آریا بانو

آخرين مطالب

از بازگشت گورخرهای فراری تا نحوه محاسبه دوران سربازی در جبهه

بسته اخبار اجتماعی ایسنا در اولین شنبه آبان 97 اجتماعي

بسته اخبار اجتماعی ایسنا در اولین شنبه آبان 97

  بزرگنمايي:

آریا بانو - همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، نحوه محاسبه دوران سربازی در جبهه برای دریافت تسهیلات، 41 درصد کارکنان دولت زنان هستند، فروش نمک خوراکی دریاچه ارومیه مجاز نیست، وضعیت جوی شهرهای زیارتی عراق سرخط مهمترین اخبار تحریریه اجتماعی ایسنا در روز شنبه (5 آبان) است.

به گزارش ایسنا، تحریریه اخبار اجتماعی ایسنا، امروز شنبه (پنجم آبان) 48 خبر منتشر کرده که گزیده‌ای از مهمترین این اخبار به همراه تیتر و لینک در زیر می‌آید:
همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را با سرعت بیشتری دنبال می‌کنم
امروز همزمان با بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت برای چهار وزارتخانه تعاون،کار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی و اقتصاد، محمد شریعتمداری وزیر سابق صنعت و وزیر پیشنهادی کار، دیدگاه‌های خود را در قالب یک یادداشت در اختیار ایسنا قرار داد.
این گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت کار و رفاه اجتماعی، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان را از جمله اهداف مهم برنامه‌های کاری خود در صورت تصدی پست وزارت کار عنوان کرد و گفت: اگر بتوانیم 30 درصد از مطالبات سازمان تامین اجتماعی را از دولت اخذ کنیم می‌توانیم راه تحقق این امر را هموار سازیم البته درحال حاضر در وزراتخانه بخش‌هایی از این هدف به سرانجام رسیده اما ما این مسیر را با سرعت بیشتری طی خواهیم کرد.
نحوه محاسبه دوران سربازی در جبهه برای دریافت تسهیلات
سردار موسی کمالی - رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح - در گفت‌وگو با ایسنا از احتساب سه چهارم معادل 75 درصد مدت خدمت وظیفه عمومی سربازان دوران جنگ به عنوان خدمت داوطلبانه خبر داد.
وی درباره نحوه احتساب مدت حضور سربازان در جبهه برای بهره‌مندی از تسهیلات رزمندگی اظهارکرد: در قانون یک سری تسهیلات مانند تسهیلات مربوط به کنکور و ... برای رزمندگان داوطلب پیش‌بینی شده است که این امر سبب نارضایتی برخی از افرادی شده بود که دوران مدت خدمت سربازی خود را به جبهه‌های جنگ تحمیلی گذرانده بودند. در همین راستا ستاد کل نیروهای مسلح در دی ماه سال 88 ابلاغیه‌ای صادر کرد که بر اساس آن سه چهارم مدت خدمت سربازی این افراد نیز به عنوان خدمت سربازی داوطلبانه محسوب می‌شود.
تنظیم آیین نامه «شب مانی» دانش‌آموزان در مدارس
مهدی نوید ادهم - دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش- در گفت‌ و گو با ایسنا ضمن اعلام خبر تصویب آیین‌نامه اردوهای دانش‌آموزی از تنظیم آیین‌نامه «شب‌مانی دانش آموزان در مدرسه» خبر داد.
وی با بیان اینکه هفته قبل آیین نامه اردوهای دانش‌آموزی را در شورای عالی بررسی کردیم، اظهار کرد: این آیین‌نامه چندین جلسه در دستورکار شورای عالی قرار گرفت و مواردی مانند اینکه ابتدایی‌ها چه قدر بتوانند اردو بروند و آیا مجاز هستیم به عنوان مثال یک هفته دانش آموز را خارج استان نگه داریم؟ آثار مثبت و منفی آن چیست؟ به بحث گذاشته شد و در نهایت آیین نامه به تصویب رسید.
41 درصد کارکنان دولت زنان هستند
معصومه ابتکار- معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده - با حضور در یک برنامه تلویزیونی گفت: در حال حاضر حدود 41 درصد از کارکنان دولت را خانم‌ها تشکیل می‌دهند و حدود 28 خانم در تراز معاون وزیر یا همتراز با معاون وزیر در دولت فعالیت می‌کنند.
اما و اگرهای وعده «سربازی سمن‌های جوانان»
