دقیقه روی صورت شما بماند. پس از آن می‌توانید آن را شستشو داده و همراه با ماساژ آرام از روی صورت خود پاک نمایید.
اگر امکان تهیه بلغور جو را ندارید می‌توانید از ماست یا شیر به صورت تنها برای این کار استفاده نمایید. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که ماست یا شیری که مورد استفاده قرار می‌دهید، از چربی اندکی برخوردار باشد. چرا که در آن صورت اسید و آنزیم‌های موجود در آن به اندازه‌ای نیست که بتواند برای لایه برداری پوست شما مفید باشد.

ماسک لایه بردار آرد نخود
یکی دیگر از روش‌ها برای روشن شدن پوست صورت آن هم بدون صرف هزینه هنگفت، استفاده از ماسک آرد نخود است. به منظور تهیه این ماسک باید حدود دو قاشق غذاخوری آراد نخود را درون مقدار معینی آب حل کنید تا ترکیب حاصل به شکل خمیر در بیاید. پس از آن می‌توانید این خمیر را روی پوست صورت خود مالیده و آن را در کل سطح پوست پخش کنید. پس از آن که این کار را انجام دادید مخلوط آرد و نخود قرار گرفته روی صورت شما شروع به خشک شدن می‌کند.
پس از آن که این مخلوط به طور کامل روی صورت شما خشک شد می‌توانید آن را با آب گرم شستشو داده و کاملا آن را از روی صورت خود پاک کنید. برای افرادی که از پوست خشکی برخوردارند، اضافه کردن مقداری خامه یا ماست سفت نیز به این ترکیب توصیه می‌شود. همچنین برای تاثیرگذاری هرچه بیشتر این ماسک لایه بردار می‌توانید مقداری آب لیمو یا زرچوبه را هم به آن بیافزایید.

روشن شدن پوست توسط محلول لیمو ترش
لیمو ترش به دلیل در برداشتن مواد اسیدی، به روشن شدن پوست کمک فراوانی می‌کند. برای ایجاد شفافیت در پوست صورت خود می‌توانید مقدار مشخصی آب لیمو ترش را با نسبت مساوی آب در هم آمیخته و محلول حاصل را توسط پنبه روی پوست صورت یا سایر نقاط مورد نظر از بدن خود بمالید. پس از انجام این کار باید محلول حاصل حدود بیست دقیقه روی پوست بدن شما باقی بماند. وقتی این مدت زمان سپری شد، می‌توانید پوست صورت یا بدن خود را با آب گرم شسته و آن را به طور کامل از محلول لیمو ترش پاک کنید.
برای آن که نتیجه‌ی مناسبی از انجام این کار بگیرید، می‌توانید آن را دو تا سه بار در طول هفته تکرار کنید. هر چقدر که پوست حساس‌تری داشته باشید باید سعی کنید که این عمل را به تعداد دفعات کمتری انجام دهید. چرا که انجام بیش از اندازه‌ی این کار می‌تواند خشکی بیش از حد پوست بدن شما را به همراه داشته باشد. در مجموع خواص ویژه‌ی لیمو ترش موجب تمیز کردن لایه خارجی پوست بدن و شفاف ساختن هر چه بیشتر آن می‌شود.

استفاده از سبزیجات و صیفی‌جات
از دیگر مواد طبیعی مورد استفاده برای روشن شدن پوست می‌توان به انواع مختلف سبزی‌جات و صیفی‌جات اشاره کرد. معمولا آن دسته از خوردنی‌هایی که مقادیر فراوانی ویتامین سی را در دل خود جای داده‌اند می‌توانند برای شفاف‌سازی پوست بدن نیز مورد استفاده قرار بگیرند. به عنوان مثال می‌توان از گوجه فرنگی و خیار (به خصوص پوست آنها) به عنوان ماسک شفاف کننده‌ی صورت بهره گرفت.
در کنار موارد مذکور سیب‌زمینی نیز می‌تواند برای انجام این کار بسیار مفید باشد. به منظور استفاده از سیب‌زمینی برای روشن کردن پوست خود می‌توانید آن را در قالب قطعات ضخیم برش بزنید و هر قطعه را روی نقطه‌ی مورد نظر از پوست خود قرار دهید. حتی می‌توان قطعات بریده شده از سیب‌زمینی را روی سطح پوست مالید تا رطوبت موجود در آنها به طور کامل به خورد پوست بدن برود و توسط آن جذب شود. به کمک انجام این کار می‌توان موجبات شفاف‌سازی پوست را فراهم آورد.

