آریا بانو

آخرين مطالب

جهانگیری به عنوان "نماد اصلاح طلبی" از کابینه دولت اعتدال خارج می‌شود؟! گوناگون

جهانگیری به عنوان "نماد اصلاح طلبی" از کابینه دولت اعتدال خارج می‌شود؟!

  بزرگنمايي:

آریا بانو - علی صوفی دبیرکل حزب پیش‌روی اصلاحات؛ سفره اعتدال و اصلاح طلبی را از هم جدا توصیف می‌کند و می‌گوید: تنها نماد اصلاح طلبی در دولت جهانگیری است. خروجش از کابینه مشخص می‌کند نسبت آقای روحانی با اصلاح طلبان به کجا رسیده و چقدر ضعیف شده است!

سرویس اخبار - دلخوری اصلاح طلبان از روحانی جدی به نظر می رسد. آنها بعد از یک سال و نیم تصمیم دارند تکلیف مناسبات آینده را امروز روشن کنند، اگر رقیب‌اند، از الان رقابت را استارت بزنند و اگر شریک‌اند در عمل آثارش را ببینند. در زیر گفتگو با علی صوفی دبیر کل حزب پیش روی اصلاحات را می خوانید.
برخی اصلاح طلبان آقای جهانگیری را تشویق به خروج از دولت می‌کنند، اگر این اتفاق بیفتد، آیا به نفع اصلاح طلبان است؟
_ وقتی آقای جهانگیری می‌گوید «من اختیار عوض کردن منشی ام را هم ندارم» و ادامه می‌دهد «در دولت یازدهم هماهنگ کننده امور اقتصادی بودم، ولی در دولت دوازدم، خود رئیس جمهور اختیار و کار‌ها را در دست گرفت»؛ در واقع معنای حرفش این می‌شود که اختیارات را از او گرفتند. به هر حال آقای روحانی و اطرافیانش دیگر نمی‌توانند با آقای جهانگیری کار کنند. آقای جهانگیری در مناظره نخست نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری درخشید و آقای روحانی را تحت الشعاع نظرات خودش قرار داد و خود را به عنوان کاندیدای اصلاح طلب هم مطرح کرد. بنابراین چنین کسی برای امثال آقای واعظی دیگر قابل تحمل نخواهد بود.
آقای کرباسچی گفته «آقای جهانگیری بر اثر یکسری فشار‌ها و مراجعاتی که به او برای تغییر کابینه می‌شد چنین صحبتی را مطرح کرد». این مراجعات از کجا بود؟ چه کسانی به آقای جهانگیری برای جابه جایی مدیران فشار می‌آوردند که آقای جهانگیری ترجیح داد با این جملات به آن‌ها پیام بدهد؟
_ آقای کرباسچی به آقای جهانگیری نزدیک‌تر است. لابد مسائلی را می‌داند که من از آن‌ها خبر ندارم، ولی به هر حال مدتی است که بحث تغییر کابینه توسط آقای رئیس جمهور و معاون اول او رسانه‌ای شده است. خود رئیس دفتر رئیس جمهور تأیید کرده و گفته «تغییراتی در راه است»! بعد استیضاح‌ها هم باعث یکسری تغییرات شد بنابراین علت بیان این صحبت، فشار برای تغییر کابینه نبود. به هر حال عملکرد اقتصادی دولت بسیار بد ارزیابی می‌شود و آقای جهانگیری با این صحبت خواست پیام بدهد که نقشی در عملکرد اقتصادی دولت ندارد.
برخی می‌گویند خروج آقای جهانگیری از کابینه منعفتی نه برای دولت دارد نه برای اصلاح طلبان، نظر شما چیست؟
_ اصلاح طلبان از دولت جدا هستند، فقط به صورت نمادین آقای جهانگیری به عنوان معاون اول آنجا حضور دارد، در حالیکه تمام اختیارات از او سلب شده است! بنابراین خروج او از کابینه حتما به نفع خودش است، ضمن آنکه مشخص می‌شود نسبت آقای روحانی با اصلاح طلبان به کجا رسیده است و چقدر ضعیف شده است.
اینکه برخی می‌گویند «اصلاح طلبان به آقای جهانگیری فشار می‌آوردند تا از طریق او برای گرفتن کرسی‌های مدیریتی در دولت سهم خواهی کنند» چقدر صحت دارد؟
