آریا بانو

آخرين مطالب

هوش مالی چیست؟ اقتصادي

هوش مالی چیست؟

  بزرگنمايي:

آریا بانو - هوش مالی، نوعی هوش تجاری است که بر مبنای دانش و مهارت‌های به دست آمده از درک مفاهیم مالی و اصول حسابداری در دنیای تجارت، تعریف می‌شود. هدف از هوش مالی، آشنایی کارکنان با مفاهیم اصلی در دانش مالی است تا بتوانند در رابطه با تجارت، تصمیم‌هایی درست و منطقی اتخاد کنند.


سرویس علوم - هوش مالی، توانایی مدیران و کارکنان در درک و اجرایی کردن اصول حسابداری به منظور تصمیم گیری بهتر برای تجارت و کسب و کار است. مدیران و کارکنانی که تحصیلات مرتبط با امور مالی یا حسابداری ندارند، باید تا حدی با این مفاهیم آشنا باشند تا در صورت مواجه شدن با اطلاعات مالی، بتوانند بهترین راه کار و راه حل را تشخیص دهند.
هوش مالی چیست؟
هوش مالی، نوعی هوش تجاری است که بر مبنای دانش و مهارت‌های به دست آمده از درک مفاهیم مالی و اصول حسابداری در دنیای تجارت، تعریف می‌شود. اگر چه اصطلاح هوش مالی نسبتا جدید است، اما این مفهوم، ریشه در تحقیقات توسعه سازمانی، به ویژه در زمینه مشارکت کارکنان دارد. هوش مالی به عنوان بهترین شیوه و مزیت رقابتی در بسیاری از سازمان‌ها در نظر گرفته شده است که می‌تواند منجر به بهبود نتایج مالی، افزایش روحیه و کاهش تعدیل کارکنان شود. بسیاری از سازمان‌ها، برنامه‌های هوش مالی را در برنامه‌های آموزشی خود در زمینه بهسازی رهبری قرار می‌دهند. هوش مالی، یک مهارت ذاتی نیست بلکه مهارتی اکتسابی است که می‌تواند در تمام سطوح توسعه یابد.
در دنیای تجارت مدرن و رقابتی، بهره‌مندی از موفقیت مالی، امری بسیار مهم برای شرکت‌ها است. این موفقیت مالی را می‌توان از طریق قوانین مالی، تعیین هدف و بازبینی‌های دوره‌ای به دست آورد. شرکت‌هایی که از موفقیت مالی برخوردار هستند، احتمالا شاهد افزایش اعتماد میان کارکنان، بهبود سود و درآمد و کاهش تعدیل کارکنان خود بوده‌اند. این سه عامل باعث ایجاد ثبات و تعادل در شرکت می‌شوند که به نوبه خود خاستگاهی برای رشد و پیشرفت شرکت هستند.
هوش مالی ترکیبی از هنر و علم است که هر مدیر ارشدی به آن نیاز دارد. هدف از این هوش، آشنایی کارکنان با مفاهیم اصلی در دانش مالی است تا بتوانند در رابطه با تجارت، تصمیم‌هایی درست و منطقی اتخاد کنند.
هوش مالی و زیر مجموعه‌های آن
هوش مالی، مهارتی است که شامل چهار مولفه ذیل است: شناخت مبنا ، درک هنر ، شناخت تجزیه و تحلیل و شناخت تصویر کلی . برای موفقیت کامل هوش مالی، تمام این مولفه‌ها باید به مرحله عمل درآیند. امور مالی نوعی زبان تجاری است که در همه سازمان‌ها مورد استفاده قرار گرفته و بر مبنای آن، سازمان‌ها ارزیابی می‌شوند.
1. شناخت مبنا
هر سازمانی باید برای آشنایی مدیران غیر مالی خود با مفاهیم اصلی و بنیادی امور مالی، برنامه‌ای داشته باشد. این مفاهیم عبارتند از: آشنایی اولیه با صورت سود و زیان، مدیریت گردش وجوه نقد و ترازنامه. مدیران غیر مالی نباید در صورت مواجه با ارقام و اعداد، گیج و مبهوت شوند. هدف از هوش مالی این است که اطمینان حاصل شود زمانی که مدیران غیر مالی با ارقام و اعداد مواجه می‌شوند، به اندازه کافی کارآمد و ماهر باشند تا از این اعداد سر دربیاورند.
2. درک هنر
امور مالی و حسابداری نوعی علم و هنر در نظر گرفته می‌شوند. در هر دو زمینه، تلاش می‌شود تا کیفیت چیزی سنجیده و نشان داده شود که همیشه نمی‌توان آن را با اعداد نشان داد. تعیین کمیت این مفهوم بر اساس قواعد، فرضیه و اصول است. مدیران غیر مالی باید قادر باشند که این مفهوم هنر/ علم را در شرایط مختلف به کار برده و مفهومی اقتصادی از آن به دست آورند. با انجام این کار، آن‌ها برای هر شرایط چالش برانگیزی آماده خواهند بود.
3. شناخت تجزیه و تحلیل
زمانی که مفهوم اصلی امور مالی و کارآیی آن مشخص شود، نحوه استفاده و کاربرد آن نیز معلوم خواهد شد. مدیران غیر مالی درک بهتری از اعداد خواهند داشت، سوالات مرتبط تری خواهند پرسید و می‌توانند تجزیه و تحلیل بیشتری نیز انجام دهند. هوش مالی به مدیران کمک می‌کند تا در رابطه با نسبت‌های مالی مختلف، بازگشت سود سرمایه و دیگر موارد، درک بهتری داشته باشند. این آگاهی، به آن‌ها کمک می‌کند تا تصمیماتی آگاهانه و حساب شده بگیرند.
4. شناخت تصویر کلی
اعداد و ارقام مالی، به تنهایی نشان دهنده وضعیت شرکت‌ها نیستند. نتیجه یا تجزیه و تحلیل مالی باید از سطح و منظر گسترده تری مورد بررسی قرار بگیرد. نتیجه مالی باید با توجه به محیط کلانی که تحت آن شرکت عمل کرده است، مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد. عوامل کلانی که می‌توانند بر روی نتایج مالی تاثیر گذارند عبارتند از: بازار رقابتی، مقررات دولتی، تغییر جمعیت، فن آوری‌های در حال رشد و موارد دیگر.

