آریا بانو

آخرين مطالب

نگاهی به تیبا 2 و مشخصات فنی این خودرو گوناگون

نگاهی به تیبا 2 و مشخصات فنی این خودرو

  بزرگنمايي:

آریا بانو - تیبا 2 از جمله محصولات شرکت سایپا است که به عنوان یکی از جانشینان خودروی پراید شناخته می‌شود. در واقع خودروی تیبا 2 نیز مانند پراید در ابتدای کار به عنوان یک خودروی ارزان قیمت روانه‌ی بازار شد. البته لقب ارزان قیمت در بازار خودروی ایران معمولا تنها در قالب همان لقب باقی می‌ماند و هیچ گاه رنگ واقعیت به خود نمی‌گیرد.


سرویس خودرو - تیبا 2 در عمل نسخه‌ی هاچ بک خودروی تیبا است که از ظاهر اسپورت‌تری نسبت به آن برخوردار است. در واقع نسخه‌ی هاچ بک خودروی تیبا که عدد 2 را به دنبال نام خود یدک می‌کشد از نظر مشخصات فنی و امکاناتی که از آنها بهره می‌برد هیچ تفاوت قابل ذکری با مدل صندوق‌دار تیبا ندارد.
نسخه‌ی هاچ بک خودروی تیبا حدود سه سال پس از نسخه‌ی صندوق‌دار آن یعنی در سال 91 به بازار آمد. با توجه به این حقیقت که معمولا خودروهای هاچ بک در ایران بیشتر از خودروهای سدان مورد توجه قشر جوان قرار دارند، میزان استقبال از نسخه‌ی هاچ بک خودروی تیبا نیز بیشتر از نسخه‌ی صندوق‌دار آن بوده است.
کار طراحی خودروی تیبا ابتدا توسط یک تیم ایتالیایی آغاز شد. پس از آن وقفه‌ای طولانی در پروژه‌ی ساخت این خودرو ایجاد گردید تا تیبا ده سال پس از برنامه‌ی ابتدایی به بازار بیاید. البته در فاز دوم پروژه‌ی طراحی و تولید خودروی تیبا برخی از طرح‌های تیم ایتالیایی کنار گذاشته شد. در ابتدا قرار بود نام این خودرو مینیاتور باشد. اما از آنجایی که این نام غیر ایرانی است، در نهایت نام تیبا (به معنی آهو) برای این خودرو انتخاب شد.
در مجموع خودروی تیبا و نسخه‌ی دوم آن را چه به لحاظ نوع طراحی و چه از نظر مشخصات فنی و امکانات موجود می‌توان ترکیبی از دو خودروی پیشین سایپا یعنی ریو و پراید نامید. البته در این میان برخی ویژگی‌های این خودرو هم از تندر 90 وام گرفته شده است. حال بد نیست نگاهی به مشخصات فنی نسخه‌ی هاچ بک و پنج در تیبا داشته باشیم.

مشخصات فنی خودروی تیبا 2
خودروی تیبا 2 به یک موتور بنزین‌سوز چهار سیلندر خطی مجهز شده است. در عمل موتور به کار رفته در این خودرو همان موتور موجود در خودروی پراید است. با این تفاوت که به موجب برخی تغییرات و بهینه‌سازی‌های انجام شده گنجایش این موتور از رقم 1300 سی‌سی به رقم 1500 سی‌سی افزایش یافته است.
البته حداکثر توان خروجی موتور این خودرو چندان با گنجایش آن هم‌خوان نیست. این موتور قادر است حداکثر توانی معادل 87 اسب بخار را با احتساب 5300 دور در دقیقه ایجاد کند. این در حالی است که یک موتور بنزین‌سوز با گنجایش 1500 سی‌سی باید حداقل بتواند حداکثر توانی معادل 100 اسب بخار تولید کند. به این ترتیب می‌توان گفت که حداکثر توان خروجی موتور خودروی تیبا رقم چندان قابل قبولی نیست. این موتور همچنین قادر است حداکثر گشتاوری برابر با 128 نیوتن‌متر با احتساب 4000 دور در دقیقه تولید کند.
با این حال متوسط میزان مصرف سوخت خودروی تیبا برخلاف توان فنی آن قابل قبول جلوه می‌کند. متوسط میزان مصرف سوخت این خودرو در حالت چرخه‌ی ترکیبی رقمی معادل 53.6 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت است.
جعبه دنده‌ی به کار رفته در خودروی تیبا 2 نیز مانند موتور این خودرو نسخه‌ی تقویت شده و تغییر یافته‌‌ای از مدل موجود در خودروی پراید است. با این حال تغییرات ایجاد شده در این جعبه دنده‌ی دستی پنج سرعته، از جمله تقویت فنر کلاچ آن، نوعی حالت خشکی و سفتی را در سیستم انتقال قدرت خودروی تیبا به وجود آورده است. به این ترتیب خودروی تیبا در قیاس با برخی از خودروهای روز نرمی و انعطاف کمتری را هنگام تعویض دنده از خود بروز می‌دهد.