_ اصلاح طلبان شامل یکسری چهره‌های سرشناس مثل آقای خاتمی، آقای عارف و عبدالله نوری و احزاب با سرمایه‌های اجتماعی بزرگ هستند، طبعا احزاب دنبال این هستند که بتوانند قدرت و سهم بیشتری در دولت داشته باشند. آن‌ها احتمالا به آقای جهانگیری به عنوان تنها مرجع اصلاح طلب حاضر در دولت مراجعاتی داشتند و حتما هم درخواست‌هایی داشتند که به نظر من طبیعی است.
الان یکسری از اصلاح طلبان مطرح می‌کنند «جهانگیری چهره سوخته است و بود و نبودش در دولت مهم نیست»، اینکه نقش آقای جهانگیری در صحنه سیاسی کشور کمرنگ شود چه نفعی را برای اصلاح طلبان دارد؟
_ من این حرف را قبول ندارم که آقای جهانگیری چهره سوخته است. آقای جهانگیری در "دولت" سوخته است، اما آقای جهانگیری چهره سوخته‌ای نیست، او مواضع شفافی در زمان انتخابات ریاست جمهوری داشت، شخصیت شناخته شده و صاحب نظری است و کاندیدای ریاست جمهوری هم بود و الان هم یک کاندیدای بالقوه برای ریاست جمهوری 1400 است. آقای جهانگیری اگر از دولت خارج شود خیلی راحت‌تر می‌تواند مواضع خودش را بیان کند و روشنگری و شفاف سازی کند، حتی می‌تواند بر عملکرد آقای روحانی تأثیر بگذارد. به عبارت دیگر اگر از دولت خارج شود بیشتر می‌تواند تأثیر بگذارد تا به این شکلی که در داخل دولت حضور دارد. در مجموع او با خروج از دولت می‌تواند بر عرصه سیاسی کشور به شدت تأثیرگذار باشد و فعال‌تر از الان ظاهر شود.
تحلیلی هست که می‌گوید «اصلاح طلبان با پروژه‌ای آقای عارف را در اردوگاه جریان اصلاحات بلااثر کردند و حالا می‌خواهند همان پروژه را برای آقای جهانگیری پیاده کنند»، آیا این تحلیل صحت دارد؟
_ این گزاره را قبول ندارم که اصلاح طلبان می‌خواستند آقای عارف را بلااثر کنند. خیر، چنین اراده‌ای وجود نداشته که آقای عارف در جریان اصلاحات بلااثر شود، چون آقای عارف به وسیله اصلاح طلبان در رأس شورای عالی سیاست گذاری قرار گرفت، نفر اول لیست اصلاح طلبان در انتخابات مجلس شورای اسلامی بود و بعد هم به پارلمان رفت رئیس فراکسیون اصلاح طلبان در مجلس شد بنابراین اصلاح طلبان هر جا لازم بود آقای عارف را در صدر نشاندند. اگر اعتبار آقای عارف نسبت به گذشته کم شده است به عملکرد خودش برمی گردد و اصلا ربطی به اصلاح طلبان ندارد. آقای جهانگیری طبعا یک چهره مطرح اصلاح طلب است و عملکردش در دولت یازدهم خیلی خوب بود. در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 96 هم به خواست اصلاح طلبان کنار رفت و آقای روحانی مورد حمایت قرار گرفت بنابراین دلیلی ندارد که اصلاح طلبان بخواهند آقای جهانگیری را تضعیف کنند.
برخی صاحب نظران سیاسی اعتقاد دارند «فضای کشور همچون سال‌های 81 تا 84 است. در آن سال‌ها اصلاح طلبان اختلافات زیادی با هم پیدا کردند، این اختلافات به حدی بود که شورای شهر اول منحل شد، در مجلس ششم آنقدر بحث‌ها بالا گرفت که اصولگرایان یکدست مجلس هفتم را از آن خود کردند، ورود اصلاح طلبان به انتخابات ریاست جمهوری سال 84 آنقدر بد بود که احمدی نژاد ناشناخته یکدفعه نزد افکارعمومی در قامت قهرمان ملی تداعی شد»، به نظر شما در حال حاضر روند معادلات در فضای سیاسی کنونی باز تکرار و باز تولید احمدی‌نژاد است، چون امروز نیز اختلافات اصلاح طلبان در شورای شهر، فراکسیون امید مجلس و فضای سیاسی کشور مشهود و محسوس به نظر می‌آید؟
