آریا بانو

آخرين مطالب

روز کوروش کبیر ( 7 آبان روز بزرگداشت کوروش هخامنشی) گوناگون

روز کوروش کبیر ( 7 آبان روز بزرگداشت کوروش هخامنشی)

  بزرگنمايي:

آریا بانو - هفتم آبان‌ماه را روز کوروش کبیر یا روز بزرگداشت کوروش بزرگ نامیده‌اند هرچند که در تقویم جهانی روزی به نام روز جهانی کوروش وجود ندارد.

سرویس عمومی - هفتم آبان، سالروز ورود کوروش بزرگ به بابل می‌باشد. بر اساس رویدادنامه نبونعید، در 29 اکتبر (7 آبان) سال 539 پیش از میلاد کوروش وارد بابل شد. در رویدادنامه نبونعید اینچنین آمده است:
در ماه اَرَخسمنو (Arahsamnu ماه هشتم)، روز سوم (هفتم آبان ماه) کوروش به بابل اندر آمد. شاخه‌های سبز در برابر ( زیر پای او) گسترده شد
روز کوروش کبیر
سپاهیان کوروش بزرگ به رهبری اوگبارو در روز شانزدهم ماه تشریتو از هفدهمین سال سلطنت نبونید بدون جنگ وارد بابل شدند. گریسون این تاریخ را با دوازدهم اکتبر سال 539 پ.م. برابر دانسته است.
محاسبه‌ی دیگر پژوهشگران هم ارزیابی او را تأیید کرده است. اسناد بابلی آورده‌اند که هفده روز بعد، در سومین روز از ماه آراهسمنو (29 اکتبر یا هفتم آبان‌ماه) خود کوروش به بابل وارد شد و مورد استقبال مردم قرار گرفت؛
روزی که نقطه‌ی عطفی در تاریخ بشر است و به ورق خوردن برگی زرین از تاریخ انجامید. نه تنها با پیوستن بابل به سرزمین‌های از پیش فتح‌شده جورچین و پازل شکل‌گیری ایران کامل شد که خود، نخستین کشور تاریخ است بلکه سیاست و حقوق نیز، با روندی که کوروش پی گرفته بود، کاملاً دگرگون گشتند.
و اما این که کوروش هفده روز پس از سقوط بابل به این شهر وارد شده، غریب و بی‌پیشینه بوده است. به خصوص که کیفیت سقوط شهر هم غیرعادی است و شاه پیشین بابل در همان زمان هنوز زنده بوده و در اسارت قوای گوتی به سر می‌برده است. این خیلی غیرعادی است که کوروش شهری تازه گشوده‌شده را هفده روز به حال خود رها کند، آن هم در شرایطی که شاه پیشین هنوز زنده است و بیست سال حکومت مقتدرانه‌اش بستری از مشروعیت فراهم می‌ساخته که ممکن بوده بابلی‌های هوادارش برای بازگرداندن‌اش شورش کنند.
از تمام اسناد چنین برمی‌آید که مردم بابل در مدت این هفده روز آرام و مطیع بوده‌اند و اوگبارو هم نظم و آرامش را حفظ کرده و از تعدی و دست‌درازی‌های مرسوم ارتش فاتح به جان و مال بابلی‌ها جلوگیری کرده است. با وجود این، بابلی‌ها به مدت هفده روز شاه قبلی خود را که زنده و اسیر هم بوده از دست داده بودند، و هنوز شاه تازه‌شان که پارسی و انشانی هم بود، به شهرشان وارد نشده بود.

متن منشور حقوق بشر
این منشور که در زمان ورود کوروش کبیر به کشور بابل نوشته شده بدین شرح است.
منم کورش، شاه جهان، شاه بزرگ، شاه توانمند، شاه بابل، شاه سومر و اَکـَد، شاه چهار گوشه ی جهان. پسر کمبوجیه، شاه بزرگ … نوه ی کورش، شاه بزرگ … نبیره ی چیش پیش، شاه بزرگ …
آنگاه که بدون جنگ و پیکار وارد بابل شدم، همه ی مردم گام های مرا با شادمانی پذیرفتند. در بارگاه پادشاهان بابل بر تخت شهریاری نشستم. مردوک خدای بزرگ دل های پاک مردم بابل را متوجه من کرد … زیرا من او را ارجمند و گرامی داشتم.
ارتش بزرگ من به صلح و آرامی وارد بابل شد. نگذاشتم رنج و آزاری به مردم این شهر و این سرزمین وارد آید. وضع داخلی بابل و جایگاه های مقدسش قلب مرا تکان داد … من برای صلح کوشیدم.
من برده داری را بر انداختم، به بدبختی آنان پایان بخشیدم. فرمان دادم که همه ی مردم در پرستش خدای خود آزاد باشند و آنان را نیازارند. فرمان دادم که هیچکس اهالی شهر را از هستی ساقط نکند.
مَردوک خدای بزرگ از کردار من خشنود شد … او برکت و مهربانی اش را ارزانی داشت. ما همگی شادمانه و در صلح و آشتی مقام بلندش را ستودیم …
انتقاد از روز کوروش کبیر
در میان تاریخ‌نویسان و باستان‌شناسان کشور، کسی نیست که روز هفتم آبان را به عنوان روز جهانی کوروش جدی بگیرد و دلیل و سندی بر صحت این روز بیاورد. علی‌اکبر سرفراز باستان‌شناس پیشکسوت و استاد دانشگاه نیز که در زمینه هخامنشیان و تاریخ آنها کاوش‌ها و تحقیقات گسترده‌ای انجام داده است، به شرق می‌گوید: «همان‌گونه که علامه طباطبایی و جواهر لعل‌نهرو گفته‌اند بر اساس اسناد، کوروش همان ذوالقرنین است، این مساله بر اساس تحقیقات اثبات می‌شود و من هم به آن اعتقاد دارم. برای کوروش به عنوان ذوالقرنین و پادشاهی دادگر و طرفدار حقوق‌بشر احترام ویژه و خاصی قایلم، اما با این حال این روز را به عنوان روز کوروش یا هر چیز دیگری در این زمینه نمی‌دانم، چراکه هیچ سند و مدرکی دال بر این موضوع در دست نیست، حتی اینکه گفته می‌شود کوروش هخامنشی به یهودیان امکانات بازگشت به سرزمین‌های مقدس خود را داد نیز رد می‌کنم، چراکه بر اساس اسناد و کتیبه‌هایی که من روی آنها تحقیق کرده‌ام، این داریوش هخامنشی بود که در زمان او، این تصمیم گرفته شد.»