با توجه به موتور ضعیف خودروی تیبا نمی‌توان از این محصول انتظار چندانی در زمینه‌ی سرعت و شتاب داشت. این خودرو قادر است در مدت زمانی حدود 13 ثانیه از حالت سکون و سرعت صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت دست یابد. حداکثر سرعت قابل دست‌یابی توسط این خودرو نیز رقمی در حدود 190 کیلومتر در ساعت است. به طور کل عملکرد این خودرو در زمینه‌ی سرعت و شتاب اندکی از خودروی پراید بهتر است. با این حال تفاوت موجود میان این دو خودرو در زمینه‌ی مذکور در آن حدی نیست که بتوان از محصولاتی متعلق به دو نسل متفاوت انتظار داشت.
خودروی تیبا از نظر کیفیت سیستم تعلیق و سیستم ترمز هم شباهت فراوانی به خودروی ریو دارد. در واقع عملکرد فنی این خودرو در بحث تعلیق و ترمز یک سر و گردن بالاتر از خودروی پراید قرار می‌گیرد. در مجموع می‌توان گفت که توان فنی خودروی تیبا بسیار به ریو شباهت دارد. شاید بهتر بود که خودروی تیبا عملکرد بهتری را در این زمینه از خود به نمایش می‌گذاشت و به عنوان یک محصول جدید تفاوت‌های بیشتری را نسبت به محصولات قدیمی شرکت سایپا نمایان می‌ساخت. در صورت تمایل می‌توانید سایر جزییات مربوط به مشخصات فنی خودروی تیبا 2 را در جدول زیر مشاهده کنید.

مشخصات فنی خودروی تیبا 2
طول خودرو 3925 میلی متر
عرض خودرو بدون در نظر گرفتن آینه‌ها 1642 میلی متر
ارتفاع خودرو 1484 میلی متر
فاصله‌ی موجود میان دو محور جلو و عقب خودرو 2410 میلی متر
وزن خالص خودرو 1040 کیلوگرم
نوع موتور خودرو بنزین سوز خطی
نوع سیستم سوخت رسانی خودرو انژکتوری
گنجایش دقیق موتور خودرو 1503 سی سی
تعداد سیلندر 4 سیلندر
تعداد سوپاپ 16 سوپاپ
نوع جعبه دنده ی خودرو 5 سرعته دستی
حداکثر توان خروجی موتور خودرو 87 اسب بخار با احتساب 5300 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور خروجی موتور خودرو 128 نیوتن متر با احتساب 4000 دور در دقیقه
نوع فرمان خودرو هیدرولیک
نوع سیستم تعلیق خودرو تورسیون بیم
نوع سیستم ترمز خودرو در بخش جلو دیسکی
نوع سیستم ترمز خودرو در بخش عقب کاسه‌ای
میزان مصرف سوخت خودرو در حالت چرخه‌ی ترکیبی 53.6 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت
گنجایش مخزن سوخت خودرو 41 لیتر
نوع و اندازه‌ی لاستیک‌های خودرو 175/70R13