_ اصلا فضای امروز سیاسی شبیه 81 تا 84 نیست. ضمن آنکه عملکرد دولت آقای خاتمی باعث روی کارآمدن احمدی نژاد نشد. هنوز در میان دولت ها، بالاترین عملکرد مربوط به دولت آقای خاتمی است و مردم آرزو می‌کنند به آن دوران برگردند.
منظور آثار و تبعات اختلافات اصلاح طلبان در عرصه سیاسی بود.
بله، اصلاح طلبان سال 76 پیروز انتخابات ریاست جمهوری شدند. دو سال بعد، اکثریت کرسی‌های مجلس ششم را در اختیار گرفتند و سپس در انتخابات شورای شهر به پیروزی رسیدند. این پیروزی‌ها ادامه یافت و آقای خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری سال 80 ، رأی بالاتری آورد. اصلاح طلبان بر اثر این پیروزی‌ها مغرور و از واقعیت‌های جامعه غافل شدند و شروع به وزن کشی کردند. تداوم وزن کشی‌ها به آنجا رسید که 4 کاندیدا در انتخابات ریاست جمهوری سال 84 به صحنه آوردند! در واقع وزن کشی‌های سیاسی اصلاح طلبان را زمین زد. به عبارت دیگر عامل شکست اصلاح طلبان خود اصلاح طلبان بودند، اما الان این طور نیست، چون یک وفاقی بین اصلاح طلبان وجود دارد.
آقای ترکان اخیرا نسبت به روی کار آمدن یک احمدی نژاد جدید هشدار داده است و گفته «خطر رئیس جمهور غیرقابل پیش بینی که هیچ اصلی را بر نمی‌تابد، خیلی جدی است»، حتی جریان رقیب هم چنین فضای اختلافی را در جریان اصلاحات دیده و انتقاد‌های صریح اصلاح طلبان به آقای عارف و دودستگی در حزب اعتمادملی را نماد این اختلافات برداشت کرده بنابراین به بازگشت به قدرت دل گرم شده، به طوری که آقای زاکانی گفته «انتخابات مجلس آینده دوربرگردان انقلاب است»، آیا اختلافات درون اردوگاهی اصلاح طلبان به بازتولید احمدی نژاد منتهی نمی‌شود؟ آیا چنین خطری را احساس نمی‌کنید؟
خیر، الان شورای عالی سیاستگذاری سوم هم اعلام موجودیت کرد و در جلسه یکشنبه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با همه انتقاد‌هایی که به عملکرد شورای عالی سیاستگذاری دوم وجود داشت و ایراداتی که به شورای عالی سیاستگذاری سوم وارد کرد، در نهایت وقتی کار به رأی گیری رسید، از 15 رأی مأخوذه 14 رأی موافق همکاری شورای هماهنگی اصلاحات با شورای عالی سیاستگذاری بودند که این اتفاق نسبت به گذشته بی سابقه بود. الان اختلافی بین اصلاح طلبان وجود ندارد، آن پروژه اختلاف افکنی هم کاملا شکست خورده است. البته انتقاد‌هایی ممکن است بین اصلاح طلبان وجود داشته باشد، اما کاملا با درک اوضاع در جهت وحدت دارند حرکت می‌کنند. من خودم چشم اندازی که می‌بینم این نیست که اصلاح طلبان بخواهند به جان هم بیفتند، اما از عملکرد مجموعه‌های برآمده از لیست اصلاح طلبان، عامل رویگردانی مردم رویگردان از صندوق‌های رأی شده و این یک واقعیت است. پاشنه آشیل اصلاح طلبان رویگردانی مردم از صندوق‌های رأی است. برای همین آقای جهانگیری اگر بخواهد از دولت خارج شود این پیام را به مردم می‌دهد که مردم بدانند آنچه عملکرد دولت محسوب می‌شود مربوط به اصلاح طلبان نیست. اصلاح طلبان معترضند و امکان دارد به کل راه شان را از آقای روحانی جدا کنند. در مجموع من اوضاع را مثل سال‌های 81 تا 84 نمی‌بینم، ولی تنها خطری که وجود دارد این است که مردم هم مثل گذشته نیستند. دیگر امیدی به انتخاب‌های خود در گذشته ندارند و در واقع امیدشان به صندوق‌های رأی بسیار کم شده است.
منبع: نامه نیوز