آب نارگیل تازه و سفیدی پوست
مسلما دسترسی به نارگیل به آسانی دسترسی به ماست و شیر یا آرد نخود و صیفی‌جات نیست. به همین دلیل شاید استفاده از نارگیل برای روشن شدن پوست برخلاف سایر روش‌های اشاره شده در این متن چندان به صرفه نباشد. از سوی دیگر میوه‌ی نارگیل به شکل تازه و آبدار، چندان در ایران یافت نمی‌شود. به هر حال این هم روشی است که می‌توانید توسط آن پوست خود را شفاف و درخشان بسازید.
اگر به نارگیل تازه و آبدار دسترسی داشته و ترجیحی به خوردن آن نداشته باشید، می‌توانید آب آن را روی پوست صورت یا بدن خود بمالید. سپس چیزی نزدیک به بیست دقیقه صبر کنید و پس از سپری شدن این مدت پوست بدن خود را با آب گرم شستشو دهید. به این ترتیب می‌توانید شاهد شفافیت هر چه بیشتر نواحی مورد نظر از پوست بدن خود باشید.

روشن شدن پوست توسط ماسک طبیعی ترکیبی
به کمک ترکیب چند ماده‌ی مختلف با یکدیگر نیز می‌توان به یک ماسک طبیعی برای روشن شدن پوست دست یافت. برای مثال می‌توانید دو قاشق غذاخوری شیر را با یک قاشق غذاخوری آب لیمو ترکیب کرده و برای افزایش کیفیت این ترکیب دو قاشق غذاخوری گلاب و یک قاشق غذاخوری آرد نخود را هم به آن بیافزایید. البته از آن جایی که در سطور پیشین این متن به ماسک آرد نخود به صورت جداگانه اشاره شد، می‌توانید آرد نخود را از این ترکیب حذف کنید.
پس از آمیختن تمامی این مواد با یکدیگر می‌توانید مخلوط حاصل را به شکل ماسک روی صورت خود قرار داده و پس از سپری شدن حدود 20 دقیقه آن را به طور کامل با آب شستشو دهید. به طور کل گلاب جزو مایعاتی است که می‌توان توسط آن نقاط تیره‌ی موجود روی پوست را تا حدی روشن کرد. به عنوان مثال در کناره‌های بینی یا نقاط زیر چشم که گاه با تغییر رنگ مواجه می‌شود، می‌توان از وجود گلاب برای خنثی‌سازی این تغییرات بهره گرفت. به هر حال در صورت دسترسی به مواد مذکور می‌توانید با ترکیب آنها یک ماسک لایه بردار مناسب را برای پاک‌سازی صورت خود در اختیار داشته باشید.
البته با اضافه و کم کردن تعدادی از مواد موجود در این ماسک می‌توان به یک ماسک لایه بردار جدید دست یافت. در واقع با ترکیب آرد نخود، گلاب و زردچوبه هم می‌توان ماسکی برای لایه برداری از پوست به دست آورد. اگر آرد نخود و زردچوبه را به اندازه‌ی یک قاشق غذاخوری با گلاب مخلوط کنید ترکیبی به دست می‌آید که می‌توانید آن را به مدت 15 تا 20 دقیقه روی پوست صورت یا بدن خود نگه دارید. سپس باید این ماسک را توسط شستشو با آب از روی پوست خود پاک کنید. به طور کل خواص این دو ماسک لایه بردار با توجه به مواد مشترکی که در آنها به کار رفته است تا حدی شبیه به یکدیگر خواهد بود.

روشن شدن پوست توسط ترکیب آبلیمو و عسل
در سطور بالا به خواص ویژه‌ی لیمو ترش برای شفاف‌سازی پوست بدن اشاره گردید. حال اگر آبلیمو را با عسل ترکیب کنیم، مخلوط حاصل می‌تواند حکم یک ماسک لایه بردار مناسب را برای پوست بدن داشته باشد. یکی از مهمترین خواص عسل تاثیرگذاری آن بر پوست بدن و نرم نمودن آن است. به این ترتیب ترکیب عسل با آبلیمو می‌تواند تاثیر بسیار بیشتری نسبت به استفاده از آبلیمو به شکل تنها بر پوست بدن داشته باشد. چرا که عسل قادر است تاثیر آبلیمو بر خشک شدن پوست را از میان بردارد و سطح پوست را کاملا نرم و لطیف نگه دارد. اگر می‌خواهید این ماسک تاثیر بیشتری در لایه برداری از پوست شما داشته باشد بهتر است اندکی بلغور جو نیز به آن اضافه کنید.
پس از آن که ماسک مذکور حدود 20 دقیقه روی پوست صورت یا سایر نقاط بدن شما باقی ماند، باید آن را همراه با آب به طور کامل بشویید. پس از شستشو لایه‌های خارجی و مرده‌ی پوست شما از میان خواهد رفت و شفافیت و لطافت بیشتری را نثار پوست خواهد نمود. البته اگر از پوست بسیار خشک و کاملا حساسی برخوردار هستید بهتر است به جای آبلیمو از مواد دیگری که لطافت بیشتری به سطح پوست می‌بخشند استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید گوجه فرنگی یا سیب‌زمینی را جایگزین آن نمایید. البته سیب‌زمینی یا گوجه فرنگی باید به شکل کاملا له شده با عسل ترکیب شود تا مخلوط حاصل از تاثیرگذاری بیشتری روی پوست برخوردار گردد.
با توضیح در مورد ماسک ترکیبی آبلیمو و عسل این مطلب نیز به پایان می‌رسد. البته ماسک‌های طبیعی فراوان دیگری هم برای لایه برداری از پوست وجود دارد که برای پرهیز از طولانی شدن این مطلب از ذکر نام آنها می‌گذریم.
در پایان باید به این نکته اشاره کرد که تمام ماسک‌های لایه برداری که در این متن از آنها نام برده شد را تنها باید با آب خالی از روی صورت خود پاک کنید. به این معنی که نباید به هیچ وجه از مواد شوینده یا پاک کننده نظیر شامپو یا صابون برای زدودن آنها از پوست بدن خود استفاده نمایید. در مجموع با به کار بستن این توصیه‌ها می‌توانید تا حدی به شفافیت و درخشان شدن پوست خود امیدوار باشید.
رضا حسینی