امکانات و قابلیت‌های خودروی تیبا 2
امکانات و قابلیت‌های به کار رفته در خودروی تیبا 2 چیزی فرای آپشن‌های موجود در اکثر خودروهای مشابه ساخت داخل نیست. این خودرو به دو کیسه هوای ایمنی برای راننده و سرنشین صندلی جلو مجهز است. البته احتمالا در صورتی که هیچ اجباری برای وجود این آپشن وجود نداشت، خبری هم از آن در خودروی تیبا نمی‌بود.
در بخش ثبات و پایداری نیز این خودرو تنها به سیستم ترمز ضد قفل ABS مجهز است. این در حالی است که این روزها وجود سیستم مذکور در خودروهای جدید نوعی الزام به شمار می‌رود و نمی‌توان آن را جزو آپشن‌های ویژه‌ی موجود در خودروها به حساب آورد.
همانند سایر خودروهای ارزان قیمت و اقتصادی، سیستم سرگرمی نسخه‌ی هاچ بک تیبا نیز تنها شامل یک سیستم صوتی می‌شود. این سیستم صوتی علاوه بر وجود رادیو از قابلیت پخش سی دی و فایل‌های صوتی با فرمت ام پی تری نیز بهره می‌برد. به طور کل بسیاری از امکانات موجود در این خودرو را می‌توان در محصولات قدیمی‌تری نظیر پراید هم مشاهده کرد. به عنوان مثال وجود شیشه بالابر‌های برقی برای درهای جلوی این خودرو پیش از این در خودروی پراید نیز وجود داشت. سایر امکانات و قابلیت‌های به کار رفته در خودروی تیبا 2 را نیز می‌توانید در ادامه‌ی این متن به شکل فهرست‌وار مشاهده کنید.
مجهز به سیستم ضد سرقت ایموبیلایزر و وجود قفل مرکزی برخورداری از سیستم تهویه مطبوع مجهز به آینه‌های جانبی تاشو با قابلیت تنظیم از داخل خودرو بهره‌مندی از قابلیت گرم‌کن برای شیشه‌ی‌ عقب خودرو وجود برف پاک‌کن برای شیشه‌ی جلوی خودرو که از دور قابل تنظیم برخوردار است برخورداری از ساعت دیجیتال بهره‌مندی از کمربند ایمنی در بخش جلوی خودرو که از قابلیت تنظیم ارتفاع برخوردار است برخورداری از ریموت کنترل بهره‌مندی از چراغ مه شکن در بخش جلو و عقب خودرو وجود چراغ خطر سوم امکان تنظیم زاویه‌ی نور در چراغ جلوی خودرو بهره‌مندی از چراغ هشدار دهنده‌ی مربوط به عیب موتور وجود جا لیوانی روی کنسول جلوی خودرو برخورداری صندلی راننده از قابلیت تنظیم ارتفاع بهره‌مندی صندلی عقب خودرو از قابلیت تا شدن و مجهز بودن آن به قابلیت نگهدارنده‌ی قفل صندلی کودک امکان باز کردن در صندوق عقب و مخزن سوخت خودرو از داخل آن سوای مواردی که به آن اشاره شد، برخی از امکانات و قابلیت‌های به کار رفته در این خودرو به شکل سفارشی روی آن قابل نصب هستند و به صورت پایه در آن وجود ندارند. این امکانات و قابلیت‌ها به ترتیب زیر هستند.
مجهز به آینه‌های جانبی برقی برخورداری از شیشه بالابر برقی در بخش عقب خودرو بهره‌مندی از قابلیت تهویه مطبوع اتوماتیک وجود رینگ آلومینیومی