ریشه پیدایش روز کوروش کبیر
اول بار در سال‌های ابتدایی دهه 80 این موضوع را «انوشیروان کیهانی‌زاده» روزنامه‌نگار و تاریخ‌نویس در ستون «روزنامک» که در «شرق» منتشر می‌کرد، اعلام کرد. حسب گفته آقای کیهانی‌زاده، این روز که در تقویم بین‌المللی به نام «sirius day» شناخته می‌شود با نام و یاد کوروش بزرگ، پادشاه دادگستر هخامنشی نام‌گذاری شده است. با این حال، اما آن‌گونه که «رضا مرادی غیاث‌آبادی» تاریخ‌نویس به شرق می‌گوید: «نام sirius day که در تاریخ 29 اکتبر تقویم بین‌المللی به ثبت رسیده، اشاره‌ای به نام ستاره شباهنگ است و ارتباطی به کوروش هخامنشی ندارد، چراکه نام کوروش به زبان لاتین اگرچه تلفظ هر دو به یک شکل است اما به‌گونه‌ای دیگری نوشته می‌شود (cyrus).
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

القاب حضرت علی (ع) چیست و ایشان با چه نام‌هایی شناخته شده اند؟

مدل درب ورودی ساختمان؛ انواع در ورودی و نکات مهم در انتخاب آن

هفت گناه کبیره کدام هستند؟

فال روزانه جمعه 25 آبان 1397

عکس شهادت امام حسن عسکری (ع) برای تسلیت

طالع بینی چینی متولدین سال موش

حیوانات دنیا را چگونه می بینند؟

تصاویر منتخب ارسالی به مسابقه نشنال جئوگرافیک 2018

ستارگان مجازی (پنجشنبه 24 آبان 97)

تصویری دیدنی از بزرگترین غار دنیا /عکس

عکس پروفایل شهادت امام حسن عسکری (ع)

با انتخاب یکی از صورت ها شخصیت خود را بشناسید

حکم سجده زیارت عاشورا برای بانوان چیست؟

تعبیر خواب موش در حال فرار - فرار کردن موش در خواب چه تعبیری دارد؟

چرا همه در صف ثبت‌نام پراید هستند؟

فال روزانه پنجشنبه 24 آبان 1397

طالع بینی ازدواج چینی؛ متولدین سال اسب

استراحت خانواده شیرها وسط جاده گردشگری در آفریقای جنوبی/ تصاویر

طارمی؛ عامل تمام اتفاقات بد برای پرسپولیس!

تعقیبات نماز مغرب

تصویر هوایی زیبا از شانگهای چین

تهدید پژمان بازغی توسط هواداران گلزار (فیلم)

کلیپ احساسی ماهایا پطروسیان به یاد مرتضی پاشایی (فیلم)

دلنوشته عاشقانه زیبا و مفهومی

سلطان سکه «وحید مظلومین» و محمداسماعیل قاسمی اعدام شدند!

عصبانیت شدید برانکو ایوانکوویچ از برنامه ریزی جدید سازمان لیگ فوتبال ایران

باران های پربرکت پاییز کم آبی را جبران می کند؟

فواید رقص برای سلامت روح و جسم

سگ‌‌های خانگی از کدام کار انسان‌ها متنفرند؟

لرزه‌ نگاری چهار بعدی چیست؟

سقف یوبوت چیست؟

خاطره جالب امین حیایی از تایلند! (فیلم)

عکاسی با عجیب ترین دوربین دنیا

ازدواج عجیب مرد ژاپنی با یک عروسک!/ تصاویر

کوچکترین گورکن دنیا و یک حفار باور نکردنی

حقایق عجیب و خارق العاده درباره فیل‌ها/ تصاویر

ساحلی عجیب که در پاییز قرمز می شود/ عکس

فال روزانه چهارشنبه 23 آبان 1397

آیا سجده زیارت عاشورا واجب است؟

دستگیری 11 نفر از عناصر اصلی باندهای قاچاق

انتقاد از فشار دولت ترامپ به سوئیفت برای قطع سیستم بانکی ایران

شکایت ایران از آمریکا؛ این بار در لندن

جزئیات بیشتر از خوشحالی مربی تیم ملی پس از ناکامی پرسپولیس

رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی:‌ خطر ورشکستگی در کمین صنعت خودروسازی

معرفی ساز بالابان

نماز جماعت چیست؟ (فضیلت و شرایط نماز جماعت)

کشف مهدکودک کوسه‌ها در عمق 762 متری دریا / عکس

طالع بینی ازدواج چینی؛ متولدین سال مار

قلعه دزک در استان چهارمحال و بختیاری + تور مجازی

گزارش نرگس کلباسی در یکسالگی زلزله کرمانشاه (فیلم)