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیماری‌های تشدید کننده التهاب مثانه

پیاده‌روی مفیدتر است یا دویدن؟

بهترین و بدترین مواد غذایی برای سیستم گوارش در بهار

پیشنهادهای ساده برای جلوگیری از چاقی در نوروز!

اینفوگرافی؛ کدام مواد غذایی باعث کاهش فشار خون می‌شوند؟

چای سبز به مقابله با چاقی و التهاب کمک می‌کند

خواص سبزی سورل را چه قدر می شناسید؟

چطور دست‌هایمان را جوان نگه داریم؟

علائم سرطان تیروئید که باید بسیار مراقب باشید

سیر تا پیاز مصرف قرص سرماخوردگی

عوارض مصرف بیش از حد شیرینی و آجیل

غذاهای بین‌راهی ارزان قیمت نخورید

زمان دقیق زایمان را با این فرمول محاسبه کنید

کدام ریزش مو قابل برگشت است؟

در حوادث چهارشنبه سوری خود درمانی نکنید

علائم شروع سردرد و حمله میگرنی چیست؟

خوراکی های رنگارنگ برای سلامت پوست

دکتر سلام/ چرا دیدتان تار شده است؟

بلوط موثر در درمان نرمی استخوان

3 خوراکی برای پیشگیری از گرفتگی عروق

چه چیزهایی را جایگزین آجیل کنیم؟

کدام مواد غذایی باعث کاهش فشار خون می‌شوند؟

پوست و مو/ عارضه‌ای پوستی که قاتل زیبایی شماست

آیا در مورد رژیم پالئو تا بحال شنیده‌اید؟

با خواص بی‌نظیر روغن نارگیل آشنا شوید

کنترل سرطان پروستات با مصرف قهوه!

نشانه ابتلا به دیابت نوع 2، پرخوری و احساس خستگی زیاد

کاهش بروز بیماری‌های مزمن با مرطوب کردن پوست

گل سنبل آبی سرطان زاست!

آیا حذف وعده‌های غذایی در لاغری موثر است؟

پیشگیری از اختلالات مغزی کودک با مصرف ویتامین B در دوره بارداری

قابل توجه خانم‌ها؛ به دارو‌های ضد بارداری اعتماد صد درصد نکنید

تغذیه/ آجیل خورها بخوانند

وقتی خواب حمله می‌کند!

کدام سوسیس و کالباس ها سالمند؟

تاثیر مشاوره بر وضعیت زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

مشخصات سوسیس و کالباس خوب را بدانید!

اثرات مخرب آلودگی هوا بر سلامت کودکان

با علل مختلف «ریزش ابرو» آشنا شوید

12 توصیه غذایی در ایام نوروز

12 فایده و زیان موادغذایی تراریخته را بشناسید

چاقی و دخانیات از علل مهم بروز سکته‌های قلبی

علائم ورزش بیش از اندازه چیست؟

هرگز عسل را با این مواد غذایی نخورید!

چند راهکار طبیعی و مؤثر برای از بین بردن «سیاهی زیر چشم»

توصیه‌های غذایی برای زنان بالای 40 سال

واریس؛ بیماری دردناکی که به جان پاهایتان می‌افتد

آشنایی با عوامل خطر سکته مغزی/ حواستان به فشار خونتان باشد

همه آنچه درباره بی‌خوابی و خُر و پف باید بدانید

صوت/ چگونه سریعا سطح انرژی بدن را افزایش دهیم؟