مشخصات ظاهری خودروی تیبا 2
با توجه به این موضوع که بخشی از طراحی بدنه‌ی خودروی تیبا توسط یک گروه ایتالیایی انجام گرفته است می‌توان تفاوت‌هایی را میان این خودرو با برخی از همتایان ایرانی خود مشاهده کرد.
نمای جلو
در نمای جلوی خودروی تیبا 2 شاهد وجود جلو پنجره‌ی کوچک و جمع و جوری هستیم. با فاصله‌ی محسوسی از این جلو پنجره و در دو سمت چپ و راست آن به چراغ‌های جلو می‌رسیم. چراغ‌های جلوی خودروی تیبا از حالتی رو به پایین برخوردارند و در دو بخش بالا و پایین خود از وجود زوایای تیز بهره می‌برند.
در دو سمت بخش جلو پنجره‌ی این خودرو دو خط حجم دهنده قابل مشاهده است که روی فضای کاپوت این خودرو بالا می‌رود و به نزدیکی شیشه‌ی جلوی آن می‌رسد. استفاده از چنین خطوطی در طراحی ظاهر خودروهای ساخت داخل کمتر قابل مشاهده است. در بخش پایین نمای جلوی این خودرو نیز خودنمایی سپر تقریبا پهنی را شاهد هستیم که در قسمت زیرین خود از وجود سوراخ‌های هواکش مانندی بهره می‌برد. در مجموع چهره‌ی مدل هاچ بک تیبا قابل قبول جلوه می‌کند و ظاهر آن برای محصولی در این حد و اندازه که ساخت داخل است کم و بیش مناسب به نظر می‌رسد. البته نباید از این موضوع هم گذشت که نوع طراحی چراغ‌ها و بالا بودن بیش از حد بخش جلو پنجره، نمای جلوی این خودرو را تا حدی مضحک جلوه داده است.

نمای کنار
در نمای کناری خودروی تیبا 2 خط حجم دهنده‌ی باریکی مشاهده می‌شود که از بالای گلگیر جلوی این خودرو آغاز شده و تا در عقب آن ادامه می‌یابد. سوای این موضوع نکته‌ی قابل ذکر دیگری در رابطه با نمای کناری این خودرو وجود ندارد که بتوان به آن اشاره کرد.

نمای عقب
در نمای عقب خودروی تیبا 2 نیز مانند نمای جلوی آن شاهد وجود یک سپر پهن و عریض هستیم. چراغ‌های عقب این خودرو هم مانند چراغ‌های جلوی آن چندان بزرگ نیستند و تنها مختصر فضایی از قسمت‌های کناری نمای عقب تیبا را به اشغال خود در آورده‌اند. شاید اگر این چراغ‌ها اندکی بزرگ‌تر بودند و از طراحی بهتری نسبت به حال حاضر بهره می‌بردند نمای عقب این خودرو می‌توانست از شکل و شمایل جذاب‌تری برخوردار باشد.
این موضوع در مورد کوچک بودن شیشه‌ی عقب این خودرو نیز صدق می‌کند. به این معنی که اگر شیشه‌ی عقب مدل هاچ بک تیبا اندکی بزرگ‌تر طراحی می‌شد هم از نظر ظاهر تاثیر مثبتی بر نمای عقب این خودرو داشت و هم دید و روشنایی بیشتری را برای سرنشینان آن فراهم می‌کرد. با تمام این اوصاف خصلت هاچ بک این خودرو موجب می‌شود که از نظر شکل و شمایل ظاهری تاثیر بیشتری بر خریدار ایرانی بگذارد.

نمای داخلی
برخی از جزییات نمای داخلی خودروی تیبا 2 به خودروی تندر 90 شباهت دارد. در عین حال ردپای پررنگ سایر محصولات هم رده‌ی ساخته شده توسط سایپا نظیر پراید و ریو را نیز می‌توان در فضای داخل کابین این خودرو مشاهده کرد. مواد به کار رفته در اجزای داخل کابین خودروی تیبا از کیفیت چندان مناسبی برخوردار نیستند و نوع طراحی آنها نیز بسیار معمولی است. در واقع این خودرو در نمای داخلی شباهت بیشتری با سایر همتایان ایرانی خود نسبت به نمای بیرونی دارد.

