آریا بانو

آخرين مطالب

روز کوروش کبیر ( 7 آبان روز بزرگداشت کوروش هخامنشی) گوناگون

روز کوروش کبیر ( 7 آبان روز بزرگداشت کوروش هخامنشی)

  بزرگنمايي:

آریا بانو - هفتم آبان‌ماه را روز کوروش کبیر یا روز بزرگداشت کوروش بزرگ نامیده‌اند هرچند که در تقویم جهانی روزی به نام روز جهانی کوروش وجود ندارد.

سرویس عمومی - هفتم آبان، سالروز ورود کوروش بزرگ به بابل می‌باشد. بر اساس رویدادنامه نبونعید، در 29 اکتبر (7 آبان) سال 539 پیش از میلاد کوروش وارد بابل شد. در رویدادنامه نبونعید اینچنین آمده است:
در ماه اَرَخسمنو (Arahsamnu ماه هشتم)، روز سوم (هفتم آبان ماه) کوروش به بابل اندر آمد. شاخه‌های سبز در برابر ( زیر پای او) گسترده شد
روز کوروش کبیر
سپاهیان کوروش بزرگ به رهبری اوگبارو در روز شانزدهم ماه تشریتو از هفدهمین سال سلطنت نبونید بدون جنگ وارد بابل شدند. گریسون این تاریخ را با دوازدهم اکتبر سال 539 پ.م. برابر دانسته است.
محاسبه‌ی دیگر پژوهشگران هم ارزیابی او را تأیید کرده است. اسناد بابلی آورده‌اند که هفده روز بعد، در سومین روز از ماه آراهسمنو (29 اکتبر یا هفتم آبان‌ماه) خود کوروش به بابل وارد شد و مورد استقبال مردم قرار گرفت؛
روزی که نقطه‌ی عطفی در تاریخ بشر است و به ورق خوردن برگی زرین از تاریخ انجامید. نه تنها با پیوستن بابل به سرزمین‌های از پیش فتح‌شده جورچین و پازل شکل‌گیری ایران کامل شد که خود، نخستین کشور تاریخ است بلکه سیاست و حقوق نیز، با روندی که کوروش پی گرفته بود، کاملاً دگرگون گشتند.
و اما این که کوروش هفده روز پس از سقوط بابل به این شهر وارد شده، غریب و بی‌پیشینه بوده است. به خصوص که کیفیت سقوط شهر هم غیرعادی است و شاه پیشین بابل در همان زمان هنوز زنده بوده و در اسارت قوای گوتی به سر می‌برده است. این خیلی غیرعادی است که کوروش شهری تازه گشوده‌شده را هفده روز به حال خود رها کند، آن هم در شرایطی که شاه پیشین هنوز زنده است و بیست سال حکومت مقتدرانه‌اش بستری از مشروعیت فراهم می‌ساخته که ممکن بوده بابلی‌های هوادارش برای بازگرداندن‌اش شورش کنند.
از تمام اسناد چنین برمی‌آید که مردم بابل در مدت این هفده روز آرام و مطیع بوده‌اند و اوگبارو هم نظم و آرامش را حفظ کرده و از تعدی و دست‌درازی‌های مرسوم ارتش فاتح به جان و مال بابلی‌ها جلوگیری کرده است. با وجود این، بابلی‌ها به مدت هفده روز شاه قبلی خود را که زنده و اسیر هم بوده از دست داده بودند، و هنوز شاه تازه‌شان که پارسی و انشانی هم بود، به شهرشان وارد نشده بود.

متن منشور حقوق بشر
این منشور که در زمان ورود کوروش کبیر به کشور بابل نوشته شده بدین شرح است.
منم کورش، شاه جهان، شاه بزرگ، شاه توانمند، شاه بابل، شاه سومر و اَکـَد، شاه چهار گوشه ی جهان. پسر کمبوجیه، شاه بزرگ … نوه ی کورش، شاه بزرگ … نبیره ی چیش پیش، شاه بزرگ …
آنگاه که بدون جنگ و پیکار وارد بابل شدم، همه ی مردم گام های مرا با شادمانی پذیرفتند. در بارگاه پادشاهان بابل بر تخت شهریاری نشستم. مردوک خدای بزرگ دل های پاک مردم بابل را متوجه من کرد … زیرا من او را ارجمند و گرامی داشتم.
ارتش بزرگ من به صلح و آرامی وارد بابل شد. نگذاشتم رنج و آزاری به مردم این شهر و این سرزمین وارد آید. وضع داخلی بابل و جایگاه های مقدسش قلب مرا تکان داد … من برای صلح کوشیدم.
من برده داری را بر انداختم، به بدبختی آنان پایان بخشیدم. فرمان دادم که همه ی مردم در پرستش خدای خود آزاد باشند و آنان را نیازارند. فرمان دادم که هیچکس اهالی شهر را از هستی ساقط نکند.
مَردوک خدای بزرگ از کردار من خشنود شد … او برکت و مهربانی اش را ارزانی داشت. ما همگی شادمانه و در صلح و آشتی مقام بلندش را ستودیم …
انتقاد از روز کوروش کبیر
در میان تاریخ‌نویسان و باستان‌شناسان کشور، کسی نیست که روز هفتم آبان را به عنوان روز جهانی کوروش جدی بگیرد و دلیل و سندی بر صحت این روز بیاورد. علی‌اکبر سرفراز باستان‌شناس پیشکسوت و استاد دانشگاه نیز که در زمینه هخامنشیان و تاریخ آنها کاوش‌ها و تحقیقات گسترده‌ای انجام داده است، به شرق می‌گوید: «همان‌گونه که علامه طباطبایی و جواهر لعل‌نهرو گفته‌اند بر اساس اسناد، کوروش همان ذوالقرنین است، این مساله بر اساس تحقیقات اثبات می‌شود و من هم به آن اعتقاد دارم. برای کوروش به عنوان ذوالقرنین و پادشاهی دادگر و طرفدار حقوق‌بشر احترام ویژه و خاصی قایلم، اما با این حال این روز را به عنوان روز کوروش یا هر چیز دیگری در این زمینه نمی‌دانم، چراکه هیچ سند و مدرکی دال بر این موضوع در دست نیست، حتی اینکه گفته می‌شود کوروش هخامنشی به یهودیان امکانات بازگشت به سرزمین‌های مقدس خود را داد نیز رد می‌کنم، چراکه بر اساس اسناد و کتیبه‌هایی که من روی آنها تحقیق کرده‌ام، این داریوش هخامنشی بود که در زمان او، این تصمیم گرفته شد.»