بیش از یک سال از پیشنهاد اعطای تسهیلات سربازی برای جوانان عضو سازمان‌های مردم‌نهاد می‌گذرد؛ پیشنهادی که هر بار با واکنشی از سوی ستاد کل نیروهای مسلح مواجه می‌شود و نمی‌توان برای تصویب و اجرای آن روزشماری تعیین کرد. آبان ماه سال گذشته بود که محمدمهدی تندگویان - معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش جوانان - برای اولین بار از برگزاری جلسه مشترک با ستاد کل نیروهای مسلح برای طرح‌ «سرباز ـ مهارت» خبر داد و گفت که امیدواریم در صورت انعقاد تفاهم‌نامه بتوانیم برای سمن‌های فعال در حوزه اشتغال و کارآفرینی امتیازاتی مانند کسر از خدمت و سربازی امریه را اجرا کنیم. چندی بعد نیز تندگویان از آماده شدن تفاهم‌نامه با ستاد کل نیروهای مسلح در مورد امریه تشکل‌های جوانان تا آخر دی ماه 96 خبر داد. اگرچه چندی بعد نیز در اولین همایش مجمع ملی سازمان‌های مردم نهاد این مدت زمان را تا پایان بهمن ماه 96 تمدید کرد اما در اسفند ماه همان سال بود که معاون ساماندهی امور جوانان دوباره از آماده شدن تفاهم نامه با ستاد نیروهای مسلح خبر داد و گفت که باید تاریخی برای امضاء آن اعلام شود و در صورت امضاء و قطعی شدن، این تفاهم نامه برای سال آینده (97) قابل اجرا خواهد بود.
اما در نهایت تیرماه امسال بود که تندگویان از امضای تفاهم‌نامه بین سازمان ورزش و جوانان و ستاد کل در خصوص حضور سربازان امریه در تشکل های جوانان خبر داد و گفت: کارگروهی باید شکل بگیرد تا دستورالعمل نحوه استفاده و گذراندن امریه در تشکل‌ها تا پایان شهریورماه 97 تهیه و تدوین شود. بر اساس این تفاهم‌نامه کسانی که در داخل تشکل‌های کارآفرین جوانان فعالیت می‌کنند، می‌توانند از امریه برای گذراندن دوره پایان خدمت در همان تشکل استفاده کنند و امیدوارم این دستور تا پایان امسال اجرایی ‌شود.
پیشنهاد "افزایش تعرفه‌های پزشکی در نیمه دوم 97" در انتظار تایید دولت
محمد جهانگیری - معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی - در گفت‌وگو با ایسنا با تشریح پیشنهاد این سازمان برای جبران هزینه‌های فنی و تجهیزاتی حوزه سلامت در شش ماهه دوم سال 97 گفت: خواهش می‌کنیم این اقدام به‌گونه‌ای انجام شود که نوش‌دارو بعد از مرگ سهراب نباشد.
وی با اشاره به پیشنهاد بازنگری در تعرفه‌های پزشکی با توجه به افزایش هزینه‌ها اظهارکرد: سازمان نظام پزشکی هنوز پیشنهادی برای تعرفه‌های سال 98 ارائه نداده است البته با توجه به شرایطی که در حال حاضر در کشور ایجاد شده است و ایجاد تورم دو رقمی در حوزه‌های مختلف، امروز تمام موسسات‌ درمانی‌مان برای تامین هزینه‌هایشان دچار مشکل شده‌اند؛ به‌خصوص در حوزه مخارج پرسنلی چراکه هزینه‌های جاری‌شان افزایش یافته است و از طرفی مطالباتی هم دارند همچنین خریدهایشان را نیز باید به صورت نقد انجام دهند.
ابتلای سالانه 200 ایرانی به سرطان کبد
سید موید علویان - رئیس شبکه هپاتیت ایران - در گفت‌وگو با ایسنا ضمن تشریح عوامل ابتلا به سرطان کبد و راه‌های پیشگیری از آن گفت: پیش‌بینی می‌شود سالانه ٢٠٠ نفر در کشور به سرطان کبد مبتلا می‌شوند و این بیماری جزو شش سرطان شایع در مردان است.
وی با بیان اینکه از مهم‌ترین عوامل ابتلا به سرطان کبد، نارسایی کبد است، گفت: نارسایی کبد نیز علل زیادی از قبیل ابتلا به هپاتیت بی، هپاتیت سی، چاقی، مصرف الکل و کم تحرکی دارد. این عوامل زمینه‌ساز سرطان کبد می‌شوند.
فروش نمک خوراکی دریاچه ارومیه مجاز نیست
جلال غفارزاده - معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی - در نشست خبری رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی اظهارکرد: فروش نمک خوراکی دریاچه ارومیه مجاز نیست.
وی با اشاره به اینکه سال‌هاست فرآوری بهداشتی و خوراکی نمک دریاچه ارومیه مورد بحث است،گفت: هیچ واحد تولیدی مجوز فروش نمک دریاچه ارومیه را با عنوان خوراکی ندارد و با متخلفان برخورد قضایی خواهد شد.
لایحه بودجه غیرنقد، بازی چندسرباخت شهرداری است