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پدیده‌‎ای زیبا به نام آبشار آتش

تبریک نوروزی دانشجویان روسیه به زبان فارسی

بهترین کار در حق والدینی که از دنیا رفته‌اند چیست؟ +فیلم

نجات یک مرد از دندان‌های سگ ولگرد!

عجیب‌ترین موجودات روی زمین که شاید تا به حال ندیده اید!

اشتباه مرگبار دختر نوجوان حین دوش گرفتن!

تفال/ گفتند خلایق که تویی یوسف ثانی

بانویی از تبار اسلام پیامبری، ایستاده در برابر اسلام پادشاهی

دستگاهی جالب برای جمع آوری ضایعات از سطح آب

چشم‌های نگران مادران!

کار خطرناک پیراهن قهوه هنگام رانندگی

خوشامدگویی به بهار با گل و موسیقی در مادرید

تخلف رانندگی سلبریتی مشهور انگلیسی سوژه رسانه ها شد!

کلیپی دیدنی از دنیای حیات وحش

سال نو فرصتی مناسب برای تحول درونی

صوت/ «ای عمه سادات» با نوای سید مجید بنی فاطمه

عملیات مارگیری در تگزاس

صوت/ «گریه کنم برا غم برادر» با نوای محمدرضا طاهری

تخلف رانندگی سلبرتی مشهور انگلیسی سوژه رسانه ها شد!

دانستنی های جالب درباره عید نوروز

ترین ها/ مرتفع‌ترین آبشار مصنوعی

صعود دلهره‌آور فردی به بالای پل معروف روسیه

پیچاندن «وی» توسط سه کله تهی در لحظه تحویل سال!

4گوشه دنیا/ آرایشگر لهستانی خفاش شب زنان انگلیسی

ریشه ضرب المثل/ لقمه گلوگیر

طنز/ انواع روبوسی در عید نوروز

اولین فیلم از خانه کعبه را چه کسانی ساختند؟

ابتکار جالب کارمند چینی برای خلاصی از ترافیک!

به یاد تمام کسانی که این نوروز کنارمان نیستند

نمازتان را برای پاسخ دادن به این شخص بشکانید!

بارگیری های واقعا عجیب وغریب!

حکمت/ خودشناس ترین مردم کیست؟

مواد اولیه برای پخت یک عدد مدل اینستاگرامی

ساخت لوستری جذاب با کمترین امکانات

یک ترفند قدیمی با نخ برای ساخت کارت پستال های خلاقانه

مهارت زندگی/ چگونه با افرادی که از آن‌ها خوشمان نمی‌آید، رفتار کنیم؟

گوناگون/ از بومگردی در سفر چه می‌دانید؟

مهارت زندگی/ 9 اشتباه رایج درباره ازدواج که نباید باورشان کنید

گوناگون/ چه مدل مویی به آقایان پیشانی بلند می‌آید؟

تقویم تاریخ/ عید نوروز و آغاز سال هجری شمسی

تفال/ در نمازم خم ابروی تو یادم آمد

ما مست تولای تو هستیم و لاغیر

بلایی که در 10 سال گذشته بر سر زمین آوردیم

براتون آرزو میکنم کل سال 98 اینجورى باشین!

بیان دلنشین مرحوم شکیبایی از شروع سال جدید

سرقت‌های چند ثانیه‌ای!

چگونه هدایا را بسته بندی کنیم؟

جاذبه‌های دیدنی استان گیلان

عیدی ما یادت نره!

وقتی مسابقه اتوموبیل رانی به جهنم تبدیل می‌شود!