ریشه پیدایش روز کوروش کبیر
اول بار در سال‌های ابتدایی دهه 80 این موضوع را «انوشیروان کیهانی‌زاده» روزنامه‌نگار و تاریخ‌نویس در ستون «روزنامک» که در «شرق» منتشر می‌کرد، اعلام کرد. حسب گفته آقای کیهانی‌زاده، این روز که در تقویم بین‌المللی به نام «sirius day» شناخته می‌شود با نام و یاد کوروش بزرگ، پادشاه دادگستر هخامنشی نام‌گذاری شده است. با این حال، اما آن‌گونه که «رضا مرادی غیاث‌آبادی» تاریخ‌نویس به شرق می‌گوید: «نام sirius day که در تاریخ 29 اکتبر تقویم بین‌المللی به ثبت رسیده، اشاره‌ای به نام ستاره شباهنگ است و ارتباطی به کوروش هخامنشی ندارد، چراکه نام کوروش به زبان لاتین اگرچه تلفظ هر دو به یک شکل است اما به‌گونه‌ای دیگری نوشته می‌شود (cyrus).

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پدیده‌‎ای زیبا به نام آبشار آتش

تبریک نوروزی دانشجویان روسیه به زبان فارسی

بهترین کار در حق والدینی که از دنیا رفته‌اند چیست؟ +فیلم

نجات یک مرد از دندان‌های سگ ولگرد!

عجیب‌ترین موجودات روی زمین که شاید تا به حال ندیده اید!

اشتباه مرگبار دختر نوجوان حین دوش گرفتن!

تفال/ گفتند خلایق که تویی یوسف ثانی

بانویی از تبار اسلام پیامبری، ایستاده در برابر اسلام پادشاهی

دستگاهی جالب برای جمع آوری ضایعات از سطح آب

چشم‌های نگران مادران!

کار خطرناک پیراهن قهوه هنگام رانندگی

خوشامدگویی به بهار با گل و موسیقی در مادرید

تخلف رانندگی سلبریتی مشهور انگلیسی سوژه رسانه ها شد!

کلیپی دیدنی از دنیای حیات وحش

سال نو فرصتی مناسب برای تحول درونی

صوت/ «ای عمه سادات» با نوای سید مجید بنی فاطمه

عملیات مارگیری در تگزاس

صوت/ «گریه کنم برا غم برادر» با نوای محمدرضا طاهری

تخلف رانندگی سلبرتی مشهور انگلیسی سوژه رسانه ها شد!

دانستنی های جالب درباره عید نوروز

ترین ها/ مرتفع‌ترین آبشار مصنوعی

صعود دلهره‌آور فردی به بالای پل معروف روسیه

پیچاندن «وی» توسط سه کله تهی در لحظه تحویل سال!

4گوشه دنیا/ آرایشگر لهستانی خفاش شب زنان انگلیسی

ریشه ضرب المثل/ لقمه گلوگیر

طنز/ انواع روبوسی در عید نوروز

اولین فیلم از خانه کعبه را چه کسانی ساختند؟

ابتکار جالب کارمند چینی برای خلاصی از ترافیک!

به یاد تمام کسانی که این نوروز کنارمان نیستند

نمازتان را برای پاسخ دادن به این شخص بشکانید!

بارگیری های واقعا عجیب وغریب!

حکمت/ خودشناس ترین مردم کیست؟

مواد اولیه برای پخت یک عدد مدل اینستاگرامی

ساخت لوستری جذاب با کمترین امکانات

یک ترفند قدیمی با نخ برای ساخت کارت پستال های خلاقانه

مهارت زندگی/ چگونه با افرادی که از آن‌ها خوشمان نمی‌آید، رفتار کنیم؟

گوناگون/ از بومگردی در سفر چه می‌دانید؟

مهارت زندگی/ 9 اشتباه رایج درباره ازدواج که نباید باورشان کنید

گوناگون/ چه مدل مویی به آقایان پیشانی بلند می‌آید؟

تقویم تاریخ/ عید نوروز و آغاز سال هجری شمسی

تفال/ در نمازم خم ابروی تو یادم آمد

ما مست تولای تو هستیم و لاغیر

بلایی که در 10 سال گذشته بر سر زمین آوردیم

براتون آرزو میکنم کل سال 98 اینجورى باشین!

بیان دلنشین مرحوم شکیبایی از شروع سال جدید

سرقت‌های چند ثانیه‌ای!

چگونه هدایا را بسته بندی کنیم؟

جاذبه‌های دیدنی استان گیلان

عیدی ما یادت نره!

وقتی مسابقه اتوموبیل رانی به جهنم تبدیل می‌شود!