تجزیه و تحلیل هوش مالی: از رویکرد دفاعی تا رویکرد پیشگیرانه
مدیریت ریسک نه تنها در مورد معاملات مالی، بلکه در مورد روابط انتزاعی است که توسط تجارت با هم مرتبط شده و توسط افراد به صورت کاملا قانونی ایجاد شده‌اند. تجزیه و تحلیل هوش مالی چیست؟ تجزیه و تحلیل هوش مالی، ابزاری ارزشمند برای هوش و مدیریت ریسک است که می‌‌تواند برای رویکرد دفاعی و رویکرد پیشگیرانه مورد استفاده قرار بگیرد.
رویکرد دفاعی
تجزیه و تحلیل هوش مالی چیست؟ بر اساس ویکی پدیا، یکی از اهداف اصلی هوش مالی "شناسایی معاملات مالی است که ممکن است شامل فرار از مالیات، پولشویی یا فعالیت‌های جنایی دیگری باشد. "فعالیت‌های دفاعی تجزیه و تحلیل هوش مالی از طریق شناسایی رفتار‌های مخاطره آمیز (مشتری که سرمایه گذاری‌های بزرگی را بدون کمک مالی برای پشتیبان گیری آن انجام می‌دهد) و معاملات مشکوک (مانند معامله با کشور‌ها یا سازمان‌های قرار گرفته در لیست سیاه) از تجارت و کسب و کار سازمان‌ها محفاظت می‌کند. رویکرد دفاعی مهم است، اما این فقط بخشی از یک استراتژی هوشمندانه در هوش مالی است.
رویکرد پیشگیرانه
یک رویکرد استراتژیک و پیشگیرانه در تجزیه و تحلیل هوش مالی، به کاربر قدرت تصمیم گیری بهتر در مورد حفاظت از دارایی‌ها در برابر خطر و کلاهبرداری را می‌دهد. رویکرد پیشگیرانه شامل یک دید کلی از اطلاعات در برابر وضعیت رویداد‌های واقعی است. این حالت باعث می‌شود که رویکرد پیشگیرانه، سیگنال‌ها و روند‌های ضعیف را قبل از اینکه به واقعیت تبدیل شوند، متوقف سازد.
فعالیت‌های نظارتی - برای رقبا و روند بازار - قادر به استخراج انواع داده‌های مالی و جریان‌های خبری برای ارزش اطلاعاتی خود هستند. تحلیلگران با استخراج و مرتبط کردن این اطلاعات به صورت خودکار (تجزیه و تحلیل آن‌ها به صورت دستی غیر ممکن است) می‌توانند تصمیم بگیرند که چگونه تصمیمات سرمایه گذاری خود را تغییر داده یا اینکه چه کسی از پیش، کار خود را به درستی انجام داده است.
فناوری شناختی برای تجزیه و تحلیل مالی
تجزیه و تحلیل هوش مالی چیست؟ به طور ساده می‌توان گفت که تجزیه و تحلیل هوش مالی می‌تواند دانش مالی برای حفاظت یا افزودن ارزش به کسب و کار شما را فراهم کند. مشکل و مسئله این است که چگونه می‌توانیم برای تجزیه و تحلیل، اطلاعات مورد نیاز خود را (سازمان یافته یا غیر سازمان یافته، کیفی یا کمی، سنتی یا مدرن، تشخیص سخت یا آسان، داخل و یا خارج از سازمان) جمع آوری، استنتاج و تجزیه و تحلیل کنیم؟
در اینجا است که فناوری شناختی ﻛﻮﮔﻴﺘﻮ می‌تواند کمک کند. نرم افزار ﻛﻮﮔﻴﺘﻮ به سازمان‌های مالی این امکان را می‌دهد تا از اطلاعات کامل برای گرفتن تصمیمات سریع و آگاهانه بر مبنای استراتژی‌های سرمایه گذاری استفاده کنند. نرم افزار ﻛﻮﮔﻴﺘﻮ با استفاده از قابلیت‌های شناختی خود که بر مبنای الگوریتم هوش مصنوعی است، می‌تواند حجم زیادی از مطالب را به آسانی و بلافاصله در دسترس قرار داده، روش‌های تجزیه و تحلیل کمی را تقویت کرده و حسگر‌هایی سفارشی ایجاد کند که به طور مداوم بر جریان اطلاعات نظارت داشته باشند.
بهاره قاسم پور