بهاره آروین - رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران - در گفت‌وگو با ایسنا ارایه لایحه «دستورالعمل اجرایی مدیریت منابع و مصارف غیر نقد توسط شهرداری تهران» را بازی چند سرباخت عنوان کرد و گفت: این لایحه اولین مبارزه جدی بدنه مدیریتی جا مانده از دوره دوازده ساله قبل با مدیریت فعلی است.
وی با اعتراض به ارایه لایحه دستورالعمل اجرایی مدیریت منابع و مصارف غیر نقد توسط شهرداری تهران اظهارکرد: این لایحه که با قید یک فوریت به صحن شورای شهر آمد و پس از بررسی فوری در کمیسیون برنامه و بودجه در دستور جلسه آینده صحن علنی شورا قرار گرفته است. در واقع همان بازگشت صدور هولوگرام برای کارگزاری‌ها است که با بخشنامه شهردار سابق، یعنی آقای نجفی متوقف شده بود.
ارائه گزارش اولیه تحقیق و تفحص از موسسه همشهری به شورا
علی اعطا - سخنگوی شورای شهر تهران - در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از موسسه همشهری گفت: با توجه به ارائه توضیحات کارشناسان کمیته به نظر می‌رسد همچنان نیاز به بررسی و تکمیل اطلاعات وجود دارد.
وی با بیان اینکه در قانون اجازه داده شده است که گزارش تحقیق و تفحص در مراجع قضایی آن هم بدون نوبت رسیدگی شود،اظهارکرد: در مصوبه شورا هفت محور برای تحقیق و تفحص از موسسه همشهری در نظر گرفته شده بود که گزارش ارائه شده نیز حول این محورها یعنی قراردادها، استخدام‌ها، آگهی‌ها و موارد دیگری است.
بازگشت جنجالی گورخرها به کویر!+ تصویر
گورخر ایرانی که از گونه‌های درخطر انقراض است و زیستگاه‌های فعلی آن محدود به چند استان و از جمله استان سمنان می‌شود یکی دیگر از گونه‌هایی است که در یک دهه گذشته برای حفاظت بیشتر از آن و احیای برخی زیستگاه‌های آن برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است.
طرح انتقال تعدادی گورخر که در یک ماه گذشته به دلیل تلف شدن پنج راس از 10 راس گور زنده‌گیری شده انعکاس زیادی در رسانه‌های داخلی و خارجی و خصوصا شبکه‌های اجتماعی داشته، آخرین طرح انتقال گونه‌های جانوری در ایران است.
خبرنگار ایسنای سمنان روز گذشته با حضور در پارک ملی کویر و سایتی که گورهای جان به سلامت برده از انتقال در آن زیست می‌کنند، از آخرین وضعیت و حال و روز این گورها گزارش‌های خبری و تصویری تهیه کرد.
خوشبختانه پنج راس گورخر منتقل شده در بازدید خبرنگار ایسنا از سایت پارک ملی کویر در منطقه حضور داشته و آنچان‌که از سخنان کارشناسان و جنب و جوش این گورها برمی‌آید در حال حاضر از سلامت کامل برخوردارند.
وضعیت جوی شهرهای زیارتی عراق
احد وظیفه - مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی - در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به کاهش محسوس دما در مریوان طی دو روز آینده (6 و 7 آبان ماه) گفت: فردا و پس‌فردا آسمان شهرهای کربلا، کاظمین، نجف و بصره صاف است.
وی در ادامه اظهار کرد: فردا (6 آبان ماه) در مریوان هوا صاف تا قسمتی ابری، گاهی همراه با وزش باد با کاهش دما و مه صبحگاهی با بیشترین و کمترین دمای 19 و 2 درجه سانتیگراد خواهد بود. همچنین در روز دوشنبه (7 آبان ماه) هوا در مریوان کمی ابری تا نیمه ابری، گاهی وزش باد همراه با مه صبحگاهی و احتمال بارش پراکنده با بیشترین و کمترین دمای 20 و 3 درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.
به گزارش ایسنا، فهرست پربازدیدترین اخبار اداره اجتماعی ایسنا، به شرح زیر است:
نحوه محاسبه دوران سربازی در جبهه برای دریافت تسهیلات
سرقت خودروهای لوکس توسط 3 دختر برای دوردور
تنظیم آیین نامه «شب مانی» دانش‌آموزان در مدارس
پیشنهاد "افزایش تعرفه‌های پزشکی در نیمه دوم 97" در انتظار تایید دولت
کاهش 15 درجه‌ای دما در مناطق شمالی کشور
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توضیحات سازمان برنامه درخصوص اعتبار «بیمه درمان اعتیاد» در بودجه 98