قیمت خودروی تیبا 2
خودروی تیبا ابتدا قرار بود به عنوان محصولی اقتصادی که قیمت آن از ده میلیون تومان تجاوز نمی‌کند به بازار بیاید. اما در نهایت این وعده عملی نشد و قیمت نهایی این خودرو بسیار بالاتر از رقم ابتدایی اعلام شده تعیین گردید. در طی ماه‌های اخیر نیز قیمت این خودرو مانند سایر محصولات موجود در بازار ایران جهش قابل توجهی را تجربه کرده است. به گونه‌ای که قیمت نسخه‌ی هاچ بک تیبا نسبت به اواسط ماه مرداد رقمی حدود ده میلیون تومان افزایش را نشان می‌دهد.
در حال حاضر و در لحظه‌ی نوشته شدن این متن نسخه‌ی صفر کیلومتر خودروی تیبا 2 به طور متوسط با قیمتی مابین 42 میلیون تومان تا 43.5 میلیون تومان به فروش می‌رسد. رقم‌های بالاتر مربوط به مدل‌هایی است که به رینگ آلومینیومی مجهز هستند. در واقع مدل‌های مجهز به رینگ فولادی قیمت پایین‌تری دارند.
به طور کل مهم‌ترین عاملی که می‌تواند خریداران احتمالی را به سمت خودروی تیبا 2 بکشاند قیمت این خودرو است. مسلما در صورتی که خریداران بالقوه‌ی این خودرو بودجه‌ی بیشتری را برای خرید یک خودروی جدید در اختیار داشته باشند، به سراغ محصولی خواهند رفت که توان فنی و امکانات بیشتر و باکیفیت‌تری را در اختیار آنها قرار بدهد.
رضا حسینی
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

از حاملگی پوچ چه می‌دانید؟

راهکارهای برقراری ارتباط عاشقانه

10 عامل خاموش کننده نابهنگام میل جنسی زوجین

3 گام برای تقویت رشد شخصی

معایب و مزایای ازدواج دانشجویی

شما هم یکی مثل همه هستید!

تصاویر میلیونرها قبل و بعد از پولدار شدن

چطور دوران بازنشستگی بهتری داشته باشیم؟

عمل کورتاژ؛ انواع، مراحل و مراقبت های پس از آن

نکات اساسی در مورد مانیکور ناخن در بارداری

نوعروسان مراقب افسردگی باشند

سفری به بزرگ ترین هتل متروکه در ژاپن

عقدنامه امضا می کنید یا دفتر خاطرات ؟!

روش های افزایش میل جنسی مردان

چیپ ایمپلنت یا تزریق اطلاعات به داخل بدن در سوئد

حقایق باور نکردنی درباره قطب جنوب

دروازه جهنم روی زمین!/ تصاویر

القاب حضرت زهرا چیست؟

تعبیر خواب کفش گشاد - کفش بزرگ در خواب چه تعبیری دارد؟

خانه های کپی برداری شده از کارتون ها/ تصاویر

معرفی ساز گیتار و انواع آن

فال روزانه دوشنبه 21 آبان 1397

خط خوردن دو ستاره معروف تیم ملی از لیست کارلوس کی روش

بررسی مشخصات و امکانات خودروی ام وی ام x33

خواب گردی چیست؟

بیوگرافی مهدی یراحی؛ خواننده محبوب پاپ

نخستین مردی که دور بریتانیا را شنا کرده است

سلبریتی هایی که خانه را به علت آتش سوزی کالیفرنیا ترک کردند

8 باور غلط در مورد روش‌های ضدبارداری

ازدواج بدون خرج و مخارج اضافه

چرا بعد از رابطه جنسی احساس افسردگی می‌کنید؟

طالع بینی هفتگی عشق (نوزدهم تا بیست و ششم آبان)

مردی با DNA عجیب

آشنایی با زمان و نحوه جفت گیری مرغ عشق

انتقام از احسان علیخانی در روز تولدش!

کلیپ جدید محمدرضا ژاله درباره مضرات زن بودن! (فیلم)

اعتراف حمید هیراد به پلی بک خواندن در شیراز (فیلم)

معرفی چند مدل سنگ فرش حیاط و باغ

انواع لبخند و مفهوم آن ها

خانه های کپی برداری شده از کارتون ها

کاربرد کانی گرافیت در زندگی چیست؟

طالع بینی ازدواج چینی؛ متولدین سال خوک

فال روزانه شنبه 19 آبان 1397

نماد شیطان پرستی و علائم مربوط به آن

چرا مارمولک‌ها گاهی دم خود را قطع می‌کنند؟

طالع بینی ازدواج چینی؛ متولدین سال گربه

آشنایی با ساز ترومپت

کی و با چه کسی ازدواج کنیم؟

درمان زگیل تناسلی سریع و مؤثر

عکس روز نشنال جئوگرافیک از کشتی گرفتن خرس‌ها