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شرایط دریافت «حق ازدواج» تامین اجتماعی

رشد فروش 60 درصدی و ایفای تمام تعهدات ارزی هلدینگ دارویی شستا

جرایم بدهی شرکتهای دانش‌بنیان به تامین اجتماعی مشمول بخشودگی شد

کشف مزرعه بیت کوین در کرمان

کاهش قابل ملاحظه قیمت ماده مخدر "شیشه"

رکود در بازار ایران و چشم‌ها خیره به دلار | بخریم یا نخریم!؟

وعده وزیر صمت برای کاهش چشمگیر قیمت ها در ماه های آینده!

آغاز واگذاری 6500 واحد مسکونی به مددجویان مناطق محروم

تغییر رییس کمیته امداد

حذف یارانه پردرآمدها آغاز نشده است/ توزیع بسته حمایتی در صورت تامین منابع

60 درصد شاغلان کشور بیمه تامین اجتماعی‌اند

ماجرای شهریه‌های 25 تا 35 میلیونی برخی مدارس لاکچری

130 هزار خانوار دارای معلول پشت نوبت برای دریافت مسکن هستند

اختصاص 1100 میلیارد تومان اعتبار برای خدمت به معلولان

افزایش 23 درصدی اشتغال در روستاها

حقوق دانشجو معلمان افزایش می‌یابد

صحبت‌های وزیر درباره قطع برق مشترکان پرمصرف

زنان، سرپرست 60 درصد از خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد تهران هستند

افزایش ناچیز بودجه تامین وسایل کمک توانبخشی در برابر افزایش4برابری قیمتها

60 درصد خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد تهران زن‌ سرپرست‌اند

تهیه پیش نویس اولیه «سیاست‌های کلی تامین اجتماعی» تا پایان مرداد

زوج‌های نیازمند با حمایت کمیته امداد به خانه بخت رفتند

خبر خوش مدیریتی برای کارمندان مسن

8 حق بیمه شدگان بر گردن سازمان تامین اجتماعی

10مدل تلفن همراه با کیفیت و هزینه مناسب

دستگاهی که هزینه‌های قبض برق را کاهش می‌دهد

با زیر سه میلیون تومان چه گوشی‌های باکیفیتی می‌توان خرید؟

احتمال افزایش مستمری مددجویان بهزیستی

فتاح: هیچکس نباید از مراجعه به کمیته امداد ناامید برگردد

دریافت مستمری 178 هزار خانوار با مستمری تک نفره، طبق تعداد نفرات خانوار

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی متناسب با تورم

بیش از 144 میلیون مراجعه بستری و سرپایی به مراکز ملکی تامین اجتماعی در سال گذشته

پرداخت وام ازدواج با یک ضامن معتبر و سفته

دهه شصتی‌ها رکورد دار بیکاری!

خودرو‌های میلیاردی و سوپرلوکس جوانان ثروتمند عرب !

10 قانون مهم برای ایجاد یک کسب و کار موفق و پایدار

فعالیت بنیاد برکت در 3 هزار روستای کشور

ماجراى تعطیلی کارخانه بیک و بیکاری ١٧5 کارگر آن!!

رموز راه‌اندازی کسب‌و‌کاری خانگی و پول‌ساز

نیاز آموزش و پرورش به اعتبار 47 میلیون دلاری جهت تامین «کاغذ»

محمدحسن زدا، قائم‌مقام سازمان تأمین اجتماعی شد

زنان سرپرست خانوار نیازمند، وام قرض‌الحسنه دریافت می‌کنند

جزئیات و تصاویر منتشر شده از توقیف نفتکش حامل نفت ایران !

«رضا عزیز» تهیه‌کننده سینما به اتهام پولشویی بازداشت شد

صدور اعتبارنامه برای140 سمن جوانان/ آغاز رتبه‌بندی سمن‌ها در دو استان

چند خانوار عشایر و روستایی بیمه‌اند؟

افزایش 8 درصدی اعتبارات بهزیستی/178 هزار خانوار تحت پوشش هستند

در این بازار راکد چطور فروشم را بیشتر کنم؟

پرداخت فصلی سبد کالا به مددجویان کمیته امداد

فراخوان ثبت‌نام برای انتخاب بازنشستگان نمونه سازمان تامین اجتماعی