آخر هفته برفی در تهران/اعلام شمار سارقان حرفه‌ای در کشور

واریز مبلغ بسته حمایتی برای 100 هزار بازنشسته روستایی تا پس فردا

28 درصد ایرانیان کمتر از 18 سال دارند

17درصد ازازدواج‌ها مربوط به دختران زیر 18سال / 14 هزار کودک بیوه زیر 18سال در کشور

کاهش آمار تولد در فرانسه برای چهارمین سال متوالی

تشریح تحول در قوانین ازدواج از سوی «سیاوشی»

کاهش اعتماد به نفس در دختران از چه سنی آغاز می‌شود؟‎

پرداخت هزار میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه به مددجویان و نیازمندان از ابتدای سال

برنامه وزارت علوم برای پیشگیری از طلاق و مفاسد اخلاقی در دانشگاه‌ها

54 درصد معلمان تهرانی فقر درآمدی دارند

نامگذاری پروژه‌های شستا به نام شهدای داروسازی

وجود 1.4 میلیون بیکار محروم در کشور

واریز مبلغ بسته حمایتی برای 100 هزار بیمه شده روستایی تا پس فردا

پاکـانِ بیکار

ایران درکاهش مرگ مادران باردار ازکشورهای برتر دنیاست

شهر دوستدار کودک همه ساله در کشور معرفی می شود

مستمری مددجویان بهزیستی از درآمد کودکان کار کمتر است

ازدواج پس از جدایی؛ آب روی آتش؟

انتقاد از نگاه سیاسی- امنیتی به موضوعات زنان و کودکان در کشور

مصرف گل بین دانش‌آموزان بیشتر شده است

مجری و خبرنگار «پرس‌تی‌وی» در آمریکا بازداشت شد

رفع همپوشانی بیمه‌ای با اتمام اعتبار دفترچه‌ها/ چند دفترچه‌ای‌ها باید یکی را انتخاب کنند

افت شدید دمای کشور/ چک‌های برگشتی داروخانه‌ها و بدقولی بیمه‌ها

شریعتمداری: نگاه قهری به کودکان کار پذیرفته‌شده نیست

4٩ هزار کودک بی‌شناسنامه در کشور وجود دارد

خدمات کمیته‌امداد به خانواده‌های نیازمند در حوزه مرگ مغزی و دریافت عضو

فقر سبب تاخیر تکاملی در کودکان می شود

برخی مسئولان نمی‌ توانند پاسخگوی مطالبات نسل جوان باشند

طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در سکونتگاه ها آغاز شد

آغاز «توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در سکونت گاه‌های غیررسمی»10 استان

آموزش‌ زیرزمینی ملوانی و خلبانی!

چرا برخی زنان به «مُد»های غربی علاقه دارند؟

مشارکت فرهنگی اجتماعی زنان در انقلاب اسلامی واکاوی می‌شود

پیشنهاد بهزیستی برای یارانه درمان معتادان در سال 98

هفته آینده اعضای هیات رئیسه مجمع ملی سمن های جوانان مشخص می‌شوند

سقوط هواپیمای حامل گوشت

جوانانی که به پای هم پیر نمی شوند

نقش سازمان های مردم نهاد در آموزش حقوق شهروندی

اختلاف نظر بهزیستی با برخی نهادها در خصوص بیمار یا مجرم بودن معتادان

شرکت 10 هزار کودک در مسابقه «دوست معلول من حق دارد»

فقرو معلولیت علت بازماندگی از تحصیل حدود 19 هزار کودک

حاشیه و متن «پولی شدن معابر» / کاهش 10 درجه‌ای دما در کشور

جزئیات دستگیری عامل آزار دو کودک گل فروش

حدود 12 درصد تولید ناخالص ملی ایران صرف آسیب‌های مواد مخدر می‌شود

زنگ آسیبهای اجتماعی به صدا درآمده است

تاکید رئیس بهزیستی بر حفظ اطلاعات ژنتیکی کشور

سکه زندگی برگشت

ساعت کار شاغلان دارای شرایط خاص در کمیته امداد کاهش یافت

مصرف قلیان در دختران دانشجو 10 برابر شده است